Сьогодні, 2 жовтня, Головне управління Нацполіції в Тернопільській області повідомило про те, що київська фірма “кинула” бюджет Тернопільської міської ради на понад 12 мільйонів гривень на закупівлі спальників.
Виявилося, що справа “спальників”, доволі “темна” і ще не так давно міська рада Тернополя захищала “горе-бізнесменів” навіть у судах, а інформацію про це повідомляла на своєму офіційному сайті.
Хронологія закупівлі спальних мішків у Тернополі та. чому, щось пішло не так, розповів колишній радник міського голови Тернополя, а нині громадський активіст Максим Черкашин.
1. Тендер. Тернопільська міська рада вирішила забезпечити містян спальними мішками на випадок надзвичайних ситуацій. Однак чомусь закупівлю довірили КП «Тернопільелектротранс». Так, тролейбуси тепер не лише перевозять людей, а й забезпечують їх спальниками.
2. Переможець тендеру. Уявіть собі: тендер виграє компанія, яка з’явилась на світ лише за п’ять днів до проведення торгів. Жодного досвіду, жодного обладнання – і вуаля, контракт на 12 мільйонів гривень у кишені. І це не дивлячись на те, що у компанії навіть виробничих потужностей не було – вони замовляли пошиття мішків у фабрики, яка спеціалізується на меблях.
3. Перевірка аудиторів. 21 квітня 2023 року Західний офіс Держаудитслужби направляє міській раді вимогу усунути порушення. ТМР не погоджується та подає позов до суду.
4. Рішення суду. 15 серпня 2023 року Тернопільський окружний адміністративний суд стає на бік міськради (традиційно), визнавши вимоги аудиторів неправомірними.
5. Апеляція аудиторів. Західний офіс Держаудитслужби не згоден з таким рішенням і подає апеляцію. Аудитори вказують на неповне з’ясування обставин та порушення норм закону, які призвели до неправильного рішення.
6. Позиція міської ради. Міська рада продовжує наполягати, що всі спальні мішки відповідають нормам якості і мають необхідні сертифікати. Ось лише правоохоронці кажуть інакше: вартість мішків втричі нижча, ніж була заплачена, а сертифікатів не вистачає.
7. Позиція поліції. Згідно з розслідуванням поліції, передані спальні мішки не відповідали вимогам якості, а їх реальна вартість виявилася значно нижчою. До того ж компанія, яка виграла тендер, не мала обладнання для виготовлення мішків.
Питання, на які варто звернути увагу:
– Чому закупівлею спальних мішків займалось КП «Тернопільелектротранс»?
– Як могла перемогти фірма, яка була заснована лише за п’ять днів до тендеру?
– Чому міська рада спершу захищала постачальника замість ретельного розслідування?
– Хто насправді винен у цій ситуації?
Нагадаємо, як з’ясували поліцейські, підприємство, яке перемогло в тендері, було зареєстроване фактично за пʼять днів до укладення свого першого договору з бюджетною організацією. Крім того, вказане підприємство не мало у своєму використанні виробничих можливостей, які б дозволяли пошиття текстильних виробів, керівник замовив виготовлення спальних мішків у швейної фабрики із Закарпаття, яка спеціалізується на пошитті меблів.
Джерело: ПЕРШИЙ онлайн