13 квітня 2017 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про ринок електричної енергії». Цим самим дано старт реформі електроенергетики України. Детальніше про те, чого клієнтам очікувати від реорганізації та яким чином надалі функціонуватиме ринок електроенергії? розповідає директор з економічних питань ВАТ «Тернопільобленерго» Людмила Мацко.
– Що передбачає собою нова модель ринку електроенергії та для чого її почали впроваджувати саме зараз?
– Головна новація цієї реформи – це створення вільного ринку, на якому споживачі зможуть самі обирати, у кого і на яких умовах купувати електроенергію. Тобто постачання електричної енергії споживачам перестане бути монопольним видом діяльності.
– Хто ініціатор нововведень?
– Прийняття Закону здійснено в рамках виконання зобов’язань України за Договором про заснування Енергетичного Співтовариства та Угодою про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом.
Верховна Рада прийняла Закон «Про ринок електричної енергії». Передувала цьому робота в комітетах із залученням іноземних фахівців. На підставі Закону Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затвердила Кодекс систем розподілу, Кодекс комерційного обліку електричної енергії і Правила роздрібного ринку електроенергії в Україні.
– Які терміни впровадження реформи?
– З 1 січня 2019 року Закон набуває чинності. Обленерго у всіх областях країни розділились на 2 компанії – розподільчу та постачальну. Ці компанії повинні бути незалежні одна від одної. Кожна з них отримала власну ліцензію та розпочинає у 2019 році власну господарську діяльність.
Перехідний період для повного впровадження реформи буде тривати до 1 липня 2019 року.
– Як буде розподілено функції між цими двома компаніями?
– На території нашої області утворено ТОВ «Тернопільелектропостач», яке вже отримало ліцензію на постачання електричної енергії. Це підприємство з 1 січня 2019 року буде купувати електричну енергію на оптовому ринку та продавати її споживачам за Правилами роздрібного ринку електроенергії.
ВАТ «Тернопільобленерго» стане оператором системи розподілу електричної енергії. Це підприємство має ліцензію на розподіл електричної енергії та буде обслуговувати електричні мережі відповідно до Кодексу систем розподілу та Кодексу комерційного обліку електричної енергії. Прилади обліку електричної енергії залишаються на балансі цього підприємства. Відповідно ВАТ «Тернопільобленерго» буде визначати технічний баланс електричної енергії та обсяги відпуску електроенергії у кВт.год конкретному споживачу. Дані про споживання електричної енергії будуть передаватись ТОВ «Тернопільелектропостач» (або іншим постачальникам) для нарахування плати та здійснення розрахунків.
При цьому ВАТ «Тернопільобленерго», як власник мереж зобов’язане надавати до них рівний доступ всім компаніям-постачальникам, які будуть отримувати ліцензії та мають бажання працювати на ринку постачання електричної енергії в нашій області. Поява на цьому ринку конкуренції має сприяти зниженню тарифів та підвищенню якості послуг електропостачання.
– Яким чином поділ обленерго вплине на клієнтів?
– Споживач відтепер зобов’язаний щомісячно передавати ВАТ «Тернопільобленерго» дані про обсяги спожитої електричної енергії. Багато споживачів уже й раніше подавали показники, але тепер це обов’язок для всіх.
Тільки дані про покази приладів обліку прийматиме ВАТ «Тернопільобленерго», а рахунок споживачу виставлятиме постачальник — ТОВ «Тернопільелектропостач».
– Тобто кожному споживачу необхідно звернутися в розподільчу та постачальну компанію для підписання договорів?
– Для клієнта Договір буде вважатись укладеним автоматично, якщо він виконає хоча б одну з умов:
– підпише заяву-приєдання до умов договору;
– оплатить рахунок за спожиту електроенергію.
Після підписання цієї заяви або ж оплати рахунку за спожиту електричну енергію споживачі вважаються такими, що приєдналися до публічного договору про постачання електричної енергії ТОВ «Тернопільелекропостач».
Тобто спеціально йти у районне відділення для підпису нового договору не обов’язково.
Разом з тим у частині приєднання до електричних мереж чи надання послуг з розподілу умови договору будуть змінюватись. Це буде оформлятись у вигляді додатків до публічного договору і триватиме не один рік.
– Чи будуть зміни в системі оплати рахунків за електроенергію?
– Так, уже за січень наступного року рахунки приходитимуть не від ВАТ «Тернопільобленерго», а від ТОВ «Тернопільелектропостач». Клієнт може й надалі використовувати той спосіб оплати, до якого звик, оскільки реквізити будуть розміщені в усіх відділеннях банків, у відділеннях «Укрпошти», на інтернет-ресурсах, в усіх терміналах самообслуговування та на самих рахунках.
– Що буде із тарифом на електроенергію?
– Слід зазначити, що процес зміни постачальника електричної енергії (переходу від ВАТ «Тернопільобленерго» до ТОВ «Тернопільелектропостач») буде здійснюватись у максимально комфортний для споживачів спосіб та не вплине на рівень тарифів на електроенергію.
Як і раніше, тариф на постачання електричної енергії та на розподіл електричної енергії буде щороку встановлювати Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг із врахуванням витрат на здійснення діяльності. Ціна закупівлі електричної енергії на оптовому ринку є ринковою і формується щомісяця.
– Що ще треба знати споживачам на початковому етапі?
– Для побутових і малих непобутових споживачів електроенергію будуть продавати тільки постачальники універсальних послуг. Такий тариф повинен бути найнижчий. Для інших споживачів електроенергію буде продавати будь-який постачальник електричної енергії за вільними цінами. Для цих споживачів вартість електроенергії буде вища, але в будь-якому випадку споживач може обрати серед постачальників такого, який запропонує найбільш привабливу комерційну пропозицію. Комерційна пропозиція включатиме ціну та інші важливі умови: умови диференціації ціни, термін сплати рахунків, умови застосування штрафних санкцій, тощо.
Усі споживачі повинні обрати собі постачальника електричної енергії.
Обираючи постачальника електричної енергії, радимо ретельно оцінювати ризики та приймати рішення виважено . Забезпечити надійне постачання електроенергії можуть лише фахівці, які мають відповідні знання і досвід.
У випадку, коли споживач із тих чи інших причин не обере постачальника, послуги йому буде надавати «постачальник останньої надії», якого призначить Кабінет Міністрів України за результатами конкурсу.
– Де клієнти зможуть отримувати інформацію ?
– Перш за все, на сайті ВАТ «Тернопільобленерго» та ТОВ «Тернопільелектропостач». На сайтах розміщені новини, дані про тарифи, інформація про роботу кол-центрів та їхні телефони, а також інша необхідна споживачу інформація.
Джерело: Тижневик "Номер один"