У цивілізованих країнах основою основ є главенство закону, перед яким усі без винятку рівні. Мене не настільки вразив конфлікт за участю депутата облради Олександра Башти з патрульними поліцейськими, скільки відголоски інциденту. До того ж, завдяки цьому випадку, за озвученою поліцією інформацією стало відомо, що на Тернопіллі в різних кримінальних провадженнях фігурують щонайменше 25 обранців рад різних рівнів.
А це ті, кому громади делегували свої повноваження після Революції Гідності в період найзапекліших протистоянь у російсько-українській війні. Тобто вони прийшли до влади на крові Героїв Небесної сотні і загиблих звитяжців АТО. Саме ці представники народу мали би продовжувати їхню ратну справу. Натомість їм начхати на накази виборців і закони України.
Ніхто не заперечує заслуг Олександра Башти під час Революції гідності як борця з антинародним режимом Януковича. Також вагомою є його разом із побратимами роль у протидії спробам московських попів привласнити українську землю в Почаївській лаврі. Досить активний Башта і як депутат на сесіях Тернопільської облради. Але, разом з тим, він неодноразово перешкоджав потраплянню на аналогічне зібрання місцевого самоврядування Тернополя, хоча сам не пропускає жодного із засідань, своїх колишніх однопартійців Івана Сороколіта, Ігоря Турського та Романа Навроцького. А вони стали депутатами не завдяки партійній квоті, а безпосередньо перемогли на своїх округах. Тобто виражають інтереси значної частини населення Тернополя. А скільки у пана Башти було не зрозуміло з яких причин скандалів і протистоянь (уже десь до десятка сягає) з новоствореною патрульною поліцією! Можна (власне, що й завжди робили тернополяни) заплющити очі на ці дії людини з особливими потребами. І швидше за все, так буде й цього разу. Дивує, що його партійна спільнота і навіть її обласний лідер не визнали провини свого побратима, а одразу ж однобоко звинуватили в усьому правоохоронців. Вони повністю вигороджують пана Олександра, навіть незважаючи на те, що той побив жінку. Зокрема шокував вислів Олега Сиротюка в інтернет-програмі Сергія Сінкевича «Тернопільське життя» від 23 листопада, що за такі дії у цивілізованій країні поліцейського би вигнали з роботи. Шановний Олеже, не маніпулюйте, бо у провідних державах світу за напад на правоохоронця, зривання з нього відповідного знака і завдання йому тілесних ушкоджень він має право не лише застосувати до зловмисника силу, а й зброю. Не говорячи вже про взяття під варту порушника закону, незалежно від його політичного і соціального статусу та фізичного стану.
«Приклад» тернопільських «свободівців» стосовно недопущення неугодних колишніх однопартійців до сесійної зали із залученням заїжджих політиків і спеціально найманих для цього осіб уже поширили на райони області їхні опоненти в облраді і водночас друзі-соратники в Тернопільській міськраді – «ляшківці». Шарпаниною закінчилась сесія самоврядного органу Збаража. Там місцеві обранці, депутати обласної та Верховної Рад від Радикальної партії не допускали до сесійної зали міської ради свого колегу через, на їхню думку, зраду інтересів фракції. Конфлікт розбороняли правоохоронці.
Загалом інтернет рясніє повідомленнями про внесення депутатами неправдивих відомостей, а то й взагалі про неподання декларацій, зафіксованими правоохоронцями випадками конфліктів інтересів особистого чи підприємницького характеру з діяльністю обранця громади, не говорячи вже про застосування кулаків при доведенні обранцем громади своєї правоти опонентам та порушення правил дорожнього руху.
Ми делегували владні повноваження, що було однією з вимог Революції Гідності, незаплямованим зловживаннями патріотам. Але чимало з них, як і попередники, нехтують законом. Депутати місцевих рад не мають недоторканості, проте завдяки своєму політичному статусу і партійній поруці, які різними методами тиснуть на правоохоронців, майже недосяжні для стражів закону. Тому досі в нашому краї жодного правопорушника із мандатом обранця громади не притягнуто до відповідальності (у всякому разі мені про це не відомо). Чи не в цьому була логіка здобуття депутатства у багатьох нинішніх владців? Своїм прикладом вони нівелюють принцип законності, а їхня поведінка поступово веде не до європейських демократичних цінностей, під гаслами яких нинішні обранці громад зайшли в ради, а до безладу в суспільстві. Цю негативну тенденцію, незалежно від того, хто є її носієм, – заслужена в минулому людина з депутатськими повноваженнями чи випадковий переможець виборчих перегонів – треба зупинити, поки не пізно…
Олесь Миколайчук, журналіст
Джерело: Тижневик "Номер один"