Не вперше звертаємось до теми, чи потрібен у центрі Тернополя пам’ятник російському поету, українофобу Олександру Пушкіну. Приводом стали слова начальника міського управління культури і мистецтв, одночасно голови Тернопільської обласної організації Національної спілки письменників України Олександра Смика.
Перебуваючи в Києві у музеї О. Пушкіна, цей чиновник файної влади Файного міста (бо хіба може бути нефайна влада у Файному місті) заперечив неповагу тернополян до пам’ятника Пушкіну, вихваляв скульптурні якості монумента і повідомив, що «Пушкін – проти Путіна!» Не більше і не менше.
Виходить, що поет, за життя оспівував загарбницьку політику царизму, а тепер його пам’ятник проти загарбницької політики нинішньої Росії!
Напевно, організаторам проведення акції біля пам’ятника «Пушкін – проти Путіна!» не треба мавпувати російського політика О. Навального, який провів таку акцію біля пам’ятника поету в Москві. І ось чому. В соціальних питаннях може Пушкін бути і проти Путіна, та не в загарбницькій політиці Росії.
Не може стояти у центрі Тернополя – патріотичного міста, колиски демократії – пам’ятник практично предтечі ідеології «руского міра», адже ідеологію царизму – «самодержавіє, православіє, народность» – підтримував О. Пушкін. Ця ідеологія загарбницьких, колоніальних війн Росії XIX століття сьогодні трансформувалась у політику “руского міра». Пушкін, зокрема, оспівував загарбницькі війни Росії на Кавказі у XIX ст., прославляв генерала Єрмолова – царського сатрапа на Кавказі. А в поемі «Полтава», написаній у 1828-29 рр., обливає брудом гетьмана Івана Мазепу, називає його «дерзким хищником», який готовий пролити кров, зрадив царя, тобто ката Петра I.
Проведемо паралелі: у Полтаві в 2016 році встановлено пам’ятник гетьману І. Мазепі, а в російському Оренбурзі розібрали будинок, в якому жив Тарас Шевченко. В той же час у Файному місті при файній владі стоїть пам’ятник гамбителю І. Мазепи. Відчуваєте різницю? Кобзар жив у цьому будинку, працював… І вони (москалі) не вважали його за пам’ятку історії та культури. А пам’ятник Пушкіну в нашому місті – це ж елемент комуністичного насаджування російської культури в Західній України! Хіба очільник міської культури цього не розуміє? Як це добре розуміють громадські організації Тернопільщини. Ще в 2016 році вони – Народний рух України, Товариство ветеранів війни, ГО «Асоціація лікарів-католиків Тернопілля», ГО «Євромайдан українського народовладдя», обласна організація МО ОУН (д) та інші – звернулися до міського голови Тернополя з проханням перенести пам’ятник оспівувачу імперської Росії Пушкіну з центра міста, а на вулиці В’ячеслава Чорновола створити алею пам’яті Героїв України. З аналогічним проханням звернулися громадські організації в січні 2017 року до голови Тернопільської обласної державної адміністрації. Але, як кажуть, віз і нині там…
І як писав нині уже покійний поет Ярослав Павуляк:
«Величаво і так незворушно,
Задивляючись в неба блакить,
Височить у Тернополі Пушкін,
За театром Шевченко сидить».
І буде так величаво стояти у центрі Файного міста пам’ятник Пушкіну, поки керуватиме така «файна влада», яка є нині.
Павло Сливка, історик
Звернення громадських організацій до голови міської ради Тернополя
С. Надала та голови ТОДА Степана Барни щодо створення на місці пам’ятника
О. Пушкіну алеї пам’яті Героїв України
Джерело: Тижневик "Номер один"