Його життя було заповнене спортом з самого дитинства. А після ампутації ноги спорт став справжнім рятуванням. Йому всього 18 років. Він – наймолодший учасник збірної України, а вже паралімпійський чемпіон. Тарас Радь із Тернопільщини здобув четверте для України «золото» у Пхьончхані (сподіваємося, що не останнє) і свою першу нагороду на дебютній Паралімпіаді.
Чемпіон у 18 років
Тарас Радь став чемпіоном ХІІ Паралімпіади на середній дистанції – 12,5 км – у біатлоні. Він перший в історії українських зимових паралімпійських видів спорту чемпіон у 18 років.
– Шалений вітер здував навіть маленькі трикутники-відбійники, які «малюють» траєкторію траси. Оператори ледве утримують телекамери. У мене обличчя задубіло. А тернопільський чемпіон на 4-х рубежах стрільби не допустив жодного промаху. Він і американець – єдині, хто не допустив промахів. Саме вони боролися за перше місце. І Тарас переміг! – не стримував позитивних емоцій на фініші президент Національного паралімпійського комітету України Валерій Сушкевич.
Влучний стрілок
Так характеризують Тараса Рудя спортивні експерти. І сам Тарас каже, що в біатлоні він себе краще проявляє, ніж у лижних гонках. І він це довів у Кореї: 20 мішеней – і всі закрив. Також на трасі йому не було рівних. Його перевага над суперником на фініші змагань досягла більше хвилини.
Тренує спортсмена заслужений працівник із фізичної культури і спорту, заслужений тренер України Віктор Федорчак.
Ногу ампутували нижче від коліна
Народився спортсмен у багатодітній родині, де старші діти займалися спортом. Згодом підтягнувся й Тарас.
«Мій старший брат побував у різних спортивних клубах, і він часто брав мене з собою. Я з великим задоволенням відвідував ці клуби. Міг бути там годинами», – зізнався у своєму інтерв’ю Тарас.
У 14 років пошкодив ногу. Проте рану спеціалісти не лікували належним чином. Розпочалося зараження, тому ногу ампутували нижче від коліна. Незважаючи на травматичну операцію, уже в 2014 році повернувся до спорту – спочатку просто тренувався для себе, грав у настільний теніс, а потім почав відвідувати навчальний центр для людей з обмеженими можливостями. Окрім лиж, біатлону, Тарас Радь ще й займався велоспортом та плаванням.
На зборах навчається через Skype
Ще будучи учнем Тернопільської школи-колегіуму імені Йосифа Сліпого, став дворазовим срібним призером чемпіонату світу 2017 року, поступившись на середній дистанції та в індивідуальній гонці на дистанції 15 кілометрів німцю Мартіну Фляйгу.
Тарас Радь – студент першого курсу факультету фізичного виховання Тернопільського педагогічного університету ім. В. Гнатюка. Улюблені предмети – анатомія, біохімія, спортивні ігри та гімнастика. За словами самого Тараса, коли він на зборах, то навчається через Skype.
«Я розумію, що спорт і навчання не можуть іти разом. Я знаю, що освіта є важливою частиною життя кожного, але спорт – це для мене все, і я роблю все можливе, щоби знайти баланс», – казав у своєму інтерв’ю Тарас Радь.
«Я став набагато сильнішим не тільки фізично, а й психологічно і соціально. Я перестав соромитися своєї травми. Мене більше не хвилює це».
Джерело: Тижневик "Номер один"