24 грудня 2019 року Національна комісія з регулювання енергетики та комунальних послуг змінила порядок оплати послуг із доставки газу. Від січня 2020 року цим рішенням НКРЕКП з рахунків за газ вилучена плата за доставку газу. Це означає, що відтепер оператори газорозподільних організацій виставляють вартість розподілу газу в окремій платіжці. Тобто за спожитий газ як товар і за його доставку (розподіл) доведеться платити окремо. Відтак тернополяни отримуватимуть дві квитанції – за спожитий газ та за транспортування газу. Оплата послуги з розподілу природного газу споживачами проводиться на рахунок ПрАТ «Тернопільміськгаз».
У січні – ще нижча ціна на газ
Як розповідає директор компанії “Газпостач” Віталій Бобрівець, у січні 2020 року оптова ціна на природний газ для потреб населення, виробників тепла та інших захищених споживачів, яким НАК «Нафтогаз України» постачає газ у рамках спеціальних обов’язків (ПСО), становитиме 4,65 грн. за кубометр (без врахування ПДВ, націнки газзбутів та витрат на транспортування газу магістральними і розподільними трубопроводами). Це на 25% менше, ніж у січні 2019 року.
Нова ціна розрахована Нафтогазом відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 17 від 24 січня 2020 року. Таким чином Україна виконує зобов’язання перед МВФ щодо поетапного переходу до ринку газу з вільним ціноутворенням та конкуренцією за побутового споживача між багатьма постачальниками газу.
У січні 2020 року ціна для потреб побутових споживачів (населення) та релігійних організацій становить 5868,49 грн. за 1 тис. куб. м із ПДВ без врахування послуг розподілу газу.
Як розраховується вартість доставки?
Вартість послуг доставки газу розраховується індивідуально для кожного клієнта. Розмір плати залежить тільки від обсягів споживання.
За основу береться обсяг споживання газу впродовж «газового року». Це проміжок часу із початку жовтня до кінця вересня. Сума кубів газу, спожитого за рік, множиться на тариф на доставку. Результат ділиться на 12 рівних платежів, які сплачуються щомісячно упродовж року.
Скільки складатиме такий платіж?
Для домогосподарств з плитою та колонкою, які використовують 170 кубометрів газу на рік або 14-15 кубометрів на місяць, щомісячний платіж за доставку не перевищуватиме 6 грн. – розмір плати за доставку газу за місяць.
У чому вигода для споживача?
Споживачі можуть платити за доставку одним платежем за квартал, півроку або навіть на рік. Таким чином вони зменшать свої витрати на комісії при проведенні платежів. Це актуально для споживачів із газовою плитою або плитою та колонкою: якщо підсумувати їхні щомісячні платежі за доставку газу, то це становить від 70-ти до 150-ти грн. на рік.
Як щодо тих, хто споживає багато газу?
Взимку, коли споживачі значно збільшують використання газу, платіж за доставку газу залишається незмінним. Тому фінансове навантаження взимку при сплаті за газ зменшується. У I кварталі 2020 року споживачі заплатять за доставку газу менше, ніж торік. Це особливо відчутно для споживачів, які користуються газовим опаленням.
Споживачі, які використовують більшу частину газу взимку, зможуть знизити навантаження на сімейний бюджет. За нашими даними, близько третини споживачів сплачують в опалювальний сезон понад 2000 гривень на місяць за спожитий газ. Завдяки новій системі тарифів, вони зможуть зменшити витрати. Адже частину доставки газу сплачуватимуть упродовж року рівними частинами.
Що буде, якщо ваше споживання зменшилось?
Якщо споживач використав менше кубів, то й за доставку в наступному році він буде платити менше. Тому від обсягів споживання упродовж газового року залежить плата споживача за доставку газу в наступному році.
Як треба платити?
Послуги з доставки газу необхідно сплачувати в поточному місяці до 20 числа. Так як розмір плати за доставку газу буде меншим за комісію банку, то споживачеві буде вигідніше сплатити за кілька місяців одразу
Чи треба платити, якщо газом не користуєшся?
За доставку газу треба буде платити, навіть якщо ви не використовуєте його в окремі періоди. У наступному році ваша плата за доставку буде скоригована відповідно до реальних обсягів споживання. Якщо газове обладнання не використовується взагалі і ви не плануєте цього в майбутньому, то вам варто розглянути можливість від’єднання від газових мереж із пломбуванням.
Учасникам програми «Газовий депозит» проведуть перерахунки
20 серпня 2019 року НАК «Нафтогаз України» повідомив про запуск на ринку природного газу України нового продукту «Газовий депозит», який передбачав можливість побутових споживачів (населення) за умови 100% передплати вартості газу придбати його за зниженою ціною. У зв’язку з рішенням щодо зниження ціни на природний газ у січні (вона на 15% нижча, ніж планувалося на січень 2020-го у грудні 2019-го), клієнтам, що скористалися «Газовим депозитом», проведуть перерахунки. Це означає, що наші клієнти знову отримають платіжки за місяць, а переплату ми зможемо повернути їм після завершення опалювального сезону.
Також варто зазначити, що 20 січня на сайті електронних петицій з’явилося звернення про скасування абонплати за транспортування газу. Менш ніж за 11 днів петиція набрала понад 35 тисяч голосів, тоді як для розгляду потрібно 25 тис. Зараз петиція перебуває на розгляді, інформацію про прийняте рішення ми повідомимо згодом.
Джерело: Тижневик "Номер один"