Коли сходить сніг і оголюється ґрунт, деякі з нас влаштовують пожежі, спалюючи суху траву. Люди, котрі заявляють, що випалювання торішньої трави потрібне, помиляються самі і вводять в оману інших. Кожен акт підпалу – це є злочин проти тендітного світу природи. Головна небезпека полягає у провокації лісових пожеж та руйнуванні біоценозу екосистеми.
Так 2 лютого 0 18 год. 16 хв. на відкритій території на вул. Яреми в м. Тернополі виникла пожежа сухої рослинності орієнтовною площею 50 кв. м. На гасіння пожежі залучалися сили і засоби ДПРЧ-3 Управління ДСНС України у Тернопільській області. Дана пожежа зафіксована у поточному році як перша в екосистемі на території міста Тернополя.
Що примушує людей випалювати суху траву? Зрозуміло, що для дітей трава, котра горить, – це забава, розвага. Але про те, чим ця забава може закінчитись, вони не думають. Якщо говорити про дорослих, то багато хто робить це свідомо, думаючи, що спалювання трави корисне. Вважають за краще випалювати траву й ті, хто лінується прибирати сміття і сухостій вручну.
Запам’ятайте: у природі все влаштовано розумно і раціонально. Підпали шкодять атмосфері, грунту, траві, кущам, тваринам, птахам, плазунам, комахам – усьому живому мікросвіту та можуть призвести до розповсюдження пожежі з дуже небезпечними наслідками! Вогонь не тільки завдає матеріальних збитків, а й створює реальну загрозу життю та здоров’ю людей.
Хочеться нагадати мешканцям міста, що за знищення або пошкодження рослинного світу передбачена як адміністративна, так і кримінальна відповідальність, а саме:
Стаття 77–1 «Самовільне випалювання рослинності або її залишків» Кодексу України про адміністративні правопорушення:
Випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок зі степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах без дозволу органів державного контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища або з порушенням умов такого дозволу, а так само невжиття особою, яка одержала дозвіл на випалювання зазначеної рослинності або її залишків та опалого листя, заходів щодо своєчасного їх гасіння тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від п’ятдесяти до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Ті самі дії, вчинені в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від сімдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Стаття 245 «Знищення або пошкодження об’єктів рослинного світу» Кримінального кодексу України:
- Знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загальнонебезпечним способом караються штрафом від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк від двох до п’яти років, або позбавленням волі на той самий строк.
- Ті самі дії, якщо вони спричинили загибель людей, масову загибель тварин або інші тяжкі наслідки, караються позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років.
Отже, підсумовуючи вищевикладене, Тернопільський міський відділ Управління ДСНС України у Тернопільській області просить громадян свідомо віднестись до питання пожежної безпеки в екосистемах.
Джерело: Тижневик "Номер один"