Партію «три на три» намагалися розіграти днями на черговому засіданні Тернопільської міської виборчої комісії. За сценарієм, який ґрунтувався на кулуарних домовленостях, члени виборчкому мали проголосувати за позбавлення мандатів трьох депутатів міськради від ВО «Свобода» та трьох – від ВО «Батьківщина». Та щось пішло не так…
Хитає майже рік
Уважний читач, мабуть, знає, що понад півроку в Тернопільській міськраді «хитаються» крісла. Спочатку «хай» здійнявся у лавах «тягнибоківців». Так у квітні 2017 року заступник голови ВО “Свобода” Руслан Кошулинський оголосив про виключення з партії трьох депутатів ТМР. Ішлося про Романа Навроцького, Ігоря Турського та Івана Сороколіта. Підставою до такого радикального кроку, за словами Кошулинського, стало порушення трійцею програмових засад партії.
Можливо, для когось такий поворот подій став несподіванкою, та це швидше прогнозована закономірність. Позаяк троє депутатів заважала не так керівництву партії, як безпосередньо меру-«свободівцю» Сергію Надалу. Останній було вже звик до минулої каденції, коли сесії проходять без ексцесів, за чітко продуманим сценарієм. А тут мало того, що «Свобода» не має монополії на більшость в раді, так ще й у рядах «своїх» не все гладко.
Кажуть, що останню ложку дьогтю у медову бочку націоналістів, вочевидь, додало голосування за зміни до Генерального плану Тернополя, які підтримала більшість депутатів-«свободівців» у міськраді, окрім Сороколіта, Турського та Навроцького. Ці троє голосувати за головну карту міста просто не прийшли, проігнорувавши тим самим позицію донедавна рідної політсили. Зважаючи на всю спірність та скандальність «генпланівсього питання», депутатів, які його не підтримали, може зрозуміти виборець, але аж ніяк не партія.
Та невиключені з партії «свободівці» не зупинилися. Упродовж року фізично блокували екс-побратимам вхід у сесійну залу. Разом з тим збирали підписи щодо їхнього відкликання та позбавлення мандата.
Також у раді «захиталися» крісла й під трьома депутатами від ВО «Батьківщина», які, на відміну від екс-«свободівців», чемно голосували за зміни до Генплану, за що отримали і публічний осуд громади, і по шапці – від керівництва «Батьківщини».
Так на засіданні бюро міського осередку ВО «Батьківщина» її члени проголосували за виключення з лав партії трьох своїх міських депутатів: Андрія Артимовича, Петра Поврозника та Наталі Шоломейчук. Згодом «тимошенківці» запустили процедуру відкликання екс-побратимів також.
У результаті долю і екс-«свободівців», і екс-«тимошенківців» почала розглядати Територіальна виборча комісія, яка мала би проаналізувати зібрані за відкликання депутатів папери та прийняти рішення: карати чи милувати.
Так ще влітку 2017 року Тернопільська міська виборча комісія залишила без розгляду заяви ініціативних груп щодо відкликання трьох депутатів – Ігоря Турського, Івана Сороколіта та Романа Навроцького. В останній день роботи комісії (відповідно до законодавства, на перевірку підписних листів ТВК мала 20 днів) засідання не вдалося відкрити через відсутність кворуму. Таким чином троє екс-«свободівців» і надалі мали би залишитися при мандатах.
Схожа ситуація з відкликанням екс-«тимошенківців». Упродовж 20-ти днів виборчком не встиг розглянути документів та ухвалити рішення. Відповідно шестеро депутатів мали би зітхнути з полегшенням, але…
Ввели нових покірних членів?
Попри визначений законом термін розгляду документів, ТВК продовжувала скликати засідання. Деякі члени виборчкому намагалися переконати інших у тому, що необхідно поставити всі крапки над «і» в цій історії та проголосувати «за» відкликання депутатів. Однак навіть спроби включити це питання до порядку денного увінчувалася провалом. Більшість членів виборчкому пояснювали, що в документах, поданих, приміром, ВО «Свобода», є чимало порушень. Зокрема, членам ТВК вдалося попередньо переглянути матеріали від працівників поліції щодо перевірки справжності підписів виборців, ознайомитись зі списком ініціативної групи тощо.
Деякі з наданих «свободівцями» матеріалів відверто веселили членів ТВК, адже дехто, приміром, ставив підпис за відкликання нардепів або ж на підтримку своїх депутатів. Голова ТВК Віктор Дрозда навіть зателефонував до кількох підписантів, аби уточнити, що саме вони підтримують та кого відкликають. Як виявилось, деякі виборці подумали, що підтверджують своїми підписами підтримку трьох депутатів.
– Алло, Світлано Сергіївно? Це Вам телефонує голова Тернопільської виборчої комісії. Дивіться, читаємо ми Ваше пояснення, яке відібрав працівник поліції. От у вас написано: «Я дійсно поставила свій підпис 11.06 за підтримку депутата Сороколіта». Так Ви за підтримку чи за відкликання? – спитав пан Дрозда.
Жінка відповіла, що хоче, аби її депутат залишився в раді. Окрім такого курйозу, були й інші. Одна жінка з виборців, яка нібито підписувалась за підтримку ініціативи відкликання депутатів міськради, пояснила працівникам поліції, що ставила підпис на підтримку міського голови Сергія Надала. Деякі пояснювали, що не ставили своїх підписів у жодних листах і вперше бачать відомості, у яких нібито стоять їхні підписи. Певне пояснення такій ситуації дає те, що, наприклад, одна з відомостей була заповнена одним почерком.
Тому навіть за наявності кворуму «погодити» такі документи членам ТВК тоді, влітку, було складно.
Мабуть, через таку позицію упродовж наступних кількох місяців у складі виборчкому почали відбуватися «рокіровки». Зокрема, декого з тих, хто аналізував документи щодо відкликання екс-«свободівців» та екс-«тимошенківців», усунули від процесу, а на їхнє місце «приставили» нові імена. Приміром, ввели нового члена ТВК від «Громадянської позиції». Два «свіжі» обличчя з’явилися від ВО «Батьківщина». Також у виборчком зайшли двоє нових представників від Радикальної партії. Замінили навіть представника ВО «Свобода». Останній якраз від засідання до засідання намагався «просунути» питання про відкликання Сороколіта, Турського та Навроцького. Хоча й сам «свободівець» документів та підписів фактично теж не аналізував.
І як не парадоксально, але саме новопризначені представники вищезгаданих партій виступали локомотивом у питанні про відкликання, незважаючи на порушення процедури, прострочені терміни, та головне, що вони в очі не бачили підписних листів, які подавала ВО «Свобода». Про це на останньому засіданні навіть зауважив голова ТВК Віктор Дрозда. Він, між іншим, єдиний із 12-ти присутніх членів виборчкому, який голосував проти відкликання екс-«свободівців». Дрозда пояснював, що документи подано з порушеннями, тому не готовий «підписуватись» під завідома незаконним рішенням.
Три на три не ділиться?
Однак голос голови не відіграв ключової ролі і 25 січня члени ТВК проголосували таки за відкликання екс-«свободівців» Сороколіта, Турського та Навроцького. За аналогією, точніше, згідно з домовленостями, така ж доля мала би чекати й на екс-«тимошенківців». Однак представники Радикальної партії та «Волі» це рішення не підтримали. Кажуть, що на ці політичні сили в місті має значний вплив міський голова Сергій Надал. Мабуть, він і передумав тримати слово. Тим паче, що екс-«тимошенківці», яких так палко намагається позбавити мандатів колись рідна партія «Батьківщина», не приховують своєї лояльності до тернопільського мера. А це, як не крути, три голоси до омріяної більшості. Хіба можна таким розкидатися? І якщо раніше в домовленостях звучали слова про «три на три», то зараз навіть важко припустити, чим можна переконати «покірних» меру членів ТВК голосувати за виключення його ж таки «ручних» депутатів. Хоча спроби будуть, однозначно.
І насамкінець не варто «списувати» з мерії і трьох екс-«свободівців». Хоча на їхнє місце в раду вже «пакують валізи» наступні по списку «свободівці»: віце-мер Леонід Бицюра, керівник “молодіжки” Ігор Костюк та депутат попереднього скликання Василь Фостик. Однак з такою кількістю порушень не виключено, що екс-«свободівці» повернуться в мерію через суд. Далі буде…
Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: газета, екс-"свободівці", навроцький, номер один, Сороколіт, тернопіль, тернопільські новини, Турський