21 липня набув чинності закон “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання детінізації доходів та підвищення податкової культури громадян шляхом запровадження одноразового (спеціального) добровільного декларування фізичними особами належних їм активів та сплати одноразового збору до бюджету”. Він передбачає відкриту сплату податків, а також добровільне декларування усіх своїх надбань. Начальник головного управління ДПС у Тернопільській області Михайло Яцина переконаний, що даний закон – це перший крок до правильного, свідомого і чесного суспільства.
Що потрібно декларувати?
Отже, що таке одноразове декларування? Це особливий порядок декларування фізичною особою належних їй активів, які: розміщені на території України або за її межами; були одержані чи набуті за рахунок доходів, що підлягали в момент їхнього нарахування (отримання) оподаткуванню в Україні, з яких не були сплачені податки і збори або сплачені не в повному обсязі; які не були задекларовані протягом будь-якого з податкових періодів до 1 січня 2021 року.
– Період декларування триває один рік, з 1 вересня 2021 року до 1 вересня 2022 року. Декларантами є фізичні особи – резиденти (у тому числі самозайняті особи), фізичні особи, нерезиденти, які на момент отримання об’єкта були резидентами і які є чи були платниками податків. Особа, яка вирішила задекларувати свої ризикові активи, повинна подати до ДПС одноразову добровільну декларацію. Вона подається безпосередньо декларантом, виключно в електронній формі. Наслідком подання декларації є сплата збору. Збір може сплачуватися одним платежем упродовж 30 календарних днів з дати подання декларації або ж – розбити на три платежі протягом 3 років за бажанням декларанта, але за підвищеною ставкою, – розповів Михайло Яцина.
Сума збору на сьогодні складає 5%, якщо мова йде про валютні цінності, розміщені на рахунках у банках в Україні, щодо об’єктів рухомого і нерухомого майна та інших активів, які зареєстровані і знаходяться в Україні.
– Це стосується тих активів, які розміщені за кордоном на рахунках у банках або які зберігаються у фінансових установах, а також щодо об’єктів рухомого і нерухомого майна та інших активів, які зареєстровані (знаходяться) за кордоном, то тут збір становить 9%. Альтернатива сплати збору за ставкою 11,5% трьома рівними частинами щорічно. У разі сплати збору з 1 вересня 2021 року по 1 березня 2022 року ставка збору зменшена до 7%. Як альтернативу пропонується 9,5 відсотка зі сплатою податкового зобов’язання трьома рівними частинами щорічно, – додає податківець.
Ставка збору складає 2,5 відсотка щодо номінальної вартості державних облігацій України з терміном обігу понад 365 днів без права дострокового погашення, придбаних декларантом у період з 1 вересня 2021 року до 31 серпня 2022 року до подання декларації.
– Окремо зазначу, що об’єкти декларування: активи фізичної особи, що належать декларанту на праві власності (в тому числі на праві спільної часткової або на праві спільної сумісної власності) і знаходяться (зареєстровані, перебувають в обігу, є на обліку тощо) на території України та/або за її межами станом на дату подання декларації, у тому числі: валютні цінності, нерухоме майно, рухоме майно, частки (паї) у майні юридичних осіб або в утвореннях без статусу юридичної особи, корпоративні, майнові права на об’єкти інтелектуальної власності, цінні папери та/або фінансові інструменти, визначені законом, права на отримання дивідендів, процентів чи іншої аналогічної майнової вигоди, не пов’язані з правом власності на цінні папери, частки (паї) у майні юридичних осіб та/або в утвореннях без статусу юридичної особи, інші активи фізичної особи, у тому числі майно, банківські метали, що не розміщені на рахунках, пам’ятні банкноти та монети, майнові права, що належать декларанту або з яких декларант отримує чи має право отримувати доходи на підставі договору про управління майном чи іншого аналогічного правочину та не сплачує власнику такого майна частину належного власнику доходу, – додає пан Яцина.
Що не підлягає декларуванню?
Не належать декларуванню готівкові кошти; активи, набуті злочинним чи корупційним шляхом; активи, розташовані чи які мають походження з країни-агресора; активи, які перебувають під санкціями України.
Активи, що не потребують декларування: з яких повністю сплачено податки і збори, інші активи, сумарна вартість яких не перевищує 400 тисяч гривень станом на дату завершення періоду одноразового (спеціального) добровільного декларування, нерухоме майно, розташоване на території України, в обсязі, квартира/квартири, загальна площа якої/яких не перевищує сукупно 120 квадратних метрів, або майнові права, що підтверджені документами на таку квартиру чи квартири у багатоквартирному житловому будинку незавершеного будівництва, житловий будинок/житлові будинки, загальна площа якого сукупно не перевищує 240 квадратних метрів, об’єкти нежитлової нерухомості некомерційного призначення, загальна площа яких не перевищує 60 квадратних метрів, земельні ділянки в межах норм безоплатної передачі, визначеної статтею 121 Земельного кодексу України.
Тернополянам слід знати, що коли вони сплатять усі необхідні збори, звільнення від відповідальності за порушення податкового, валютного законодавства, не проводиться перевірка щодо джерел отримання доходів. Відомості, які містяться в одноразових добровільних деклараціях, є конфіденційною інформацією та не підлягають розголошенню без письмової згоди декларанта, крім випадків, коли це прямо передбачено законами або рішеннями. Надана інформація також не може бути використаною на підтвердження винуватості підозрюваного, обвинуваченого у вчиненні кримінальних правопорушень щодо ухилення від сплати податків і зборів.
Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: амністія, декларування, Михайло Яцина, податкова, що потрібно декларувати