Найсвіжіше:
• У Тернополі відбувся масштабний футбольний форум (+фото) • Тернопільські енергетики оприлюднили графік вимкнень світла на 23 листопада • Бучацький «Колос» отримав нагороди за третє місце у вищій футбольній лізі Тернопільщини (+фото) • На Тернопільщині ділки незаконно продали 11 т спирту, маскуючи його під дистильовану воду • На Запоріжжі загинув військовослужбовець з Тернопільщини • Вартість реконструкції очисних споруд Кременця становить неймовірних 65 мільйонів гривень • На кордоні затримали чергові «закохані серця» з Тернопільщини • Двоє підприємців з Тернопільщини переправлення через кордон військовозобов’язаних • У Тернополі затримали серійного злодія • В індустріальному парку на Тернопільщині збудують підприємство на 120 робочих місць • Польські фермери попередили про блокаду одного з пунктів пропуску на кордоні з Україною • Чиновник міськради на Тернопільщині вимагав у бізнесмена пів мільйона хабаря  • Тернополянин оцінив вартість фіктивної інвалідності у вісім тисяч доларів • Ветеранська команда з Тернопільщини перемогла на футбольному турнірі на Львівщині • На Тернопільщині встановили пам’ятник на честь воїнів Української галицької армії • Тернопільський перевізник виплатить 250 тис грн компенсації за смерть пасажира • На Тернопільщині водійка іномарки спричинила смертельну аварію • 2,5 роки надій та сподівань: офіційно підтвердили загибель на Харківщині воїна з Тернопільщини • Тернопільські енергетики оприлюднили графік вимкнень світла на 22 листопада • У Кременеці на Тернопільщині відкрили пам’ятник Герою України полковнику Сергію Лі • Великобританія запровадила санкції проти найбагатшого уродженця Тернопільщини • Вартість гаражів у Шумську під час аукціону зросла у 4 мільйони разів • Громада на Тернопільщині заплатить 4,7 млн грн за стихійні сміттєзвалища • 53-річний військовослужбовець з Тернопільщини назавжди повернувся додому: помер у лікарні  • Бій Олександра Усика проти Тайсона Ф’юрі: анонс реваншу
rss

Скільки часу варто приділяти комп’ютеру?


Опубліковано: 2 Червня 2020р. о 10:49

Новітні технології на місці не стоять. Сьогодні придумують роботів-пилососів, а завтра уже смартфон, котрий розблоковується від того, що ти на нього глянув. Сучасний світ. Але з приходом такої кількості новітньої техніки здоров’я людей також страждає. Пам’ятаєте, як зі всіх боків кричать про те, що не можна на ніч ставити мобільний телефон біля голови. А як бути з очима? Як вберегти їх та скільки часу можна користуватися сучасною комп’ютерною технікою?

«Це вже залежність»

Коли я була у третьому класі, мій тато привіз із Польщі мамі чорно-білий телефон «Нокіа». У ньому не було камери, він мав лише декілька простих функцій. А що ще потрібно для телефону, як не з’єднувати з іншим оператором, правда ж? Тоді ж маленькій Соломійці забороняли проводити час перед маленьким екранчиком граючи у гру «Змійка».  А я ображалася, бо нічого мені не дозволяли. Вже тоді час від часу я відчувала, як руки торкалися очей частіше, як вони сверблять, а інколи болять. Але нікому про це не говорила, думала, що пройде. Як показують напрацювання медичних працівників, у ранньому віці, сидячи перед телефоном або комп’ютером довгий час, вірогідність не відновити зір повністю сягає 88%.

Ми опитали тернополян, чи знають вони елементарні правила безпеки щодо роботи за комп’ютером та скільки часу їхні очі «залипають» у смартфон та іншу техніку.

– Комп’ютером не користуюся давно. Придбав новітній смартфон, який має абсолютно всі необхідні мені програми. Також маю ноутбук. Переважно проводжу близько 4 годин у день перед екраном ноутбука. Телефоном користуюся щодня: вранці, ввечері, у транспорті, навіть у ванній музику слухаю (сміється,- авт.). Коли потрібно працювати за ноутбуком, одягаю окуляри, це весь мій захист, – розповідає тернополянин Антон, якому 24 роки.

– Робота переважно сидяча. Втомлюється і хребет, і все тіло. Інколи ввечері не хочеш нічого говорити й нікуди дивитися. Просто заплющити очі і мовчки лежати. За комп’ютером проводжу 70% свого робочого часу. Стараюся вдома не вмикати ноутбука, навіть фільмів не дивитися. Очі дуже болять, втомлюються. Ловлю себе на тому, що «світ пливе перед очима». Чесно скажу, не пам’ятаю, коли зверталася до лікаря. Але обов’язково відвідаю офтальмолога. Із телефоном та сама ситуація, це вже залежність, мені здається, – розповідає Катерина Стус.

Провівши особисте опитування серед тернополян, відверто кажучи, маємо жахаючу цифру. Із 50-ти опитаних 38 людей не знають, хто такий офтальмолог. До окуліста, як його називають у народі, зверталися близько чотирьох, а то й семи років тому. І про те, в якому стані їхнє очне яблуко, й гадки не мають. Серед опитуваних були й  четверо медичних працівників старшого віку, які підбирають очні краплі та окуляри лише із фахівцем. Інші тернополяни віддають перевагу приватним офтальмологічним кабінетам, які відвідують кожен рік.

Скільки можна сидіти за комп’ютером, планшетом, смартфоном дітям?

Якщо вашій дитині менше двох років, педіатри не рекомендують підпускати її до чудес ворожої техніки. Чим пізніше дитя усвідомить, що екран смартфона або планшета може показувати яскраві картинки, тим легше для вас буде знизити шкоду техніки для вашого чада. Якщо вік дитини знаходиться в межах 3-5 років, намагайтесь обмежити її комунікацію з девайсами в рамках чверті години на добу. 15 хвилин — це оптимальний час, за який дитина повністю сприймає інформацію з екрана. Шести- і семирічним дітям лікарі радять розширити доступ до екранів до 20-25 хвилин. Ви можете подбати про те, щоби надати їй ігри, які розвивають, як спосіб проведення часу. У вісім років ліміт споглядання екрана може досягати вже 40 хвилин. Дітям дев’яти-десяти років можете дозволяти проводити час за комп’ютером або планшетом до півтори години на добу, але обов’язково регламентуйте з нею перерви, щоби забезпечити зоровому апарату необхідний відпочинок.

Захисна плівка для очей – маркетинговий хід

Консультант із комп’ютерної техніки Руслан більше семи років пропрацював у різних магазинах. Зараз хлопець працює у столиці, його очі майже не відпочивають. Сідаючи за комп’ютер о 10 ранку та встаючи із крісла о 18 годині, юнак буквально не відчуває не те що очей, а голови. Він нам і розповів, із чим довелося стикнутися йому, працюючи у магазинах техніки.

– Зараз дуже популярно стало купувати дітям різну техніку. Я зроблю все для того, аби моя дитина познайомилась із комп’ютером чи телефоном не раніше п’яти років. На ринку безліч різноманітної техніки, яка начебто вкрита оболонками, плівками, захисним склом. Усі ці покриття наче захищають людське око. Вони створюють своєрідний бар’єр, але опромінення та навантаження як відбувалося, так і буде відбуватися. Новітня техніка має функцію «режим захисту ока», натискаючи її, освітлення екрана падає. Таким чином око менше напружується, але тут є свій мінус. Освітлення падає настільки низько, що людина чи дитина мало що бачить. Стосовно екрана зауважу, що він завжди повинен бути чистий. Перед кожною своєю роботою я протираю його. Важливо не застосовувати засіб для скла чи меблів. Користуйтеся або чистою ганчіркою, або спеціальними засобами для екранів. За роки праці я переконався на собі, що кращого захисту, ніж сон, для ока не існує. З моєю теперішньою роботою відвідую лікаря щороку, ношу захисні окуляри, приймаю вітаміни і навіть час від часу використовую очні краплі. Телефоном вдома не користуюся. Не вмикаю планшета чи комп’ютера. Цього достатньо на роботі. Так прискіпливо до свого здоров’я почав ставитися, коли, їдучи за кермом, ліве око почало смикатися і світ наче вкрився чорними маленькими цяточками. Добре, що стояв у заторі і вчасно зумів з’їхати на обочину. А якби був на трасі та ще й на швидкості, не знаю, що могло би трапитися,- розповідає Руслан.

Зі своєї професійної точки зору хлопець каже, що, працюючи за комп’ютером, слід дотримуватись правил тривалості роботи, правильної постави, розміру шрифтів та зображень, вимог до приміщення. У робочій кімнаті, де встановлені комп’ютери, щодня потрібно виконувати вологе прибирання. Приміщення, у якому знаходяться комп’ютери, потрібно провітрювати щогодини. Після  години роботи рекомендується робити десятихвилинну перерву, яку зручно поєднати з провітрюванням. За будь-яких умов безперервна робота за комп’ютером для дорослої людини не повинна перевищувати двох годин. Під час перерви не варто читати або дивитися телевізор. У процесі роботи рекомендується періодично (приблизно раз на 20-30 хвилин) переводити погляд з екрана на найбільш віддалений предмет у кімнаті, а ще краще – на віддалений об’єкт за вікном. Якщо з’явилося відчуття втоми, напруження, сонливості, тяжкості в очах, потрібно припинити роботу та хоча б трохи відпочити.

Думка експерта

Ніна Шкільнюк

А ось лікар-офтальмолог Ніна Шкільнюк запевняє, що проходити комплексну перевірку очей необхідно щороку. Так ви можете виявити проблеми перед тим, як вони розвинуться. Під час такої перевірки слід повідомити, як часто ви використовуєте смартфон чи комп’ютер. Також маєте виміряти відстань від очей до екрана на роботі і сказати про це своєму лікарю, це потрібна інформація для перевірки.

– Ми все частіше користуємось технікою, оснащеною екраном, і як наслідок наші очі все більше піддаються дії синього світла.  Його випромінюють: смартфони, планшети, ноутбуки, телевізори, світлодіодні лампи. Випромінювання в діапазоні синього світла необхідне для процесу бачення і належного психічного стану людини. Проте його надлишок шкідливий для очей. Він може сприяти формуванню дегенеративних змін сітківки і макули, а першою ознакою його дії є втома очей. Результат дії шкідливого випромінювання синього світла: збільшення напруги м’язового ока, сухість очей, втрата концентрації. Для захисту очей від надмірної дії синього світла можна використовувати окулярні лінзи з антирефлексним покриттям. Для дорослих людей активно пропоную відвідати лікаря, перевірити зір та визначити свій метод захисту. Стосовно дітей хотілося б наголосити батькам, аби берегли їхній зір з дитинства. Найкраще, що ви можете зробити, аби зменшити ризик цифрового напруження очей вашої дитини, – це змусити її дотримуватись правил «20-20-20», кожні 20-ть хвилин відведіть очі від екрана і подивіться на щось, що знаходиться принаймні за 6 метрів від Вас, не менше 20 секунд. Ця проста вправа розслабляє фокусуючі та вирівнювальні м’язи очей, зменшується ризик багатьох симптомів цифрового напруження очей. Правило «20-20-20» також може зменшити ризик прогресування короткозорості. Деякі дослідження говорять про те, що часті перерви під час роботи з цифровими екранами допомагають зменшити втому, – розповідає лікар.

Отже, ведіть здоровий спосіб життя, гарно харчуйтеся, пийте багато води та відпочивайте. Таких простих правил батьки змушені навчити своїх дітей. А якщо любов до гаджетів не дає спокою і ваша робота полягає саме в їхній присутності, то робіть це, дотримуючись порад спеціалістів та вчасно відвідуйте офтальмолога. Щоби ваші очі гарно бачили у літньому віці, про них треба дбати негайно!

Соломія Вершигора


Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: , ,





Новини
22 Листопада
21 Листопада
Скільки ви готові витратити на підготовку житла до цієї зими?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше