Найсвіжіше:
• Великобританія запровадила санкції проти найбагатшого уродженця Тернопільщини • Вартість гаражів у Шумську під час аукціону зросла у 4 мільйони разів • Громада на Тернопільщині заплатить 4,7 млн грн за стихійні сміттєзвалища • 53-річний військовослужбовець з Тернопільщини назавжди повернувся додому: помер у лікарні  • Бій Олександра Усика проти Тайсона Ф’юрі: анонс реваншу • На Тернопільщині розшукують жителя Бучаччини за вчинення тяжкого злочину (+фото) • Водій з Бережанщини на пішохідному переході збив молоду тернополянку  • У Тернополі шахрай ошукав пенсіонера на 110 000 гривень • На Тернопільщині на сьогодні відмінили графік погодинних вимкнень світла • На Тернопільщині поховали уродженця Києва, котрий загинув у Курській області • Передчасно пішла із життя депутатка Гусятинськоі селищної ради • Тернопільські енергетики оприлюднили графік вимкнень світла на 21 листопада • Церебральна кома: у лікарні на Вінничині помер 53-річний воїн з Тернопільщини • Найвідоміше підприємство Тернопільщини змінило голову правління • Вісім місяців надій та сподівань: війна забрала життя водія саперного взводу з Тернопільщини • На Тернопільщині втратили бронювання робітники аграрного сектору • Ще один син Підгаєччини віддав своє життя за Батьківщину • Бандити вимагали неіснуючий борг у підприємця з Тернопільщини • Дітей та дорослих залякують: з’явилися нові деталі про скандальну спецшколу на Тернопільщині • Професійне виготовлення бірок для одягу: від ідеї до реалізації • Тернопільську міськраду cуд зобов’язав укласти охоронний договір щодо пам’ятки архітектури • Командир гармати з Тернопільщини відтепер повний кавалер ордена «За мужність» • У Тернополі водій спровокував ДТП, в якій постраждало четверо людей • По 2,28 млн гривень на рік на одного депутата: Рада затвердила кошторис на 2025 рік • Колишній голова Бережанської РДА отримав розвідувальні дрони для своєї бригади
rss

Що робити, коли другої дози індійської вакцини тернополянам не дістанеться?


Опубліковано: 9 Квітня 2021р. о 20:58

Вакцинація від COVID-19 дозволить українцям захистити себе і свої родини, аби повернутися до звичного життя. Усі вакцини – безпечні й ефективно формують імунітет. Щеплення – добровільні й безоплатні. Станом на 5 квітня 304 680 осіб отримали одну дозу й дві особи – дві дози вакцини. Наші журналісти підготували матеріал про те, яку вакцину використовують в Україні, та знайшли відповіді на всі запитання, які цікавлять читача.

Які є типи вакцин і як вони відрізняються?

– Сьогодні існує чотири типи вакцини. Перший тип – так звані вірусні вакцини, які містять або живий, або вбитий вірус. Живий, звичайно, ослаблений, тобто можна сказати, що вводиться сам вірус, але в світі ще немає практики використання живих вірусних вакцин проти COVID-19. А інактивовані вірусні вакцини дійсно використовуються. Тут вводиться сам вірус, але потрібно розуміти, що він, образно кажучи, “вбитий”. Другий тип – це білкові субодиничні вакцини, коли вводиться окрема частинка вірусу. Третій тип – це векторні. Там вводиться ген, в якому записана інформація про певний компонент вірусу. І цей ген вводиться за допомогою іншого вірусу, який не хвороботворний для людини. Четвертий – це так звані мРНК – вакцини на основі рибонуклеїнових кислот. Там вірус взагалі ніяким чином не присутній, – розповідає голова Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики Федор Лапій. 

На які вакцини очікує Україна?

Наразі для вакцинації в Україні планують використовувати чотири вакцини знаних у світі розробників і виробників.

AstraZeneca (Covishield) – векторна вакцина розроблена Оксфордським університетом та британсько-шведською компанією AstraZeneca. Дозволена для екстреного використання в Європейському Союзі та інших країнах. В Індії ця вакцина випускається під назвою Covishield. Ефективність цієї вакцини варіюється від 63% у захисті від симптоматичного COVID-19 осіб від 18 років. У вакцині AstraZeneca використовується безпечний для людини вірус, який переносить елементи вірусу SARS-CoV-2. Так вакцина змушує організм виробити імунітет, водночас не даючи хворобі розвиватися. Вакцину AstraZeneca вводять внутрішньом’язово. Для повноцінної імунізації потрібно отримати дві дози вакцини з інтервалом у 4-12 тижнів.

Sinovac Biotech – інактивована вакцина китайського фармацевтичного підприємства Sinovac Biotech, що спеціалізується на виробництві вакцин проти гепатиту та грипу. Дозволена для екстреного використання в Азербайджані, Бразилії, Китаї, Чилі, Індонезії та Туреччині. За наявними дослідженнями станом на 25 березня 2021 року ефективність вакцини становить 83,5% після щеплення двома дозами. Ця вакцина містить у своєму складі інактивований вірус. Організм реагує на нього та виробляє імунітет. Схоже працюють вакцини проти поліомієліту, грипу. Вакцину Sinovac Biotech вводять внутрішньом’язово. Для повноцінної імунізації необхідно отримати дві дози вакцини з інтервалом у 14-28 днів.

Pfizer-BioNTech – РНК-вакцину розробила німецька біотехнологічна компанія BioNTech спільно з американським фармакологічним концерном Pfizer. Дозволена для повного використання у Швейцарії, Королівстві Бахрейн, Саудівській Аравії. Екстрене використання, дозволене ВООЗ, діє в США, Великій Британії, Європейському Союзі, Швейцарії, Аргентині, Австралії, Канаді, Чилі, Мексиці, Об’єднаних Арабських Еміратах та в багатьох інших країнах. У Канаді ця вакцина показала 95% ефективності у захисті від COVID-19 серед осіб віком від 16 років. Вакцину Pfizer BioNTech вводять внутрішньом’язово. Для повноцінної імунізації необхідно отримати дві дози вакцини з інтервалом у три тижні. 

Novavaxсубодинична вакцина, яку розробила американська фармацевтична компанія Novavax. Вона перебуває на фінальній стадії III фази клінічних випробувань. Попередньо заявлена ефективність становить 89%. Вакцина Novavax містить білки вірусу SARS-CoV-2, відтак вчить організм людини виробляти відповідну реакцію на них. Схоже працюють вакцини від грипу, гепатиту В. Novavax вводять внутрішньом’язово. Для повноцінної імунізації потрібно отримати дві дози вакцини з інтервалом у 21 день.

– На сьогодні в області є лише одна вакцина – AstraZeneca (Covishield). Проводиться щеплення першою дозою. Вся вакцина має бути використана для першої дози. Друга доза рекомендована через 12 тижнів. Людям, яким зробили перше щеплення проти COVID-19 вакциною AstraZeneca/Covishield, виготовленою індійським Інститутом сироватки крові, можна робити друге щеплення цією ж вакциною, виробленою на інших майданчиках в інших країнах. Кожна вакцина розрахована на визначені цільові групи ризику. Наприклад, вакцина Pfizer-BioNTech для щеплення осіб, які перебувають у закритих закладах для людей похилого віку, та персонал, а вакцина CoronaVac/Sinovac Biotech – для маломобільних верств населення, – розповіла нашим журналістам координаторка вакцинації на Тернопільщині Марія Павєльєва.

Чи вистачить кожної з вакцин на другу дозу для тих, хто зробив першу?

Якщо говорити про вакцину AstraZeneca, то незалежно від країни-виробника вона є взаємозамінною, повідомляють у МОЗ. Людям, яким зробили перше щеплення проти COVID-19 вакциною AstraZeneca/Covishield, виготовленою індійським Інститутом сироватки крові, можна робити друге щеплення вакциною AstraZeneca, виробленою на інших виробничих майданчиках. Такі рекомендації МОЗ України надала Національна технічна група експертів з питань імунопрофілактики (НТГЕІ). Вакцина AstraZeneca (AZD1222) виробництва Інституту сироватки крові Індії (Covishield) та вакцина, виготовлена південнокорейською компанією SK Bioscience Co Ltd. (AstraZeneca-SKBio), є ідентичними за складом та технологіями виготовлення, не розглядаються як різні вакцини та є взаємозамінними, пояснили в НТГЕІ. Водночас експерти попереджають, що вакцини різних типів та створені різними компаніями не є взаємозамінними. Тобто людей, які отримали першу дозу векторної вакцини AstraZeneca/Covishield, не можна щепити другою дозою вакцини іншого типу, наприклад мРНК-вакциною від Pfizer-Biontech або інактивованою вакциною CoronaVac/Sinovac, бо щодо цих препаратів недостатньо даних про взаємозамінність та вони можуть відрізнятися за технологіями виготовлення.  МОЗ гарантує, що вакцина для другого щеплення всім, хто щепився першою дозою, буде в достатній кількості та доступною.

Чи можна заразитися COVID-19 у результаті вакцинації?

Неможливо заразитися COVID-19 від вакцин, бо жодна з них не містить живого вірусу, здатного спричинити хворобу. Вакцини вчать нашу імунну систему розпізнавати та боротися з коронавірусом. Іноді цей процес може викликати такі симптоми, як лихоманка. Вони нормальні та є ознакою того, що організм створює захист від вірусу. Якщо невдовзі після вакцинації ви все ж отримали позитивний тест на COVID-19, то можливо, що на момент щеплення вже були інфіковані коронавірусом, але не знали цього.

Як вакцинуватися?

Для того, щоби імунізуватися від COVID-19, необхідно отримати дві дози однієї вакцини. Отримання однієї дози – це один раунд щеплення. Отже, кожен етап матиме два раунди. Кожен раунд триватиме в середньому 20 днів залежно від вакцини, етапу вакцинації та способу, яким буде вакцинуватися пацієнт, – у постійному пункті щеплення чи з допомогою мобільної бригади. Дотримуйтеся стандартних рекомендацій, щоб убезпечити себе від захворювання під час візиту мобільної бригади з імунізації чи відвідування пункту щеплення. Тестуватися на антитіла чи антигени до COVID-19 перед чи після щеплення від COVID-19 не потрібно. Щоби безоплатно вакцинуватися від COVID-19, пацієнт має бути зареєстрований у Реєстрі пацієнтів електронної системи охорони здоров’я. Зареєструватися можна в будь-якого лікаря, зокрема лікаря-спеціаліста. Ви вже зареєстровані, якщо: маєте укладену декларацію з лікарем, який надає первинну медичну допомогу; отримуєте ліки за програмою “Доступні ліки”; отримували електронне направлення в лікаря. Щеплення від COVID-19 є добровільним. Інформація про вакцинацію буде внесена до електронної системи охорони здоров’я та доступна вашому сімейному лікарю. МОЗ не планує розробляти та використовувати інші специфічні документи для підтвердження щеплення, якщо таких вимог не буде ухвалено на міжнародному рівні. У разі необхідності, наприклад, для виїзду за кордон, ви можете отримати міжнародне свідоцтво про вакцинацію встановленого зразка, звернувшись до закладу охорони здоров’я.

Особливості вакцинації та протипоказання

Якщо ви хворієте на COVID-19 і не отримали жодної дози вакцини проти COVID-19, МОЗ радить відкласти вакцинацію на 6 місяців. Якщо ви перехворіли на коронавірус і вирішили вакцинуватися раніше, ніж сплине 6 місяців, то можете це зробити, звернувшись за консультацією до сімейного лікаря. Якщо ви захворіли на COVID-19 після того, як отримали першу дозу, краще відкласти отримання другої дози вакцини на 6 місяців. Якщо ви отримували лікування антитілами від коронавірусу (моноклональні антитіла або плазму реконвалесцентів – пацієнтів у стадії одужання), вакцинацію варто відкласти на 6 місяців. Вагітним також потрібно вакцинуватися після пологів, навіть якщо ви дізналися про вагітність після того, як отримали першу дозу. Якщо ви годуєте дитину грудним молоком, то можете вакцинуватися без жодних застережень. Вакцинуватися від COVID-19 можна через 14 днів після прийому вакцини від інших інфекційних хвороб.

МОЗ радить вакцинуватися від інших інфекційних хвороб через 28 днів після отримання другої дози вакцини проти COVID-19.

мРНК-вакцину виробника Pfizer/BioNTech не можна використовувати, якщо ви маєте:

– тяжку алергічну реакцію після першої дози вакцини або до будь-якого з її компонентів (наприклад, анафілактичний шок тощо);

– негайну алергічну реакцію будь-якого ступеня тяжкості на першу дозу вакцини мРНК COVID-19 або будь-якого з її компонентів (включно з поліетиленгліколем) після введення вакцини;

– негайну алергічну реакцію будь-якого ступеня тяжкості на полісорбат.

Решту вакцин від COVID-19 не можна використовувати у разі гіперчутливості до будь-якого з її компонентів. Якщо ви схильні до алергій, МОЗ рекомендує  обстежитись у лікаря-алерголога перед отриманням вакцини. Проте жоден інший тип алергії, ніж на згадані речовини, не є протипоказанням для вакцинування.

Відмінність між реакцією на вакцину і симптомами COVID-19

Вакцина від COVID-19 не може спричинити захворювання. Проте ви можете отримати першу дозу вакцини вже інфікованим, коли симптоми хвороби ще не розвинуті. Організм може реагувати на введення вакцини. Загальна слабкість або підвищення температури – це звичайна реакція на вакцину від COVID-19. Ці симптоми зникають за кілька днів після вакцинації. Проте якщо з’являються яскраві симптоми захворювання на COVID-19, наприклад, висока температура, постійний кашель, втрата або зміна нюху чи смаку, слід пройти обстеження та протестуватися на COVID-19.

Хто може вакцинуватися залишками?

Із 1 березня залишковими дозами Covishield дозволили вакцинувати публічних та громадських діячів. Це було зроблено для того, щоби не пропадали дози вакцини, від яких відмовляється частина медиків. І заодно, щоби хоч якось відбивати антивакцинаторські настрої в суспільстві. Якщо ви не лікар і не вважаєте себе публічною особою, то можете: заповнити форму на порталі чи через застосунок “Дія” і чекати своєї черги; зателефонувати на гарячу лінію МОЗ – 0 800 60 20 19; записатися через сімейного лікаря; спробувати зв’язатися з мобільною бригадою.

У наказі від 1 березня МОЗ перераховує таких публічних діячів: перші особи держави, громадські діячі, діячі культури та спорту, лідери релігійних спільнот. Це люди, які є лідерами думок для когось. Певних критеріїв немає. Усе визначають на місцях.

Тернополянка Наталія отримала вакцину безкоштовно і розповіла про те, як усе відбувалося, нашим журналістам.

– Я заповнила гугл-форму, через 10 днів мені зателефонували і попросили через пів години з’явитися до пункту вакцинації, однак я не могла так швидко добратися, тому відмовилась. Ще через 4 дні мені зателефонували повторно і запропонували вакцинуватися знову. Я приїхала зранку 1 квітня у пункт вакцинації в ТНПУ, заповнила бланк згоди і підтвердила те, що у мене немає алергічних захворювань. Кололи в ліве плече, було зовсім неболяче. Після вакцинації попросили 10 хвилин посидіти спокійно. Ввечері у мене почала шалено боліти рука та в районі ключиці, почувалася так, ніби після надважкого тренування у спортзалі. Температура постійно «стрибала». Вже наступного дня майже все минуло. До речі, мої батьки також щепилися таким чином і багато моїх друзів, – розповідає пані Наталя.


Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: , , , , ,





Новини
21 Листопада
20 Листопада
Скільки ви готові витратити на підготовку житла до цієї зими?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше