Майже 30% підлітків живуть статевим життям. Саме таку статистику оприлюднюють медики. У підлітків багато амбіцій та мало життєвого досвіду, тому часто ранні стосунки завершуються неплановою вагітністю та інфекційними захворюваннями.
Вагітність у підлітковому періоді залишається доволі актуальним питанням на сьогодні, заявляють медики. Дуже часто молоді люди навіть не усвідомлюють взаємозв’язків між статевими стосунками, підлітковою вагітністю та інфекціями, які передаються статевим шляхом.
Проблема в тому, що вагітність у молодої мами протікає з більшою кількістю ускладнень і часто завершується передчасними пологами. Малюки, народжені від молодої мами, є більш кволими, мають меншу вагу, частіше хворіють, каже доцент кафедри акушерства та гінекології №2 ТДМУ ім. І. Я. Горбачевського Наталя Петренко.
Формування здорової репродуктивної системи відбувається у підлітковому віці. Це найкращий час, щоб закласти фундамент для майбутньої щасливої вагітності. Тому дуже важливо використати цей час із користю для власного здоров’я, а не навпаки.
– Вагітність у молодих мам має досить негативне соціально-економічне значення, оскільки молода дівчина змушена покинути навчання. У майбутньому без освіти не може претендувати на високооплачувану роботу, – констатує лікар.
Є інша проблема – коли молода дівчина, дізнавшись про вагітність, вирішує перервати її. Такий крок може призвести до запальних захворювань статевих органів, гормональних порушень, а також до безпліддя у майбутньому.
Про сам факт вагітності підлітки дізнаються дуже пізно. Від незнання того, що робити далі, частина з них впадають у депресію. У цей час на допомогу мають прийти рідні та сім’я, надавши підлітку підтримку. Період вагітності у підлітків може супроводжуватись значними генетичними проблемами, оскільки організм є ще незрілим.
– Підліток – це людина, яка має багато амбіцій, але мало життєвого досвіду. В майбутньому це є та частина населення, яка буде працювати і забезпечувати економічний добробут країни. До виховання дітей мають бути залучені і батьки, і школа. Роз’яснювальну роботу проводить Служба планування сім’ї. Основною стратегією цього напрямку є забезпечення інформування щодо основ здорового способу життя, усвідомлення того, що потрібно утримуватись від панніх статевих стосунків. Підлітки, які живуть статевим життям, мають бути забезпечені доступними та надійними методами контрацепції, – розповідає Наталя Петренко.
Якщо підліток залишився один на один із проблемою, в такому випадку йому можуть допомогти спеціалісти «Клініки, доброзичливої до дитини». У мережу входять шість кабінетів. У них молоді пацієнти можуть отримати консультацію підліткового терапевта, дерматолога, уролога та гінеколога, психолога.
– Підлітки можуть звертатися за будь-якою консультацією: з приводу інфекцій, що передаються статевим шляхом, методів контрацепції, захворювання репродуктивної сфери, шкіри, надається психологічна допомога, – повідомила головний позаштатний спеціаліст-підлітковий терапевт УОЗ, координатор кабінетів «Клініки, дружньої до молоді» Світлана Поворозник.
Спеціалісти приймають кожного дня з 9 до 16 год. Кабінети розміщені в обласній дитячій лікарні, міській дитячій лікарні, обласному шкірвендиспансері, перинатальному центрі. Обстеження проводять безкоштовно та анонімно. У кожному кабінеті є безкоштовні експрес-тести для виявлення ВІЛ/СНІД. Результат можна отримати фактично одразу.
У Фейсбуці створено сторінку «Клініки, дружньої до молоді», де розміщено актуальну інформацію.
Джерело: Тижневик "Номер один"