У перший день нового року стартують всілякі законодавчі ініціативи, набирають чинності закони та укази, починають діяти нові тарифи, правила та соціальні норми. Звісно, 1 січня 2021 року не стало винятком. Віднині українцям доведеться звикати до низки нововведень. Про них читайте у матеріалі наших журналістів.
Зросте прожитковий мінімум
З нового року розмір прожиткового мінімуму становитиме 2 189 грн. (загальний показник), із 1 липня передбачено збільшення до 2 294 грн., з 1 грудня – до 2 393 грн.
Також заплановано зростання мінімуму для основних соціальних і демографічних груп. Зокрема, для дітей віком до шести років сума з 1 січня становитиме 1 921 грн., з 1 липня – 2 013 грн., з 1 грудня – 2 100 грн. Для дітей віком від 6 до 18 років розмір такого мінімуму вищий: 2 395 грн. – з першого дня нового року, 2 510 грн. – з 1 липня та 2 618 грн. – з 1 грудня. Для працездатних осіб мінімум становитиме 2 270 грн. з 1 січня, 2 379 грн. – з 1 липня, 2 481 грн. – з 1 грудня. Для непрацездатних – 1 769 грн. з 1 січня, 1 854 грн. з 1 липня і 1 934 грн. з 1 грудня. Крім перерахованих, у держбюджеті-2021 є особливі прожиткові мінімуми для розрахунку окладів суддів (2 102 грн.), прокурорів окружної прокуратури (1 600 грн.) та працівників інших органів, оплата яких регулюється спецзаконами (2 102 грн.).
Мінімальна зарплата виросте на 20%
Бюджетом-2021 передбачається два підвищення мінімальної зарплати: до 6 тис. грн. – з 1 січня та до 6,5 тис. грн. – з 1 грудня. Для порівняння: із січня до вересня 2020 року її розмір становив 4 723 грн., а з вересня зріс до 5 тис. грн. Ініціатором підвищення мінімальних зарплат у 2021 році став президент Володимир Зеленський. На початку серпня він подав відповідний законопроєкт як невідкладний, а наприкінці того ж місяця парламент його ухвалив. Експерти називали таке рішення популістським та ризикованим для економіки. Вони попереджали, що збільшення мінімальних зарплат, не підтримане високим рівнем продуктивності, може призвести до зростання цін.
Нові бюджетні рахунки для сплати податків
З метою належної і своєчасної сплати податків, зборів, ЄСВ та мінімізації нез’ясованих надходжень, Держказначейство просить звернутися до органів ДПС за місцем реєстрації для отримання нових реквізитів рахунків. На Урядовому порталі зазначили, що інформація щодо реквізитів бюджетних рахунків розміщена на субсайтах територіальних органів ДПС в рубриці «Бюджетні рахунки», а також у Центрах обслуговування платників. Кошти, сплачені платниками на старі бюджетні рахунки, з 1 січня 2021 року не будуть зараховуватись Казначейством до бюджету та повертатимуться платникам як нез’ясовані платежі.
Зростуть податки для ФОПів
Податки для фізосіб-підприємців із 1 січня виростуть. Це також пов’язано зі збільшенням мінімальної зарплати і прожиткового мінімуму. Єдиний соціальний внесок для ФОПів з початку 2021 року зросте із 1 100 грн. до 1 320 грн. на місяць, з грудня – до 1 430 грн. Крім цього, до 1200 грн. збільшився розмір єдиного податку для ФОПів другої групи (20% від мінзарплати, встановленої з 1 січня).
Фіксовані ставки єдиного податку встановлюються сільськими, селищними, міськими радами або радами об’єднаних територіальних громад.
Щоправда, ухвалені Верховною Радою за пропозицією Зеленського закони про підтримку бізнесу під час локдауну передбачають податкові канікули для ФОПів першої групи з грудня 2020-го по травень 2021 року.
Ставка податку на доходи фізосіб, як і раніше, становитиме 18%.
Крім того, із зарплати так само вираховуватимуть 1,5% військового збору, а роботодавець буде зобов’язаний платити 22% єдиного соціального внеску з фонду зарплати працівника до Пенсійного фонду.
Касові апарати для ФОПів відтерміновано, щоправда, пощастило не всім
Із 1 серпня 2020 року набули чинності норми щодо запровадження РРО без розширення сфери їхнього застосування. Передбачалося, що з січня 2021 року РРО стануть обов’язковими для певних видів діяльності другої-четвертої груп ФОПів, а з квітня – для всіх платників єдиного податку другої-четвертої груп. Однак підприємці у зв’язку з коронакризою неодноразово виходили з протестами під стіни Верховної Ради, тому було вирішено відтермінувати таке рішення ще на рік. До 1 січня 2022 року РРО скасували для всіх, окрім тих, хто надає платні послуги у сфері охорони здоров’я, продає ювелірні та побутові вироби з дорогоцінних металів та каміння, ФОПів другої-четвертої груп, чий дохід перевищує 220 мінімальних зарплат (1,32 млн. грн.).
Пенсіонерам збільшили доплати за вік
З липня будуть доплачувати по 400 грн. пенсіонерам віком від 75 до 80 років. У разі наявності 20/25 років стажу вони отримуватимуть не менше 2 500 грн.
Натомість українці віком понад 80 років отримуватимуть доплату 600 грн., а розмір їхньої мінімальної пенсії становитиме 2 600 грн. У грудні також на 80 грн. зросте мінімальна пенсія – українці отримуватимуть не менше 1 934 грн.
Субсидії: що змінилося?
Субсидії зменшили на пів мільярда: у бюджеті-2021 на це передбачено 36,6 млрд. грн. Серед причин зменшення видатків у Кабміні називають зростання доходів (мінімальної зарплати) та відносно теплі зими в останні роки. Як наслідок, субсидій на оплату газу та опалення потрібно менше. У неопалювальний сезон компенсацію на оплату послуг ЖКГ щомісяця отримували близько 3 млн. сімей.
Також уряд дозволив отримувати субсидію домогосподарствам, члени родини яких офіційно працюють за кордоном або перебувають за межами України в період догляду за дитиною до трьох років.
Також з першого дня нового року в Україні змінюються правила отримання громадянами державної допомоги. За словами міністерки соціальної політики Марини Лазебної, з 2021 року в Управлінні соціального захисту не проводитимуть особистого прийому громадян. Тепер подати заяву для отримання субсидій та пільг українці зможуть за допомогою платформи “Дія” або поштою. До того ж з цим питанням можна звертатися до місцевих громад.
– Це пов’язано з реформою децентралізації. У громадах є соціальні підрозділи, які повинні приймати заяви від людей. Це стосується 67 видів допомог. Зокрема й за субсидіями, – розповіла Марина Лазебна.
Зникнення пільгового тарифу на електроенергію для населення
Тариф на електроенергію для українців залишався на старому рівні ще з 2017 року попри інфляцію, паралельний ріст інших тарифів, реформування галузі енергетики та ґрунтовні зміни у царині комунальних послуг. Тепер за перші 100 КВт/год треба буде платити не 90 копійок за 1 КВт/год, а фіксований тариф — 1,68 гривні. Наприклад, якщо ви за місяць використовуєте в середньому 80 КВт/год, то для вас ціна зросте майже вдвічі. До 31 грудня ви сплачуєте 72 гривні. З нового року доведеться платити 134,4 гривні. Якщо ж ви перевищуєте квоту в 100 КВт/год, ваша платіжка збільшиться на 78 гривень (100 КВт/год помножити на 0,78, тобто на різницю у тарифі). Після 100 КВт/год різниці у ціні вже не буде.
Змінилася вартість оформлення біометричних документів
Із 1 січня 2021 року Державне підприємство «Поліграфічний комбінат «Україна» змінило вартість бланків біометричних документів. Через це зросте загальна вартість оформлення паспорта громадянина України у формі картки, паспорта громадянина України для виїзду за кордон та посвідок на тимчасове і постійне проживання.
Громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснили оплату адміністративних послуг та подали заяви для оформлення документів до 31.12.2020-го, отримають документи за старою ціною. Ті ж особи, які здійснили оплату адміністративних послуг до 31.12.2020-го, але заяви для оформлення документів ще не подавали, матимуть можливість здійснити доплату за тарифами, що діятимуть на момент подачі відповідних заяв. ID-паспорт громадянина України коштуватиме 363 грн., якщо робити його за 20 днів, і 489 грн. – якщо за 10 днів. Паспорт для виїзду за кордон обійдеться в 694 грн. (20 днів) або в 1 тис. 46 грн. (7 днів). Посвідка на тимчасове проживання вартує 915 грн., на постійне проживання – 752 грн.
Нові правила безвізу з Євросоюзом
З 2021 року українцям перед поїздкою до держав ЄС доведеться отримати попередній дозвіл шляхом подачі онлайн-заявки. Видача авторизації на подорож буде займати кілька хвилин у разі відсутності зауважень у правоохоронних органів ЄС або елементів, які потребують подальшого вивчення. Однак за кожне звернення подорожуючому потрібно буде сплатити комісію у розмірі 7 євро. Водночас авторизація буде дійсна протягом 3 років або до закінчення терміну дії проїзного документа, зареєстрованого при подачі заявки. Така процедура дозволить Європейському союзу завчасно ідентифікувати осіб, які можуть представляти міграційну загрозу або загрозу безпеці, і значно підвищить безпеку зовнішніх кордонів ЄС. Також система дозволить суттєво зменшити кількість відмов у в’їзді до ЄС безпосередньо при перетині кордону.
Українська мова звучатиме частіше
Із 16 січня українська мова стає мовою обслуговування споживачів в Україні як єдина державна. Тож відповідно до статті 30 закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної”, усі надавачі послуг, незалежно від форми власності, повинні обслуговувати споживачів, надаючи інформацію про товари та послуги українською мовою. Це стосується і супермаркетів, і ринків, і ресторанів, і бібліотек, а також інтернет-магазинів, банків, АЗС, аптек тощо.
За словами уповноваженого із захисту державної мови Тараса Кременя, виключно на прохання клієнта його персональне обслуговування може здійснюватись іншою мовою, у тому числі російською. Це правило було затверджено Верховною Радою України давно – ще 25 квітня 2019 року разом з ухваленням закону “Про забезпечення функціонування української мови як державної”.
Нові санітарні правила для шкіл та оновлені правила харчування
У Міністерстві охорони здоров’я України видали нові санітарні правила для шкіл, якими встановлюється таке: обов’язкова наявність внутрішніх туалетів у приміщеннях шкіл; недопуск до роботи працівників шкіл без медогляду або з протермінованим медоглядом; пересаджування учнів щонайменше двічі на рік (учнів, які часто хворіють на застуди, ревматизм, ангіни, рекомендовано садити в третьому ряді, від вікна, ближче до внутрішньої стіни); нові підходи до розсаджування і харчування учнів; наявність кількох типів меблів, щоби школярів можна було садити за парти, згідно з їхнім зростом; офіційно дозволено дротове і бездротове підключення до інтернету; нові вимоги до комп’ютерного обладнання: екран комп’ютера має бути не менше 15 дюймів, екран ноутбука – 14 дюймів, з мишкою і клавіатурою; заборона оренди шкіл не під освітні потреби.
Ще одна ініціатива МОЗ – зміна підходу до організації харчування учнів у школах.
За словами головного санітарного лікаря країни Віктора Ляшка, школярі, які мають довідку від лікаря про ті чи інші дієтичні потреби із встановленим відповідним діагнозом, зможуть отримувати особливе харчування. Заборонено продавати у шкільних буфетах та автоматах чіпси, сухарики, м’ясні та рибні продукти промислового виробництва, ковбаси, сосиски, копчену і солену рибу та цукерки. Також встановлено продукти, які мають бути у щоденному шкільному раціоні учнів: злакові, овочі, фрукти, ягоди та молочні продукти.
Зросте зарплата вчителів
Із 1 січня 2021 року посадові оклади освітян збільшаться на 20%. Так зарплата вчителя без категорії та стажу роботи наразі становить понад 4 000 гривень, а з січня рівень зарплати підвищиться до 4 859 гривень. Вчитель I категорії буде отримувати до 6 000 гривень (наразі – близько 5 000), вчитель вищої категорії – майже 6 500 гривень (наразі – 5 400). Усі суми вказані без урахування надбавок. Зарплати будуть збільшуватись за такою схемою з урахуванням того, що педагог має 18 годин роботи на тиждень.
Вікторія Ушакова
Джерело: Тижневик "Номер один"