Жоден народ у світі не створив стільки пісень, казок, легенд і приповідок про ліс, як українці. Однак, за даними офіційної статистики, сьогодні лісистість Німеччини перевищує 30%, натомість України – вдвічі менша, а Тернопільщини й поготів – ледве перевищує 13%. Ліси вирубують та вивозять КамАЗами, КрАЗами і просто бричками, залишаючи лисими схили гір і цілі масиви. Виправдовуючись, дехто із затриманих «чорних» лісорубів скаржиться на високу ціну на газ і довгі та морозні зими. Проте аналіз судових рішень свідчить, що людей затримують не за збирання хмизу чи гілок, а саме за крадіжки цінних порід деревини. Як це сталося на Кременеччині.
Викрав сосни із заповідника «Суразька дача»
Нещодавно у Кременецькому районному суді прозвучав вирок місцевому жителю. Батька п’ятьох(!) маленьких дітей визнали винним у таємному викраденні чужого майна (крадіжці), вчиненому повторно (частини 1 та 2 ст. 185 КК України).
Чоловік визнав, що декілька разів навідувався до лісового заказника загальнодержавного значення «Суразька дача». Вперше наприкінці лютого ц.р. нібито назбирати гілок. Водночас дядько не забув прихопити бензопилу і, довго не вагаючись, спиляв та порізав на колоди пару грабів, поскладав їх у сани, запряжені конем, та привіз додому.
Пару тижнів потому селянин знову зібрався до лісу і знову не заради гарних пейзажів. Цього разу натрапив, за його словами, на вже зрізані дуб і граб. Дерева також порізав на колоди та перевіз саньми. Таким чином державному підприємству “Кременецьке лісове господарство” завдав шкоди, здається, на незначну суму (понад 440 грн.), але ж дерево за рік не виросте.
Отож суд врахував, що на утриманні чоловіка — п’ятеро дітей, він щиро розкаявся і повністю відшкодував збитки, тому призначив йому лише один рік випробування та зобов’язав періодично з’являтися до органів пробації, не виїжджати за межі України та не змінювати місця проживання й роботи.
Спиляли сосни на “Туровій горі”
Інший кримінальний випадок вчинив старший майстер Почаївського лісництва ДП “Кременецьке лісове господарство” Володимир Н. Трапилося це декілька років тому, на початку березня, коли в урочищі “Турова гора” робили прохідну рубку лісу. Роботи проводились неподалік с. Лідихів, от і місцевий житель запитав керівника, чи не можна виписати пару кубів лісу. Старший майстер сказав приїхати наступного дня.
“А заяву чи інші документи мені виписувати треба?” — поцікавився селянин.
“2 тис. 600 грн. — і пять колод сосни твої”, — махнув рукою охоронець лісу.
Наступного дня вже під вечір селянин на тракторі під’їхав на місце вирубки, передав Н. обумовлену суму, завантажив колоди та попрямував додому. Проте дорогою його зупинили працівники поліції та почали вимагати товарно-транспортну накладну або інші дозвільні документи. На жаль, дядько міг лише безпорадно розвести руками та залишити свій тракторець у лісі. Наступного дня він таки написав заяву на ім’я директора ДП “Кременецьке лісове господарство” та вдруге сплатив 1 тис. 560 грн. за деревину.
Тим часом за фактом розтрата чужого майна (ч.1 ст. 191 КК України) проти старшого майстра державного підприємства відкрили кримінальне провадження. Утім ані на досудовому слідстві, ані в суді чиновник вини своєї не визнав та відмовився давати покази. Під час судових дебатів Володимир зазначив, що жодних збитків завдано не було, оскільки документи було оформлено та за деревину заплачено. Натомість працівники поліції встановили, що інформацію про відпуск лісопродукції до електронної бази було внесено вже ввечері, після того як правоохоронці затримали трактор із колодами сосни. Річ у тім, що одразу після інциденту селянин у розпачі зателефонував до старшого майстра і все розповів. Той порадив заспокоїтись і пообіцяв у всьому розібратися. А сам швиденько наказав підлеглому офіційно зареєструвати “тіньову” сосну та виготовити потрібні документи.
Тим не менше, Кременецький районний суд визнав лісного чиновника винним у розтраті майна та на 2 роки позбавив волі, однак зважив на вік і призначив покарання з випробуванням, зобов’язавши Володимира протягом року періодично з’являтися до органів пробації, не виїжджати за межі України та не змінювати місця проживання й роботи.
Олекса Чиж
Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: вирубка лісів, газета "Номер один", кримінал, новини Тернопільщини