Тернопільщина гостро відреагувала на розгін учасників блокади торгівлі з окупованими територіями. Спершу обласна, а згодом і районні ради ухвалили рішення про засудження силових дій проти добровольців. А вже за кілька днів у Тернополі створили штаб, який координуватиме дії учасників блокади.
До регіонального штабу блокади увійшли представники більшості громадських організацій краю. «Штабісти» планують організувати роботу одразу на кількох «фронтах». Одне з головних завдань – надавати оперативну та достовірну інформацію про ситуацію на блокпостах.
– Регіональний штаб блокади торгівлі з окупантами створено для координації сил, – каже представник штабу Андрій Грицишин. – Домовились, що працюватимемо без прапорів. Головна мета штабу – надання достовірної інформації. Ми маємо координацію з центральним штабом блокади, зв’язок із хлопцями, які знаходяться там, тому зможемо надати достовірні повідомлення.
Інший фронт – координація дій учасників блокади.
– Багато мешканців області мають бажання поїхати на блокпости. Доправити їх зараз туди не так просто, тому це залишається одним із завдань штабу, – каже Андрій Грицишин.
– Хлопців і дівчат, які хочуть брати участь у блокаді, ми будемо доправляти до Харкова. Звідти наші люди супроводжуватимуть їх у місця призначення. Добровольці рухатимуться колонами, тому що самостійно добиратися туди небезпечно, – розповів голова тернопільського осередку ВО «Автомайдан» Ігор Василів.
За попередньою інформацією, потенційних учасників блокади відправлятимуть групами по 50 осіб. Вирішується питання з транспортом.
– Зараз формуємо графіки, хто їде першим, хто – наступним. Оскільки у кожного є робота, йде весна, а в людей – господарка, родини, – каже волонтер Алла Борисенко.
Штабісти наголошують, що учасники їдуть на схід без зброї і з благими намірами – для забезпечення ефективного громадського контролю за виконанням рішення РНБО про заборону торгівлі з окупованими територіями.
Штаб працюватиме до прийняття закону «Про окуповані території». При цьому учасники блокади підтримують законопроект Оксани Сироїд та групи депутатів.
– І той же час певні депутати намагаються проштовхнути якісь фейкові проекти, де немає жодного слова про визнання Російської Федерації окупантом і подальшої її відповідальності, – каже ветеран АТО Віталій Фидрин. – Головним завданням блокади залишається визволення полонених. Влада апелює, що коли блокада продовжуватиметься, нас буде виключено з мінського процесу. Але ми бачимо, що він не сприяє тому, щоби визволити наших хлопців.
Штаб розміщено на вул. Франка, 12/22 (у приміщенні тернопільського осередку ВО «Автомайдан»). Його учасники звертаються і наперед вдячні за допомогу громадянам, які підтримають блокувальників у матеріальному плані. Зараз найбільша потреба – у пальному та коштах.
Блокада очима тернополян, які перевозять допомогу в зону АТО
Окрім розгону учасників блокади на сході, виникла ще одна проблема. Нерозпізнані формування перешкоджають волонтерській діяльності, знищують гуманітарну допомогу, привезену із заходу. Як з’ясувалося, сутички в основному виникають з представниками поліції Донецька.
Алла Борисенко, волонтер:
– Медики відвозять поранених хлопців у Київ. Дорогою назад вони стараються взяти якнайбільше медикаментів – те, що потрібно на передовій. Серед усього – прозорі пакети, у яких – шість серветок, два шприци знеболюючого, пластиковий пінцет, скальпель та одноразовий халат. Ці пакети просто розривали і викидали. А вони для надання першої допомоги є дуже важливими, і їх не так багато. Наші машини знають як на передовій, так і на блокпостах. Днями автомобіль одного з медиків намагалися забрати…
Петро Васько, волонтер:
– Сьогодні волонтери пересуваються польовими шляхами, тому що після Харкова одразу починаються проблеми. Блокпост на Семи Вітрах в Ізюмі потрібно об’їжджати. Інакше бус весь перетрясуть, усе витягнуть і можуть навіть не впустити, а можуть і щось підкинути. Тим більше, що на всіх волонтерів, які часто бувають на передовій, уже зібрано інформацію. Це ж стосується і бусів, які постійно їздять на схід. Дано команду їх зупиняти.
Волонтери, які їздять на передову, знають найбільше. Наприклад, військовий має свою локацію, там і перебуває. А волонтери сьогодні – у Щасті, завтра – у Попасній. Вони знають реальну ситуацію на місцях.
Ігор Василів, голова тернопільського осередку ВО «Автомайдан»:
– Люди, які побили добровольців на сході, мають понести відповідальність. Ми будемо займатися підтримкою блокади аж до прийняття закону «Про окуповані території». Рішення РНБО сьогодні є, завтра – нема, тому має бути прийнятий саме закон.
Нас абсолютно не цікавлять підприємства Рината Ахметова. Хоча ми раді, що у нього все забирають і він перестане допомагати терористам з ОРДЛО та звозити тітушок. Поки не буде закону «Про окуповані території», вірити владі не можна. Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков нещодавно нагородив поліцейських, які на блокпосту стріляли не в повітря, як повідомлялося, а в асфальт, від чого кулі могли зрикошетити. Можу провести аналогію, коли екс-прем’єр-міністр Азаров вручав нагороди «Беркуту» після побиття майданівців…
Влада мала три роки для того, щоб заборонити торгівлю з окупованими територіями. Ми ж тепер боротимемось не тільки з торгівлею з ОРДЛО, а й зі всім російським бізнесом. Це був просто «договорняк», прикритий тим, що ці підприємства начебто платять у нас податки.
Віталій Фидрин, ветеран АТО:
– Через блокпости, де присутні представники поліції з різних регіонів України (окрім Донецької області), хлопці пересуваються безперешкодно. Всі конфлікти, які там виникають, – це результат зустрічі з донецькими поліціянтами. Конфлікт, на якому був присутній народний депутат Володимир Парасюк, перш за все, виник через те, що серед керівників операції хлопці впізнали того, хто здав Макіївку сепаратистам без жодного пострілу. Зараз він одягнув на себе українську форму, але продовжує боротися проти наших людей. Аналогічна ситуація сталася на блокпосту біля Костянтинівки, де була застосована зброя. Хлопці демонстрували свої посвідчення, у них не було зброї, вони співали гімн України. Молодик, який тричі просив дати наказ стріляти на ураження, є представником поліції Донецької області.
Народні депутати з’ясували, що жоден інший підрозділ не чув про наказ антитерористичного центру про заборону пересування в зоні АТО громадян інших областей України, крім Донецької та Луганської. Це вигадка, а наказ виданий виключно В’ячеславом Аброськіним, керівником поліції Донецької області, заступником начальника Національної поліції України. Це ті поліціянти, які здавали без бою міста у 2014 році, у їхніх головах – сепаратистські настрої, і ці люди готові стріляти у нас. Дійшло до того, що блокувальники пересуваються у супроводі поліції з інших регіонів.
Василь Конько, координатор волонтерської групи «Схід та Захід – єдині»:
– Ми їхали бусом із тернопільськими номерами. Перший раз нас зупинили на блокпосту у Слов’янську. Це головний блокпосту ПЗС. Там нас коректно запитали: хлопці, навіщо ви приїхали? Потім, коли ми проїжджали Краматорськ, зрозумів, що ситуація дуже серйозна. Своїм хлопцям сказав, щоб вони уважно слідкували за руками, аби нам чогось не підкинули. Особливо, коли правоохоронці відкривають дверцята. Тому що був випадок, коли поліціянт засовував руку в бардачок і звідти «раптом» випадали два патрони.
Проблеми були на блокпосту на виїзді з Бахмута в сторону Лисичанська, де стоїть Донецька народна поліція. Але ми вже маємо досвід роботи. Одразу ж вмикали камери, і їх це трохи лякало. Ставлення до людей на редуті – як до непотребу. Таке, ніби хлопці борються за своє збагачення, свою владу, а головне – ніби вони зрадники. Насправді це не так, зараз влада дає можливість окупованим територіям заробляти гроші, щоби потім за них сепаратисти вбивали наших хлопців. За тиждень у зоні АТО загинули п’ять чоловік віком від 18 до 23 років.
Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: Ігор Василів, Алла Борисенко, блокада, Віталій Фидрин, Василь Конько, Петро Васько, розгін