Найпоширеніші міфи під час вагітності
За вікном ХХІ століття, усі ми знаємо про новітні технології й еко-заплідненням нас зовсім не здивувати. А ось усім нібито відомий факт, що вагітній не можна зайвий раз торкатися свого животика, може полоскотати нервову систему. Так, так, сьогодні поговоримо про найпоширеніші та найхимерніші забобони під час вагітності, які не мають жодного стосунку до медицини. Чому вагітній жінці не можна відмовляти? Чому вона має постійно дивитися на квіти? Чому щурі заводяться там, де вагітній у чомусь відмовили?
Що буде з нігтями, якщо їх не обрізати 9 місяців?
«Не можна вагітній жінці обстригати волосся – пісюнчик обстриже», – каже пані Галина із села Козівка Тернопільського району. Жінці 83 роки. За свій довгий вік пережила достатньо. Жінка дуже віруюча. Поза очі її навіть називають провидицею, сміючись звісно. Бо баба Галина знає завжди все і про всіх, кажуть односельці. Жінка розповіла нашому виданню найчастіші прикмети, яких обов’язково слід дотримуватись під час вагітності, однак причини назвати так і не змогла. До прикладу, перша прикмета, як каже пані Галина, вагітній не можна дивитися на щось бридке та негарне, тоді дитина народиться некрасивою. Не можна довго приховувати, що вагітна, бо дитина народиться німою або буде довгий час мовчати. Не можна малювати нігті, обстригати волосся, фарбувати його, через такі маніпуляції з зовнішністю можна із хлопчика зробити дівчинку і взагалі позбавити дитину зросту. Під час вагітності треба пити багато води, тоді пологи пройдуть легко. Вагітна має їсти багато солодкого, щоби було солодке життя в дитини. Не можна лаятись, бо у дитини не вилізуть зуби. Вагітній жінці не можна брати чужого, якщо зірвати чужу сливу і з’їсти, у дитини буде родима пляма на голові у вигляді сливи. Майбутній мамі не можна гладити котів та собак, бо дитина буде волохатою. І на завершення найкумедніший міф, про який розповіла баба Галина. Якщо вагітній жінці у чомусь відмовити, то на оселю нападуть щурі та миші, які можуть наробити великої біди…
Провівши опитування серед тернополянок, які вже стали матусями або ще в очікуванні, визначили, що 70% знають про найпоширеніший міф щодо волосся. Мовляв, не можна зістригати волосся до народження дитини. Причини цьому різні: одні кажуть, що на ранньому терміні зістригаєш стать, інші, що коротиш дитячий вік, а треті навіть не можуть пояснити таких діянь. Але, розпитавши майбутніх матусь, дізнаємося, що не лише волосся не можна стригти, а й нігті. Можна лише уявити, що буде з руками й ногами, якщо нігтів не обрізати 9 місяців.
– На даному етапі я на восьмому місяці вагітності. Маю старшу донечку. Перша вагітність пройшла в селі біля чоловікових батьків. Чого я тільки не наслухалася! Пам’ятаю, як хотіла напитися води. На подвір’ї стояла криниця і відро з водою. Коли я набрала в склянку води, до мене почала кричати чоловікова бабуся, щоб я не пила, бо перед тим у неї глянула. Що дитина буде некрасивою, бо я п’ю її вроду. Пізніше забороняли брати щось через поріг, бо дитина буде ледачою. Також чула, що не можна мені було ходити з чимось порожнім, навіть пакетом, бо дитина дурна буде. Словом, дуже багато наслухалась і мені це почало докучати. Після народження всі міфи були розвіяні, так як донька красива, розумна і зовсім не ледача. Інколи навіть дивно, як люди, які ходять щонеділі до церкви, вірять у такі нісенітниці, – розповідає тернополянка Ольга Демидась.
Магічні ритуали робили лише на волоссі
Справді, на думку тернополянок, не можна вірити у надокучливі прикмети, забобони й молитися Богові. Мовляв, це протиріччя.
– Щоби дитина народилася здоровою, треба вести здоровий спосіб життя і готуватися до вагітності. А не слухати всілякі дурниці. Ніколи не розуміла, як порожнє відро, яке жінка несе в руках, може вплинути на дитячий розум. Це чистої води дурниці. Не знаю, для чого це придумують. Жінка під час вагітності має бути спокійною і врівноваженою, а не думати про всілякі забобони і зайвий раз нервувати, – каже тернополянка Лариса.
Без сумніву, вагітність один із найскладніших, найбажаніших та, можна сказати, найсакральніших процесів. Кожна жінка хоче, аби вона пройшла вдало, без жодних проблем та перипетій, і для цього, на їхню думку, мало вести здоровий спосіб життя.
– Три роки я не могла завагітніти. У мене з чоловіком не було жодних проблем. Медична причина досі не відома. Після старань та різноманітних лікувань довгоочікуваних двох смужок на тесті ми так і не побачили. У мене всі почнуть кидати помідорами, бо дуже правильні і більшість таке заперечує. Але я вирішила піти до однієї «бабці». Розповіла їй усю ситуацію. Вона нічого магічного не робила. Дала одну молитву, і через 40 днів я отримала бажані дві червоні рисочки. Після цього вона сказала, що під час вагітності треба робити, а що не треба. Я справді не стригла волосся. І до четвертого місяця вагітність тримали у таємниці, вона нам і так дуже дорого далася. Тому ось цих двох порад я притримувалась. Усі інші прикмети вважаю доцільними для тих, хто дуже в це вірить, – розповіла тернополянка Людмила.
У теперішній час на просторах інтернету можна зустріти багацько прикмет та пояснень їм. Однак, копнувши в сиву давнину та прочитавши вірування наших предків, можна дізнатися, що волосся споконвіків було найбільшим та найсильнішим оберегом жінки, а відтак і її майбутньої дитини. Воно збирало у собі всю силу та міць жінки й передавало майбутньому поколінню. Пригадайте, що всі чорні магічні ритуали робили лише на волоссі. Жіноча коса несла в собі потік енергії, і якщо жінка обстригала її, вона залишалася без життєвої сили. Упродовж багатьох століть жіноча стрижка дозволялася лише в день весілля, аби відрізати попереднє життя. Перед самими пологами жінці розпускали волосся, а коли дитині перерізали пуповину, жінці обстригали кінці на волоссі, аби забрати муки та біль, яку вона витерпіла. Після цього волоссям накривали новонароджену дитину і вона отримувала всю материнську любов та силу через косу.
Вагітна жінка повинна носити лише свою посмішку
Що ж на ці забобони каже доказова медицина та як гінекологи ставляться до таких народних прикмет, поцікавилися наші журналісти.
– Навіть у наш час космічних кораблів та інтернету жінку можна здивувати прикметами, які не мають жодного медичного пояснення. Майбутній мамі не можна дивитися на щось погане, це може вплинути на зовнішність дитини. Медицина погоджується з тим, що стрес від побаченого може вплинути на самопочуття жінки. Тому вагітним слід уникати негативних вражень і видовищ. Їй не можна лаятись, бо дитина виросте злою. Кожен лікар скаже своїй пацієнтці, що їй потрібні лише позитивні та хороші враження. Варто уникати галасливих місць, конфліктних ситуацій. Переляк, роздратування, образи призводять до підвищення артеріального тиску, порушень плацентарного розвитку, що може позначитись на здоров’ї вашого малюка. Вагітним не можна тягнутися вгору або розвішувати білизну. Гінекологи вважають, що з 20-го тижня вагітності цього справді не варто робити. Таке положення тіла провокує виливання навколоплідних вод і провокує передчасні пологи. Вагітним не можна гладити кота чи собаку, інакше в дитини буде багато ворогів. Швидше через те, що ці тварини є переносниками токсоплазмозу, який є дуже неприємною хворобою, яка лікується довго. Краще не ризикувати. Якщо живіт жінки вкрився волоссячком, значить буде хлопчик. Такий стан зумовлений підвищеною кількістю чоловічих гормонів в організмі майбутньої матері. Це все індивідуально. Безліч жінок із волохатими животиками народжували дівчаток. Вагітним не можна спати на спині, малюк задихнеться. У цьому випадку варто сказати про синдром здавлення нижньої порожнистої вени, який може виникнути у вагітних жінок, – розповіла акушер-гінеколог Лілія Левенець.
За період своєї роботи лікар зустрічала багатьох жінок, яких буквально заспокоювала, бо ті були аж надто довірливі. До прикладу, лікар не може пояснити зв’язок між волоссям і майбутньою статтю дитини. Вважає це нісенітницею, адже досі медичного пояснення цим двом поняттям, які не перетинаються, немає. Так само, як прикмета, що вагітній жінці не можна чистити рибу, не можна їсти яйце з двома жовтками, бо народиться двійня. Не можна хапатися за живіт, коли чогось злякалася, бо в дитини буде родима пляма. Вагітних не можна фотографувати, бо зупиниться розвиток дитини. Всі ці прикмети, на думку лікаря, є марновірством. Хоча є й така, якої дотримуються навіть самі акушерки. У пологовий зал жінка має йти з розпущеним волосся, щоби не було обмотування пуповиною. Це справжній міф, який вже обріс вигаданими історіями. Жінка має бути охайною, щоб їй нічого не заважало та не відволікало.
Ось такі найпоширеніші міфи щодо вагітності існують на теренах Тернопільської області. Вірити в них чи ні, вирішувати вам. Але є факт, якого ніхто не сміє заперечити. Вагітній жінці слід носити лише свою посмішку, дотримуватись здорового способу життя та щодня говорити своєму відображенню: «У мене все буде добре!» Таке самонавіювання піде на користь кожному.
Соломія Вершигора
Джерело: Тижневик "Номер один"