У Тернопільському водосховищі 26 червня відбувся відбір проб води та мулових відкладень з метою дослідження містозабруднюючих речовин. Здійснили його фахівці Регіонального офісу водних ресурсів у Тернопільській області спільно з екологами та ГО «Скеля».
Такі дослідження вже кілька років поспіль систематично проводять у місті, щоби відслідковувати стан перлини Тернополя.
– Відбір проб води та мулу здійснювали на шести ділянках водосховища. Зокрема, на прибережній території, адже саме там відбувається вихід дощових колекторів у воду, а також ділянках імовірних виходів забруднень з боку Білої та в кількох точках по центру ставу, – каже заступник міського голови Тернополя Леонід Бицюра.
Далі за справу беруться спеціалісти, які мають встановити, що ж потрапляє у тернопільський став і наскільки для нього це шкідливо.
– Донні мулові відкладення є своєрідним депо, де згромаджуються такі забруднюючі речовини, як нафтопродукти, поліароматичні та ароматичні складні вуглеводи, пестециди, важкі метали тощо. Вже у лабораторії за допомогою сучасного високочутливого спектрометра буде виконано вимірювання вмісту важких металів, а також валовий вміст фосфору сульфуру-нітрогену, – констатує очільниця лабораторії моніторингу вод та ґрунтів Регіонального офісу водних ресурсів у Тернопільській області Наталія Фатаєва.
Відібрані зразки відправлять на дослідження у лабораторію Дністровського басейнового управління водних ресурсів, що в Івано-Франківську.
– Ми маємо можливість останніх пів року використовувати всі надбання науки й техніки. Допомагає нашій лабораторії регіональна лабораторія у Франківську. Це перша лабораторія побідного класу в Україні, – каже керівник Регіонального офісу водних ресурсів області Тарас Капуста.
Завдяки цим дослідженням екологи планують побачити, що відбувається у товщі води та намулі, проаналізувати, зрозуміти напрямок змін у водосховищі і підготуватися до робіт із заміни та модернізації шлюзів на дамбі, а відтак візьмуться за очищення дна ставу.
– Після підготовки оцінки впливу на довкілля плануємо приступити до роботи з очищення дна тернопільського водосховища у трьох ділянках. Ці роботи здійснюватимуться вперше за останні 40 років і також передбачають проведення попередніх досліджень, водолазних обстежень, – підсумував Леонід Бицюра.
Соломія Вершигора
Джерело: Тижневик "Номер один"