Через російські обстріли критичної інфраструктури України, які призвели до періодичних відключень електроенергії, вартість генераторів протягом року зросла у два-три рази.
Про це йдеться у досліджені Ярослава Пилипенко – аналітика Transparency International Ukraine.
Аналітик вказує, що ціни варіюються залежно від типу генератора, потужності, бренду виробника тощо.Так, наприклад, бензинові – одні з найдешевших, проте в них більші витрати палива у порівнянні з дизельними. Дизельні ж відрізняються економним споживанням, а також можливістю тривалої безперебійної роботи, однак вони значно дорожчі.
“Найбільше придбали бензинових генераторів потужністю до 10 кВт. Такі генератори купували переважно для закладів освіти, комунальних підприємств, міських рад, ОСББ, для облаштування укриттів та пунктів незламності”, – додав експерт.
Згідно з аналізом, генератори потужністю понад 100 кВт здебільшого купували для забезпечення функціонування об’єктів критичної інфраструктури та житлово-комунальних послуг.
Через значний дефіцит вартість генераторів, які купували в Prozorro протягом року, зросла у 2-3 рази.
Лідером з закупівлі генераторів є Київ та київська область, на неї припадає четверта частина (2593) від загальної кількості генераторів на Prozorro на 451 млн грн. Тут придбали значно більше генераторів порівняно з іншими регіонами, оскільки в столиці знаходяться багато замовників, які централізовано закуповували пристрої для своїх регіональних підрозділів.
Найбільше придбали:
- Департамент муніципальної безпеки КМДА – 400 генераторів на 28,6 млн грн. Придбали 4 різні види генераторів потужністю від 5,5 до 8,5 кВт. Генератори потрібні для об’єктів критичної інфраструктури та тих, які забезпечують життєдіяльність киян, як-от комунальних аптек і ЦНАПів. Договір уклали з ТОВ “Епіцентр К”.
- АТ “Укрпошта” придбала 81 генератор за 18,6 млн грн. Підприємство купило 40 дизельних портативних генераторів потужністю 7 кВт по 42,8 тис. грн. Ще за 16,7 млн грн купили 41 дизельний генератор потужність яких варіювалася від 16кВт до 100 кВт.
- Департамент житлово-комунального господарства Білоцерківської міської ради – 85 генераторів на 4,9 млн грн. Придбали 85 бензинових генераторів потужністю 6,5 кВт для облаштування укриттів.
- СВКП “Київводфонд” – 83 бензинові генератори на 3,5 млн грн. На початку листопада уклали договір з київським виробником ТОВ “Еквівес”. Підприємство має до 22 грудня поставити бензинові генератори потужністю 7,5 кВт.
- Тернопільщина придбала 209 генераторів на суму 60 мільйонів гривень. Серед областей західної частини України, Тернопільська область за кількістю придбаних генераторів випереджає Чернівецьку (154) та Закарпатську (121) області, поступається не суттєво Рівненській (307) та Волинській (297) і втричі нашу область переплюнули Івано-Франківська (641) та Львівська (618) області. Але що найцікавіше, за кількістю витрачених коштів (60 мільйонів!) Тернопільщині у лідерах областей-сусідок. Скажімо, Львівщина потрапила на придбання генераторів 54 мільйони, а Франківщина – 48 млн. грн. Варто задуматися над цими цифрами, бо вони викликають певну підозру.
Джерело: Главком
Мітки: ProZorro, генератор