Чи задумувалися ви колись, що таке судинна хірургія? Напевне, перехожому не варто вникати у цей складний розділ медичної науки, проте треба зауважити, що робота з судинами є найважчою, а інколи, можна сказати, навіть ювелірною. Ми поспілкувалися із лікарем-хірургом, професіоналом своєї справи, спеціалістом в області судинних захворювань Юрієм Свідерським. Саме він розповів про найчастіші судинні захворювання українців та про свою професію загалом.
«Якщо хірург може справитись із судинами, будь-яка інша галузь йому до снаги»
– Пане Юрію, звідки Ви родом, розкажіть трішки про себе?
– Народився я у Львові. Мої батьки працювали в науково-дослідному інституті академії наук. Склалося так, що у 1980 році татові запропонували роботу в Тернополі, тому ми переїхали сюди. Навчався у 16-й школі, після її закінчення подався до медичного університету. Закінчивши вуз, 16 років працював в обласній лікарні, у відділенні судинної хірургії. Починав я лікарем-інтерном, згодом пройшов шлях до виконувача обов’язків завідуючого відділенням.
– Чому обрали саме судинну хірургію?
– Як і більшість хлопчиків, напевне, мріяв стати хірургом. Це не було спонтанне рішення. А от щодо судинної системи, тут уже спрацювала спонтанність, оскільки лікарів-практикантів на судинне відділення не було, тому вирішив піти туди. І не пожалкував, адже це було кохання з першого погляду. Після декількох операцій, на яких мені довелося бути присутнім, вирішив: буду судинним хірургом або не буду лікарем взагалі. У всіх хірургічних професіях найбільшою складністю є пошкодження судин і виникнення кровотеч. Тому ця професія вимагає повної віддачі, а робота під час операцій – усіх сил, знань та вмінь. Пройшовши певний шлях, переконаний, що коли хірург може справитися із судинами, будь-яка інша галузь йому до снаги. Корекція судинних захворювань є однією із найскладніших у хірургії!
– У чому саме складність?
– Будь-яка похибка (вправо або ж вліво, міліметри) одразу виливається у виникнення кровотеч. Враховуючи те, що ми працюємо із магістральними судинами, товщина яких є понад сантиметр, артеріями і венами, їхнє пошкодження супроводжується сильними кровотечами. Ця хірургія без права на помилку! До речі, можу сказати, що знання, які я отримав навчаючись в університеті, дали необхідну базу для того, щоб оперувати якісно та без тремтячих рук. І хто би що не говорив, я є живим прикладом того, що наш навчальний заклад дає абсолютно точні медичні знання, з якими можна досягнути певного рівно. Звісно, при наполегливості та бажанні працювати.
– А чи займалися викладацькою діяльністю?
– Так, був такий досвід у моєму житті. Говорю про це в минулому, оскільки вважаю це важкою працею. Поясню чому. Уявіть собі ситуацію: ви є лікарем у клініці і викладачем, до якого мало не щодня приходить група з кільканадцяти чоловік, яким треба приділити максимум уваги і надати великий та точний об’єм знань. Паралельно з цим надати допомогу первинним пацієнтам, працювати з документами, зробити обхід і ще провести можливу операцію. Тому я покинув цю роботу, бо вважаю, що людина має бути успішною та щасливою у своїй професії, а не намагатися охопити все.
«Моя робота крала мене у дружини та дітей»
– Як далі розвивалася Ваша кар’єра?
– У 2016 році я покинув свою роботу. Причиною була відсутність перспектив та фінансова невдоволеність. Робота судинного хірурга є однією з найважчих професій. Це визнав увесь світ, і оплачуватися вона повинна цілком та повністю. До прикладу, за кордоном така робота вартує в рік понад 250 тисяч доларів. Звісно, у нас ви таких грошей не заробите. Моя робота крала мене у дружини та дітей – ішов у понеділок на зміну – повертався в середу, ішов у четвер – повертався в суботу. Так, безумовно, мені подобається моя професія, покликання, але вона і викликала ряд запитань у моїй голові. І до цього додалася ще й людська зневага до твоєї праці. Насправді лікарі дуже рідко чують слова вдячності. Думаю, ви стикалися з таким, коли лікареві тикають носом, що він повинен робити, переходять на образи, тому в один момент це набридає, оскільки люди інколи не можуть збагнути, в якій ситуації перебуває лікар під час операції. Він не має права на похибку, а коли відчуваєш зневагу до своєї праці, це ображає і бажання робити це далі зникає. Тому я покинув державну медицину і на даний час керую хірургічним напрямком у приватному медичному центрі, який знаходиться у Житомирі. Туди ж і переїхав. У Тернополі та Рівному є дві філії, де я також консультую та оперую.
.– На даний час Ви…
– Займаюся флебологією. Це наука про вени та їхні захворювання. У народі це називається варикозом або «жиляками». На даний час це є основним напрямом моєї теперішньої діяльності. Коли у мене з’явилася можливість відвідувати різні майстер-класи, щоби збагатити свій рівень знань саме в цій сфері, я зіткнувся з різними методами лікування. Якщо б на одній із конференцій хтось насмілився продемонструвати фото пацієнта із запущеною стадією варикозу, це коли вени набрякають і стають значно помітними, це б викликало страшенний подив у залі. В інших країнах люди відповідально ставляться до капіталовкладень у своє здоров’я. Адже у них є не просто боязнь, а розуміння того, що на ранніх стадіях швидше вилікувати будь-яке захворювання. Тому хотілось би, щоб наші люди ставилися відповідальніше до свого організму, звертали увагу на його ранні сигнали, а не приходили тоді, коли вихід один – оперувати.
«Найкращим методом попередження варикозу та втоми у ногах є плавання»
– Які судинні захворювання є найбільш поширеними?
– Найбільш поширена проблема, з якою стикається весь світ, – це атеросклероз. Відкладання бляшок по внутрішній частині наших артерій (судин), які несуть живлячу кров до нашого серця, тканин і систем. На превеликий жаль, це одна з найпоширеніших причин смертності на планеті. Якщо ті самі бляшки знаходять у голові – інсульт, в артеріях серця – інфаркт. Що стосується захворювань венозної системи, то варикоз трапляється у 40% населення нашої планети – це своєрідна плата за прямоходячість. Оскільки кров намагається знайти найбільш зручне для себе положення. А воно знаходиться в ногах.
– Чи має варикоз стадії?
– Так, звісно. Можна поділити це захворювання на кілька етапів. Стадія 0 – видимих проявів варикозу немає, але турбує важкість у ногах і швидка втомлюваність. Перша стадія – поява телеангіоектазій (судинних зірочок). Під шкірою формуються дрібні венозні сіточки, вже може виникати дискомфорт у ногах та нічні судоми м’язів у литках. Стадія два – виражені (великі) варикозні вени. Третя стадія – набряк ніг, який не проходить навіть після відпочинку. Четверта – трофічні зміни на шкірі і підшкірно-жирової клітковини (ущільнення та потемніння шкіри гомілок). Стадія п’ята – спостерігається прихована трофічна виразка або рубець. Шоста стадія – відкрита трофічна виразка. Як бачите, результат нелікованого варикозу призводить до негативних наслідків, тому всіх закликаю піклуватися про своє здоров’я та про своє життя.
– Як попередити варикоз?
– Насправді правила прості. У нашому житті своєму тілу варто віддавати належне, дбати про нього. Тому двічі на тиждень рекомендую проводити час у спортзалі. Також найкращим методом попередження варикозу та втоми у ногах є плавання. Носіння компресійного трикотажу за наявності перших проявів варикозу. Купуємо в аптеці компресійну білизну і носимо хоча б у холодну пору року. І основне, хотів би розвіяти міф щодо вирізання варикозу. Ніхто цим не займається. Коли стадія вимагає глибшого лікування, його проводять у вигляді ін’єкції. Вся процедура займає не більше 30 хвилин і немає жодних страхів та розрізів, про які всі так нав’язливо говорять. Тому будьте пильними та шануйтеся!
– Побувавши в інших країнах, яке майбутнє в української медицини, на Ваш погляд?
– Галузь потребує капіталовкладень. Кожна реформа матиме вигляд лише переставляння фігур на обдертій шахівниці до тих пір, поки в медицину не зайдуть кошти. Держава їх надати не в змозі, тому суспільство годують постійно фразами, що «завтра вже точно буде добре». Але природа не терпить порожнечі, інвестиції прийдуть від приватного капіталу та страхових компаній. Що можу сказати напевне, так це те, що у найближчі роки медицина непомітно, але впевнено перетвориться з умовно безкоштовної у сильно платну. Раджу не зволікати з вирішенням застарілих проблем стосовно власного здоров‘я, а також придбати хороший поліс медичного страхування.
Соломія Вершигора
Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: газета "Номер один", новини Тернополя, судинний хірург, Юрій Свідерський