Днями виповнюється три роки з початку роботи руху “Автомайдан”, який згодом перетворився на потужну громадську організацію. За час існування активісти реалізували цілий ряд вагомих суспільних проектів. Один із них спрямований на громадський контроль судової гілки влади та поліції.
– Завжди говорю, що тільки разом ми зможемо перемогти ту сволоту,яка прийшла до влади. Багато проектів зараз ведемо. «Автомайдан» не просто їздить і кепкує з чиновників, ми намагаємось давати поради та самостійно долучатися до змін. Приміром,зараз троє людей від “Автомайдану” працює в Громадській раді при НАБУ, в Раді доброчесності – 5 людей з 20-ти делеговано “Автомайданом”. Брали також участь в атестації працівників поліції. Відверто, ми дуже хотіли допомогти владі йАвакову провести ту реформу та стати таким собі плечем, щоб він (Аваков, – авт.) міг сказати: «Це не я, це вони всіх вигнали». Нам це вдавалося. Проте не до кінця, –повідав керівник Тернопільського осередку ВО “Автомайдан” Ігор Василів.
За його словами, саме неефективна реалізація реформ призвела до трагедії на Борщівщині, де під час спецоперації загинули поліцейські. Хоча, на думку активістів, були всі передумови для того, щоб перезавантажити правоохоронців бодай на 30%. Так звана «нова кров», за словами Василіва, гальмувала б раніше звичне свавілля та хабарництво в поліції, проте реформу перетворили у фарс.
– На рахунок прокуратури. Кому як не тернополянам знати, чим закінчилися для прокурорів Тернопільщини історії, коли вони починають підписувати листи проти людей, що роблять реформи. На щастя для нас і на жаль для них, двоє працівників прокуратури зараз є підсудними, деякі звільнені. Один, правда, втік на Хмельниччину, але це його не врятує, – зазначив пан Василів.
За словами активістів, зараз першим на порядку денному стоїть очищення суддівської системи. «Автомайданівці»вже побували у 17-ти обласних центрах і відзняли на відео маєтки служителів Феміди.
– Ми розробили спеціальний сайт, де створили єдину базу в Україні усіх суддів. Там є інформація щодо семи тисяч сімсот шістдесяти шести суддів з усієї України, де можна ознайомитися з їхніми статками, доходами і майном, – зазначила активіст Катя Бутко. – У нас є частина декларацій за 2014-2015 роки. Також є аналітика, де журналісти чи громадські активісти можуть отримати інформацію про ТОП-10 найбагатших суддів кожної області.
Активісти переконують,що, попри суддів, не перестануть опікуватись поліцією та прокуратурою. Крім того, беруться за контроль і місцевого політикуму. Зокрема, зараз працюють над проектом під епічною назвою «Хрунь».
– Назва цікава. Хрунь – це чиновник, який зрадив свого виборця. Дуже часто ми стикаємося з тим, що депутати, коли приходять до «корита», забувають, що їх обрали люди. Ми не хочемо, звісно, ображати когось із народних обранців, бо серед них є багато порядних, які працюють, а не імітують роботу. Сама назва проекту, може, трохи образлива, але це свого роду стимул для тих, хто не допрацьовує. Процес обрання хруня буде прозорим. Ми вже проводили перемовини з представниками фракцій міськради Тернополя. На черзі – зустріч з керівниками фракцій обласної ради. Ми хочемо почути від депутатів, що їм, приміром, заважає працювати. Разом з тим, прагнемо, аби вони діяли ефективно, – каже активіст «Автомайдану» Павло Іванечко.
Уже на початку 2017 року «автомайданівці» обіцяють оголосити результати проекту «Хрунь». Окрім цього, продовжать відвідувати кожне судове засідання щодо тих прокурорів, чиї справи зараз розслідує НАБУ.
– Справи по прокурорах передано в суд і ми будемо на кожному засіданні. Це я обіцяю. Ці люди мали відстоювати інтереси держави, а натомість заводили справи на невинних людей. Тому так просто це незабудемо! Хочу також наголосити, що «Автомайдан» ніколи не перетвориться в політичну силу. Я переконаний, що ми можемо зробити більше, як громадська організація,- вважає Ігор Василів. – Натомість маємо багато союзників серед громадських організацій, зокрема, “Самооборони”, “Вільних людей”, ще з Майдану нашими побратимами є члени “Правого сектора”. Вони зробили багато, як і ми. Я був би радий, якби активні люди приєднувались до нашого руху.
Тетяна Колеснік
Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: автомайдан, тернопіль