Із кожним роком відзначити будь-яке свято стає все дорожче. Причина очевидна – зростають ціни на продукти й товари, які купують у подарунок. Прийдешні свята — не виняток. Так в Україні новорічний стіл на 2021 рік подорожчає приблизно на 5,3% порівняно з минулим. Журналісти «Номер один» подалися у передноворічний вояж ринком та торговими мережами, аби підрахувати, у скільки обійдеться новорічний стіл українській родині.
У своїх підрахунках орієнтувалися на святковий стіл для 4-х осіб, адже саме такою є середньостатистична родина. У нашому меню – традиційний салат олів’є, нарізка (м’ясо, ковбаса, риба, сир), фрукти, солодощі, бутерброди та алкоголь.
Незмінний атрибут новорічного столу – пляшка найдешевшого шампанського вітчизняного виробництва – обійдеться у 90 гривень. Ціна на напій, виготовлений у Грузії чи Іспанії, стартуватиме від 130 гривень.
Середня ціна пляшки (0,7 л) «бюджетного» червоного сухого вина обійдеться в середньому близько 60-80 гривень. Вина імпортного виробництва (Грузія, Франція, Іспанія, Італія, Чилі) вартуватимуть у середньому від 150 до 300 гривень за пляшку.
Для тих, хто має намір зустріти Новий рік із більш міцним напоєм – горілкою, то її на прилавках магазинів завжди великий вибір. Пів літрова пляшка «оковитої» середнього цінового сегменту вартуватиме близько 90 гривень, звісно, можна й дорожче.
Ціни на популярні на новорічному столі цитрусові (мандарини й апельсини, лимони), а також банани відрізняються від місця покупки, сорту та свіжості самого продукту.
Тому з гаманця доведеться викласти від 38 до 70 грн. за кілограм мандаринів, лимони – від 35 грн. за кг, апельсини – від 35 грн.
Як гарячій новорічній страві, багато українців віддають перевагу курці. Середнього розміру ціла курка у переддень свята обійдеться приблизно у 180 гривень. Отже, кілограм курятини вартуватиме близько 65 грн. Той, кому ліньки готувати, може придбати вже запечену курку, але в такому випадку ціна зросте майже вдвічі – 110 грн. за кг. Якщо ж, окрім курятини, господиня забажає приготувати ще й свинину, то за кілограм корейки свинячої доведеться викласти від 150 гривень. Кілограм курячого філе для жульєну вартуватиме від 90 грн.
Оселедець, який нерідко стає одним з атрибутів святкового столу, обійдеться у 80 гривень за кілограм філе, заморожена рибка до святкового столу – 139 гривень за кілограм філе минтая або ж 80 грн. за кг скумбрії. Любителям червоної рибки цього року улюблені ласощі коштуватимуть не дешево. 100 грамів філе слабосоленого лосося обійдеться у 70 грн., можна, звісно, трохи зекономити і придбати філе горбуші, яке буде дещо дешевше – 50 грн. за 100 грамів. Баночка червоної ікри (120 г) вартуватиме 250 гривень. Полюбилися багатьом українцям і маслини, їхня вартість – 23 грн. за 170-грамовий пакет.
Для приготування традиційного салату олів’є знадобляться зелений горошок, майонез, ковбаса і яйця. Вартість півлітрової баночки горошку – від 18 гривень, у залежності від виробника. В середньому упаковка (350 г) майонезу коштує близько 25 грн. Найдешевший соус обійдеться у 13 гривень. Десяток яєць коштуватиме як мінімум 30 грн. При цьому варто відзначити, що до Нового року так само, як і до Великодня, яйця в Україні зазвичай дорожчають. Ковбаса варена, ну так, аби вже зовсім не «туалетний папір» – від 100 грн. за кг. Традиційна копчена ковбаса для бутербродів коштує від 100 грн. за кілограм. А, наприклад, більш «святковий» варіант салямі хорошої якості – від 250 гривень за кг, таким чином палка такої ковбаси заважить на 65 гривень. Пачка масла – 35 грн. Вартість овочів на новорічному столі складе 247 гривень у середньому. Картопля (2 кг) коштуватиме 22 грн., гриби (1 кг) – 60 грн., перець солодкий (0,5 кг) – 70 грн., пів кілограма свіжих огірків – 50 грн., а кілограм свіжих помідорів – 45 грн.
Ціна кілограма сиру, який також дуже популярний на святкових столах, становить приблизно від 180 грн. за кг. До столу беруть, як правило, до 0,5 кг різних сортів. Пшеничний хліб – від 14 гривень. Пляшка (1,5 л) мінеральної або солодкої води переважно коштує 10-15 грн. Літровий пакет соку, який також популярний серед українців, обійдеться мінімум у 23 гривні. На десерт можна купити торт вартістю в середньому 150 грн. за 1 кг або шоколадні цукерки, їхній мікс обійдеться у 170 грн. за кг. Таким чином, виходячи із середніх цін, накрити стіл на Новий рік обійдеться тернополянам мінімум у 1600 грн., а це майже на 200 гривень дорожче, ніж торік.
Тим часом Національний науковий центр «Інститут аграрної економіки» також провів відповідний розрахунок. За їхніми даними, вартість святкового столу складе 1706 грн., таким чином бачимо, що цифри більш-менш реальні і збігаються. Безумовно, зустріти Новий рік можна й дорожче. Хоча ситуація з COVID-19 досить важка, і згідно з постановою уряду, в новорічну ніч заклади працюватимуть лише до 01.00, зрештою можна замовити святковий стіл у ресторані. Однак не всі заклади харчування працюватимуть.
Молодь часто практикує оренду квартири на новорічну ніч. Відтак ціни в Тернополі за 1-кімнатну квартиру стартують від 4-х тисяч гривень, за 3-кімнатну – від 10 тисяч.
Для тих, хто хоче зустріти рік Бика «дорого-багато», приміром у Карпатах, вартість оренди котеджу – від 6 тисяч гривень, щоправда, викласти гроші доведеться за 3 дні перебування, адже на коротший термін котеджі не здають.
До речі, згідно зі статистичними даними, середня зарплата в Тернопільській області становить 9676 грн. (дані Головного управління статистики у Тернопільські області станом на 03.12.20). Розмір мінімальної заробітної плати – 5000 грн.
Вікторія Ушакова
ОПИТУВАННЯ: Скільки витратимо на свята?
Наталя та її чоловік:
– Ми святкуватимемо у сімейному колі. Однак переконані, що друзі до нас таки навідаються. Плануємо запекти добрячий шмат м’яса, картоплю, шубу, олів’є. Думаю, десь 1500-2000 гривень витратимо. Дуже стандартний, так би мовити, новорічний набір.
Каріна М.:
– Ми з друзями орендували квартиру, от це справді дорого, бо 1-кімнатна обійшлась нам у 4 тисячі гривень. Готуємо салати, легкі закуски, м’ясо, картоплю, десерти. Десь порахували, що разом з орендою квартири і меню святкування обійдеться в 700 гривень з людини.
Тарас:
– Я спочатку святкуватиму з батьками, а потім поїду до друзів. Думаю, що візьму з собою шампанське, ікру та чогось солоденького.
Валентин:
– Ми орендували котедж у Карпатах. Заплатили 30 тисяч за 3 ночі, але нас буде 10 чоловік і плануємо дуже веселе святкування із шашликом, феєрверками, сауною та гулянням до світанку. В загальному разом з наїдками та дорогою нам усе обійшлося в районі 7 тисяч гривень з людини, можливо, ще будуть додаткові витрати для тих, хто вирішить покататися на лижах чи сноуборді.
Джерело: Тижневик "Номер один"