У січні набрали чинності зміни, якими врегульовано питання пенсійного забезпечення у 2017 році. Відповідно до них, пенсія цьогоріч зростатиме двічі, а деякi працюючi пенсiонери до кiнця року отримуватимуть лише 85% пенсії. Детальніше про зміни розповідає начальник юридичного відділу Тернопільського об’єднаного управління ПФУ Тернопільської області Наталія Калашник.
– Як і коли змінюватимуться пенсії у 2017 році?
– Законом про держбюджет-2017 передбачено, що цьогоріч соціальні стандарти зростуть двічі: у травні та в грудні. У зв’язку з цим, мiнiмальний розмiр пенсiї зросте в середньому на 10% до кiнця року. Також із травня та грудня поточного року з розрахунку прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, будуть проведені перерахунки мінімальних пенсій, надбавок та підвищень. Перерахують надбавки і донорам. Їх визначають із прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць.
– Як змiнився максимальний розмiр пенсiї?
– Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може у 2017 році перевищувати 10740 грн.
– Як виплачуватимуть пенсiю працюючим пенсiонерам?
– У 2017 році продовжено особливий порядок виплати пенсії працюючим пенсіонерам, який діяв у 2016 році. Він не застосовується лише до працюючих осіб, розмір пенсії яких менше або дорівнює 1870,50 грн., інвалідів I та II груп, інвалідів війни ІІІ групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», учасників АТО та інших осіб, зазначених у частині 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №1774, які забезпечують обороноздатність країни. До цього переліку додалися особи, які проходять службу або перебувають на посадах в органах Національної поліції.
Особам, на яких поширюється закон «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист» і які займають посади держслужбовців, працюють на посадах та на умовах, передбачених законами України «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», пенсії виплачуються у повному розмірі. Аналогічна ситуація і з ветеранами військової служби, органів внутрішніх справ та Національної поліції, які перебувають на службі в органах місцевого самоврядування.
– Однак не всі працюючі пенсіонери отримуватимуть пенсію у повному обсязі….
– По-новому виплачуються пенсії особам, які працюють посадовими особами місцевого самоврядування, на посадах судових експертів, службовцям Національного банку, помічникам-консультантам народного депутата України.
У 2017 році на таких осіб, незалежно від Закону, за яким вони одержують пенсію, поширюється такий порядок виплати пенсії. У період роботи пенсії, розмір яких перевищує 150% прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачуються в розмірі 85% призначеного розміру, але не менше 150% прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
– Як оподатковуються пенсії у 2017 році?
– Згідно з Податковим кодексом України, щороку на початку звітного податкового року змінюється розмір пенсії, яка є базою оподаткування.
Податок на доходи фізичних осіб та військовий збір справляються з пенсій, якщо їх розмір перевищує десять розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Базою оподаткування є розмір, що перевищує 12470 грн. на місяць (у 2016 році – 10740). Ставки податку залишаються незмінними: податку на доходи фізичних осіб – 18%, військового збору – 1,5% бази оподаткування.
Так само незмінним залишається і коло осіб, яким надаються пільги щодо справляння податку: учасники бойових дій, інваліди Великої Вітчизняної війни та члени сімей загиблих (померлих) військовослужбовців.
– Відтепер військовослужбовці зможуть швидше виходити на пенсію?
– З 6 лютого право дострокового виходу на пенсію за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками – 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок надано військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, добровольцям, резервістам, військовозобов’язаним, яким надано статус інваліда війни або учасника бойових дій у зв’язку з безпосередньою участю в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, безпосереднім перебуванням у районах антитерористичної операції у період її проведення, а у разі загибелі (смерті) таких осіб – членам їх сімей (дружинам (чоловікам), які не взяли повторного шлюбу, батькам).
– Який заробiток враховуватимуть при призначеннi пенсiй?
– Заробiтна плата для обчислення пенсiї визначається як добуток iндивiдуального коефiцiєнта заробiтку особи на показник середньої заробiтної плати (доходу) в Українi, з якої сплачено страховi внески, за три календарнi роки, що передують року звернення за призначенням пенсiї. При призначеннi пенсiй цього року цей показник визначається iз середньої заробiтної плати працiвникiв, зайнятих у галузях економiки, за 2014, 2015, 2016 роки.
Довідка
Прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць:
для осіб, які втратили працездатність: з 01 січня – 1247 гривень, з 01 травня – 1312 гривень, з 01 грудня – 1373 гривні;
для працездатних осіб: з 01 січня – 1600 гривень, з 01 травня — 1684 гривні, з 01 грудня – 1762 гривні.
Джерело: Тижневик "Номер один"