За останній місяць-півтора у Тернополі активно піариться нікому не відома організація, яка позиціонує себе командою що підтримує діючого мера Файного міста. При цьому в одних акціях одні й ті ж особи називають себе представниками Благодійного фонду «Порядок, Відповідальність, Справедливість», а в інших – партії «Порядок. Відповідальність. Справедливість». Протягом серпня та вересня проводили заходи, в яких брали участь одні й ті ж особи. Ми вирішили проаналізувати, що ж то за проєкт і звідки в нього ростуть ноги.
Партія та благодійний фонд із співзвучними назвами мають спільних учасників та піарять один проєкт
За інформацією з ресурсу Опендатабот, партія «Порядок. Відповідальність. Справедливість» («ПВС») зареєстрована у травні 1999 року з іншою назвою. Зміна назви на сучасну відбулася у жовтні 2019-го разом зі зміною керівника на Андрія Свища.
У свою чергу за даними з цього ж ресурсу благодійна організація «Благодійний фонд «Порядок, Відповідальність, Справедливість» заснована 23 березня 2020 року. Її директором вказаний Анатолій Вихрущ, колишній заступник губернатора, свого часу кандидатував у мери Тернополя, а нині ведучий на одному з місцевих телеканалів.
Презентація тернопільської команди політичної партії «Порядок. Відповідальність. Справедливість» відбулася 10 серпня 2020 року. На події серед представників цієї політичної сили був також Ігор Гірчак.
У трансляції, яку поширював наживо канал «Файне місто», йшлося про те, що 10 серпня на вулиці Новий Світ за сприяння благодійного фонду «Порядок, Відповідальність, Справедливість» відбувся ремонт під’їзду. На цьому відео видно, що на місці події Ігор Гірчак роздавав мешканцям товари у брендованих пакетах благодійного фонду «Порядок, Відповідальність, Справедливість». У коментарі кореспондентці щодо цього факту він пояснив: «Наш благодійний фонд уже з березня місяця опікується людьми соціально незахищених верств населення. Ми роздаємо антисептичні засоби для їхнього убезпечення від пандемії коронавірусу, яка, на жаль, прийшла і в наше місто».
Спостерігачі «Опори» зафіксували, що у вересні волонтери благодійного фонду «Порядок, Відповідальність, Справедливість» роздавали тернополянам пенсійного віку набори. У брендованих пакетах були: антисептичний спрей, антибактеріальне мило, набір одноразових масок та пачка серветок. Особа, яка отримала допомогу, підтвердила, що подібний набір (мило, антисептик та засіб для очищення поверхонь) дістався також у березні. Ще до набору в комплекті йшла листівка-вкладка з інформацією про те, як вберегтися від коронавірусу та перелік телефонів довідкових служб. Примітно, що в цій листівці вказано, що фонд створили у 2019 році і волонтери фонду плели маскувальні сітки на фронт. Також ширяться чутки, що до розповсюдження наборів залучають адмінресурс, але не безкоштовно. Подейкують, що за кожен пакет той, хто розносить, отримує 15 гривень. Непоганий підробіток для тих, хто працює в комунальних установах за низьку зарплату. У післяробочий час за день можна заробити 150 гривень і більше. Із власних джерел нам стало відомо, що пакунки з наборами отримують не всі, а лише лояльні до діючого мера пенсіонери. Мовляв, їхнє завдання – переконати своїх сусідів у доцільності обрання «саме того» кандидата.
4 вересня на сторінці Ігоря Гірчака у соціальній мережі Facebook було опубліковано допис, у якому йшлося: «Протягом останнього тижня спільно з командою однодумців із благодійного фонду «Порядок, Відповідальність, Справедливість» провели ряд зустрічей із презентації проєкту «Безпечний двір». Мета – обладнати мінімум 60 дворів камерами відеонагляду». Додано посилання на Facebook-сторінку благодійного фонду. Також у цій публікації після фрази «Дякую команді» із гіперпосиланнями на їхні сторінки були додані депутати Тернопільської міської ради Віктор Генсерук, Сергій Лупак, Андрій Грицишин та Андрій Газилишин. Вони 21 серпня разом з іншими депутатами створили у раді нову фракцію партії «Порядок. Відповідальність. Справедливість». У свою чергу депутат Сергій Лупак у дописі на своїй сторінці у Facebook, розповідаючи про проєкт «Безпечний двір» та зустрічі з мешканцями, написав: «Співвласники багатоквартирного будинку на вулиці Протасевича, 4 згодом можуть мати безпечний двір та самостійно управляти своїм багатоквартирним будинком через ОСББ. Сьогодні Андрій Грицишин та Ігор Гірчак, представники «Порядок. Відповідальність. Справедливість», розповіли співвласникам про проєкт «Безпечний двір». Додано посилання на Facebook-сторінку партії.
Поза тим про ініціативу «Безпечний двір» зі сторінки партії «Порядок. Відповідальність. Справедливість» було поширено дві таргетовані реклами у соціальній мережі Facebook. Зокрема, у рекламному дописі, який було запущено 6 вересня, йшлося: «У Тернополі триває програма «Безпечний двір», яку реалізовують представники благодійного фонду «Порядок, Відповідальність, Справедливість». Дякуємо за підтримку цієї акції міському голові Тернополя Сергію Надалу». Витрачена сума на рекламу становила менше 100 доларів.
Координаторка спостереження Громадянської мережі «Опора» за виборами у Тернопільській області Ольга Галушка пояснює: «5 вересня розпочався виборчий процес чергових та перших місцевих виборів, які відбудуться 25 жовтня 2020 року. Висування кандидатів у депутати та кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови триватиме з 15 до 24 вересня. Відповідно територіальні виборчі комісії матимуть п’ять днів від дати надходження такої заяви для ухвалення рішення про реєстрацію кандидатів або відмову в реєстрації. Передвиборча агітація розпочинається кандидатом чи партією наступного дня після їх реєстрації. Однак спостерігаємо ситуацію, коли ще до офіційної реєстрації потенційні кандидати проявляють свою публічну активність серед майбутніх виборців. У статусі суб’єкта виборчого процесу всім кандидатам та партіям потрібно пам’ятати про обмеження ведення агітаційної діяльності. До прикладу, відповідно до частини 6 статті 57 Виборчого кодексу України, забороняється надання виборцям, закладам чи установам грошей, продуктів харчування, товарів (крім деякого переліку брендованих товарів, вартість яких не перевищує 6 відсотків неоподатковуваного мінімуму доходів громадян), послуг, робіт, у тому числі від імені благодійних організацій, засновниками або членами яких є кандидат, партія та інші благодійні організації, що супроводжується закликами голосувати чи не голосувати за певного кандидата, партію або згадування імені кандидата, назви партії, символіки партії».
Партійці завдячують кар’єрі і власному бізнесу міському голові
Якщо є партія, то повинна бути ідеологія. Але наспіх сколочений проєкт пише на біг-бордах, що «наша команда підтримує Сергія Надала», а це не ідеологія. А якщо немає ідеології, то немає партії, це такий собі «фан-клуб» на зразок любителів пива чи жінок. Сам керівник цього проєкту Олександр Смик пройшов шлях від соціал-демократа («Народна самооборона» Ю. Луценка) через ліберального демократа (в 2015 р. балотувався в депутати від «БПП-Солідарність») до націоналіста. Бо тільки націоналіст може підтримувати націоналіста. А який із О. Смика націоналіст, коли він виступив за збереження у Файному місті пам’ятника А. Пушкіну. Перебуваючи в Києві у музеї А. Пушкіна в 2018 р., заявив, що тернополяни шанують Пушкіна і в центрі міста є йому пам’ятник. Тут його погляд збігся з «опозеженцями», які збираються захищати монумент цьому українофобу.
Олександр Смик – і бард, і поет, і драматург, і «де пе». Одним словом, «і швець, і яснець, і на дудочку грець». Любить отримувати всілякі нагороди – лауреат премії ім. Лучаківського, Стуса, братів Лепких, Гнатюка і ще, можливо, інших, нам не відомих. Не зрозуміло, за які досягнення отримав у 2013 р. премію імені Лучаківського в номінації «Майбутнє створюється сьогодні». Нагадаємо, в квітні 2013 р. в ПК «Березіль» пройти концерт російської попси, а чи міг відбутися цей захід без відома начальника міської культури?
Під стать своєму керівнику і його команда по проєкту. Всі вони «заробітчани», які кочують від одного проєкту до іншого. Рекордсменом є Ігор Гірчак, який відслужив усім міським головам, починаючи від А. Кучеренка, а почав свій шлях ще в 1998 р. у партії Віктора Пинзеника «Реформи і порядок». У 2015 році позиціонуючи себе представником громадської організації «Патріоти Тернополя», запам’ятався тернополянам роздачею продуктових наборів.
Для деяких нинішніх депутатів, що увійшли в «ПВС», є бажання знову отримати мандати, а може, й довічно просидіти в депутатському кріслі. Добре там, судячи про ті статки, які нажили за каденцію. Цікавим є на біг-бордах слоган «Тернопіль понад усе», з яким виступають А. Грицишин і С. Лупак, котрі 5 років були у фракції партії «Самопоміч», а тепер дружньо з цієї фракції ще з двома «заробітчанами» перебігли до «ПВС» і створили таку ж фракцію у міській раді з керівником фракції «Самопоміч» А. Грицишиним, котрий пересів у крісло керівника фракції «ПВС». Для них не «Тернопіль понад усе», а своя кишеня понад усе, але не в тому, як це розумів меценат Євген Чикаленко, який говорив, що «Україну треба любити не тільки до глибини душі, а й до глибини кишені», тобто жертвуючи свої, саме свої кошти на розвиток українських справ, а не кошти платників податків із бюджету!
Депутатство дуже сприяє розвитку підприємництва самих депутатів або членів їхніх сімей. Це простежується на статках депутата А. Грицишина, який до певної міри нагадує депутата Верховної Ради О. Дубінського, в якого мама «любіт скорость», а тернопільський депутат видно сам любить швидкість, бо задекларував позашляховик LEXUS GX 470 за 270 тис. грн. (скоріше за все занизив у кілька разів ціну), а дружина придбала автомобіль із салону «Renautl Captur» за 556 тис. грн. Напевно, ще треба придбати автомобіль для батька. Він під стать партійному босу: і підприємець, і працює як фахівець зі зв’язків із громадськістю у педуніверситеті, і депутат. Про те, що не «Тернопіль понад усе» для нього, а власна кишеня, свідчить такий промовистий факт, що в 2020 році не без сприяння депутата і не зовсім, як кажуть знаючі люди, заслужено його батько отримав звання «Почесний громадянин міста Тернополя».
Керівник фракції «ПВС» сформував три принципи роботи їхніх депутатів: порядний, відповідальний і справедливий. Але бракує ще двох критеріїв – стиду і совісті. Чому так? На це дав відповідь блаженної пам’яті Патріарх Любомир Кардинал Гузар: «Причина в тому, що сьогодні в Україні надто багато «малих людей», тобто тих, хто думає одне, говорить інше, а робить ще інше, хто не шанує ближнього». Це типаж передвиборчого проєкту так званої партії «ПВС», і напевне, є її ідеологія.
У цьому партійному проєкті зібрані перебіжчики не тільки від «Самопомочі», про яких уже згадували, а й від «Батьківщини». А. Артимович, що почав депутатську діяльність лікарем перинатального центру «Мати і дитина», а закінчує головним лікарем міської дитячої лікарні. А. Газилишин від «Громадянської позиції», який за депутатської каденції очолив школу №10. Це особи, які завдячують кар’єрі міському голові, тому будуть йому вірними як у малому, так у великому.
«ПВС» називає себе партією професіоналів, це дійсно так, бо її члени вчасно міняють свою позицію, тобто вчасно зрадити – це професійно переорієнтувати свою позицію.
І на закінчення. Тільки організатори партійного проєкту 10 серпня оголосили про його створення, як Центр з інформаційних проблем територій 10-12 серпня провів телефонне опитування 570 тернополян і встановив, що цей проєкт готові підтримати 31,4 відсотка тих, хто визначився. О, диво! Проєкт, який у той день народився, уже такий зубастий і всіх суперників розштовхав.
Якщо «ПВС» завдяки авторитету і підтримці нинішнього міського голови пройде до ради Тернопільської ОТГ, то чи буде від цього користь громаді? Питання риторичне….
Олекса Дідик
Джерело: Тижневик "Номер один"