Після інавгурації нового Президента України Володимира Зеленського зміниться практично вся президентська вертикаль. «Полетять» голови і в районних державних адміністраціях. А це означає, що можна підсумувати та дізнатися, з якими статками залишатимуть чиновницькі кабінети голи РДА Тернопільщини. У сьогоднішній публікації наші журналісти підготували аналіз декларацій районної еліти за 2018 рік, більшість з яких добувають на своїх посадах останні дні.
Зникли гараж, стайня, стодола та «Мерседес»
Голова Бережанської РДА Ігор Гринкевич за минулий рік позбувся одразу чотирьох об’єктів нерухомості – літньої кухні, гаража, стайні та стодоли. Також із декларації зник старенький 28-річний «Mersedes 208D», який був оформлений на дружину. Найдивніше те, що жодних повідомлень, що ці рухомі та нерухомі об’єкти було продано, голова РДА не зробив. Запитання до пана Гринкевича: куди поділися ці об’єкти? Попри певну втрату майна, родина очільника Бережанщини не бідує. Особисто голова РДА у власності має житловий будинок (площа 251,7 кв. м) та склад-цех на 480,6 «квадрата», а в дружини – Лесі Федорівни – магазин-кафетерій. Усі ці об’єкти розміщені в Курянах, де Ігор Гринкевич до 2015-го був головою сільської ради.
Плюс 60 тисяч до зарплати
Очільниця Борщівщини Людмила Юзьків у минулому році нічого не придбала, але й не втратила. Жінка і далі не має свого житла, а мешкає у квартирі сина, зате має у власності нежитлове приміщення у Борщеві. Заробила пані Людмила в році, що минув, на 60 тисяч більше, ніж у 2017-му. Вони їй зайвими точно не будуть, адже вона єдина в родині приносить гроші до сімейного бюджету і виключно з посади голови РДА. Стабільно високопосадовець РДА тримає вже другий рік поспіль «під матрацом» 6 700 «зелених» та дві тисячі євро.
Земельний банк поповнив на 19 тисяч
Голова Бучацької РДА Віталій Бебих, у якого і так був один з найбільших земельних банків серед його колег, поповнив його ще на 19 тисяч квадратних метрів. Значний земельний наділ оформлено на дружину високопосадовця. Тепер у власності Бебихів є сім земельних ділянок як у Бучацькому районі, так і в Лазурному, що на Херсонщині. Сімейний дохід у родині Бебихів у 2018 році практично навпіл поділено між чоловіком і дружиною. Жінка встигає, працюючи за основним місцем роботи у Бучацькому коледжі Подільського ДАТУ, ще й займатися підприємницькою діяльністю. Очевидно, це пов’язано з ковбасним бізнесом, адже у її власності перебуває ковбасний цех, котрий приніс доходу понад 120 тис. грн.
Бізнес – на дружину
Головний вклад до сімейного бюджету родини голови Гусятинської РДА Віталія Батога вже який рік вносить дружина Надія Петрівна, яка минулого року, займаючись підприємницькою діяльністю, заробила майже мільйон гривень. Тобто приблизно в чотири рази більше, ніж приніс додому її чоловік, заробивши на державній службі всього 234 538 грн. Родина Батогів і далі основні заощадження «тримає під матрацом». Віталій Батіг свою готівку майже подвоїв – із 230 до 420 тис. грн., натомість пані Надія дещо її зменшила – було 960, а стало 890 тис. грн.
Продав авто за заниженою ціною
Голова Заліщицької РДА Борис Шипітка позбувся свого автомобіля і залишився без «залізного коня». Якщо вірити його декларації, то він продав «Hundai Sonata» (2011 року впуску) за 49 тис. грн. або 1814 доларів. Хоча на спеціалізованих автосайтах подібна автівка вартує починаючи від 10 тисяч доларів. Дохід родина Шипітків отримує з заробітної плати і пенсії пана Бориса та його дружини. Сумарно за минулий рік ці виплати склали майже 350 тис. грн. Сума чимала, але й витрати на утримання двох житлових будинків і двох квартир, мабуть, теж доволі суттєві.
Позбувся усього бізнесу
Голова Збаразької РДА Валерій Савчук, котрий у березні минулого року обійняв свою посаду, з великого будівельного магната перетворився на простого чиновника. Якщо вірити його декларації, то ні він, ні його дружина, Марія Олегівна, вже не володіють та не мають часток одразу в восьми товариствах та приватних підприємствах. Бізнес родина Савчуків продала або переписала на інших осіб (у всякому разі офіційно). Також вони позбулися п’яти об’єктів нерухомості, в тому числі двох квартир у Тернополі. Серед втрат – автомобіль «Mazda CX-7» (2007 р. в.), який був проданий за 260 тис. грн. Зважаючи на такий масовий розпродаж, пан Савчук може дозволити собі позичити третім особам понад 3,5 мільйона гривень.
Комора для голови
2018-й не був таким плідним, як рік, котрий йому передував, для родини голови Зборівської РДА Ігоря Яворського. Якщо в 2017-му в нього з’явилася квартира площею понад 100 квадратних метрів, то в минулому році чиновник прикупив собі тільки комору площею 5,1 «квадрата» за майже 21 тис. грн. Спробувала займатися підприємницькою діяльністю дружина голови РДА Вікторія Миколаївна, але, очевидно, бізнес не пішов, і після скромних 10 тисяч гривень у 2017-му жінка вирішила кинути цю справу. Тепер вона працює на фізичну особу-підприємця, в якої заробила майже 22,5 тис. грн., і ще отримала понад 10 тис. грн. допомоги при народженні дитини.
19-й рік зводить будинок
Родина голови Козівської РДА Василя Вітрового 19-й рік за молодіжним кредитом зводить власний будинок. Дружина голови, Наталія Борисівна, ще в 2000 році отримала кредит під заставу своєї козівської квартири площею 74 квадратних метри і донині його погашає. У 2018 році на виплату кредиту родина Вітрових перерахувала 51 615 грн. Сам же Василь Вітровий у власності має лише одну земельну ділянку площею 814 «квадратів».
Прикупив із салону «корейця»
Родина керівника Кременецької РДА Володимира Козубського одна з небагатьох, яка дозволила купити собі новенький автомобіль із салону. Дивно, що у декларації не вказано вартості «Hyundai Elantra» (2018 р. в.), яку записано на дружину. Натомість у декларації чиновника вже немає автівки «Volksvagen Polo» (2011 р.в.), причому не зрозуміло, куди вона зникла, адже не вказано, продали її чи комусь подарували? І далі родина Козубських не володіє жодною житловою нерухомістю, також у декларації не подано інформації про винайм житла.
Ставка на тендери
Голові Лановецької РДА Юліану Сіранту минулий рік особливих матеріальних зисків не приніс. Жодних рухів із майном не сталося. Чого не скажеш про фінансові потоки. У пана Сіранта зросла заробітна плата і стала однією з найбільших серед його колег – голів РДА Тернопільщини. Також на понад мільйон гривень збільшилися виграні тендери у структурі, де бенефіціаром є дружина голови Лановецької РДА Галина Петрівна – було 7,2, а стало 8,3 мільйона гривень. Йдеться про товариство «Протекшин-Груп», де пані Галина має 34 відсотки власності.
Головний – чоловік
Якщо роком раніше до сімейного бюджету родини голови Монастириського району Степана Бойка більшу суму поклала дружина Надія Михайлівна, то в 2018-му подружжя помінялися місцями. Пані Надія зосередилась на роботі у відділі освіти Монастириської РДА, натомість займатися підприємницькою діяльністю в неї вже немає стільки часу, ніж раніше. Це красномовно говорять цифри: займаючись бізнесом у 2017-му, жінка заробила 280 тис. грн., а в минулому році – тільки 76,3 тис. грн.
Пішов на пониження зарплати
Голова Підволочиської РДА Борис Онищук єдиний із голів РДА Тернопільської області, який у минулому році отримав заробітну плату меншу, ніж роком раніше. Якщо у 2017-му він заробив 277 873 грн. і з нею зайняв символічне перше місце серед своїх колег, то в 2018-му отримав на 30 тисяч гривень менше – 248 892 грн. Очевидно, це сталося через те, що в Підволочиському районі чиновникам РДА фактично немає чим зайнятися, адже сформовано кілька об’єднаних громад, які взяли на себе всі функції, що мали раніше адміністрації.
Голова без легківки, але з автобусами
Голова Підгаєцької РДА Алла Колодницька залишилася без автівки. У 2018 році вона продала «Mazda 626 Wagon 2.0” (2000 р. в.) за 73 570 грн. або 2 725 доларів. Очевидно, пані Алла значно продешевила свого «залізного коня», адже на спеціалізованих сайтах із продажу автомобілів за подібну машину просять найменше 4 тисячі доларів. Однак бідкатися голові Підгаєччини немає на що, за фінансове благополуччя родини дбає її чоловік, який володіє 51 відсотком у ВАТ «Підгаєцьке автотранспортне підприємство-161472, має у власності 16 автобусів, які торік принесли йому понад півтора мільйона доходу.
«Матрац» – надійне місце зберігання заробленого
Голова Теребовлянської РДА Юрій Ништа один з небагатьох у райдержадміністраціях Тернопільщини, хто має значні готівкові заощадження. У нього «під матрацом» 354 тисячі гривень, а також по 10 тисяч доларів та євро. Родина Ништів володіє шістьма значними земельними наділами, а також елітним будинком у приміських Великих Гаях. Цікаво, що минулоріч дружина голови району – Людмила Володимирівна, працюючи на відомому підприємстві «Агро-Дружба» за рік заробила у 12(!) разів більше, ніж у 2017-му: було – 4073, стало – 49 200 грн.
Продав будинок і землю
Голова Тернопільської РДА Олександр Похилий минулого року у В. Гаях продав житловий будинок площею 152,2 кв. і присадибну ділянку (331 «квадрат»), виручивши за обидва об’єкти 635 тис. грн. Цікаво, що дружина голови в 2018 році отримала допомогу по безробіттю в сумі 21 384 грн., заробивши в тому ж році, працюючи в тернопільській мерії, понад 55 тис. грн. та маючи у власності позашляховик «Toyota RAV4».
Відмовилися від бурякового бізнесу
Родина голови Чортківської РДА Оксани Чайчук раніше активно працювала у сфері перевезення буряків на місцевий цукровий завод. У 2018 році, очевидно, вони відмовилися від цього бізнесу, хоча й у власності залишилися вантажний автомобіль та три причіпи. Натомість пані Чуйчук продала свій «SEAT Toledo» (1994 р.в.) за 57 645 грн. Родина Чайчуків цікава тим, що орендує 90 тисяч кв. м водного плеса.
Найбільше землі і найвища зарплата
В одному з найбідніших районів Тернопільщини – Шумському, голова РДА Юрій Головатюк отримує найбільшу серед своїх колег заробітну плату. За минулий рік вона у нього склала 287 684 грн. або понад 24 тис. грн. щомісяця. Рекордсменом серед голів РДА області Головатюк є і в земельній сфері. Зокрема, його родина має у власності аж 11 земельних ділянок як на Тернопільщині, так і в сусідніх областях загальною площею понад 80 тисяч квадратних метрів, що майже вдвічі більше, ніж у бучацького колеги Віталія Бебиха, котрий іде в цьому символічному рейтингу на другому місці.
Джерело: Тижневик "Номер один"