У приміщенні Тернопільського обласного драмтеатру ім. Т. Шевченка планують відкрити мистецьке кафе-музей. Однак реалізувати ідею самотужки театрали не в змозі. Тож сподіваються на місцевий бізнес. Керівництво театру пропонує здати приміщення в оренду з умовою, що інвестор збереже концепцію закладу.
Тернопільські театрали виявили у себе вільне приміщення і запропонували використати його з користю. Мова йде про 200 квадратних метрів у підвальному приміщенні закладу культури. Приміщення має статус аварійного і потребує багато вкладень. Самостійно «потягти» такий проект театр не може, тож звернувся до власника – обласної ради – з пропозицією здати його в оренду. Депутати поки вагаються. Представники комісії соціально-економічного розвитку, яка вивчає це питання, вже виїжджали на місце, щоб оглянути приміщення, однак рішення поки не прийняли.
– За власні кошти ми не зможемо відремонтувати це приміщення, тому запропонували бізнесу облаштувати там мистецьке кафе, – розповідає директор театру Борис Репка. – Це було б добре і для артистів. Вони мали би де обідати. Також до нас на фестивалі приїжджають багато акторів з інших міст. Їх треба забезпечити харчуванням. Кафе у приміщенні театру було б ідеальним варіантом.
Приміщення пропонують здати в оренду через відкритий конкурс.
У театрі поки не підраховували, скільки коштів потрібно на ремонт, але запевняють, що це дуже велика сума. Натомість наводять орієнтовний перелік робіт, які там необхідно виконати.
– Потрібно замінити каналізацію, провести світло, вентиляцію, укріпити стіни. Через аварійний стан приміщення його відімкнули від теплопостачання, тому на стінах з’явилася пліснява, – зазначає Борис Репка. – Висота приміщення не велика, тому потрібно понижувати рівень підлоги, знімати шар ґрунту. Це копітка та складна робота. Крім того, стіни приміщення є несучими. Якщо б їх зміцнити, це було б добре для самого театру. Кожен квадратний метр у центрі міста має ефективно використовуватись.
Театрали пропонують зробити в приміщенні музей. У задумах – облаштувати мистецьку стометрівку. Там можуть розмістити афіші з різних років, фото, які б розповідали про історію театру. Переможець конкурсу мав би врахувати побажання театралів і реалізувати їхні пропозиції.
Борис Репка зізнається, що мав розмову з тернополянами, які реалізували у Тернополі подібні проекти – заклади мистецького спрямування. Каже, вони розглянули пропозиції, але наразі позитивної відповіді не дали, тому що обсяг витрат надто великий.
Зоряна Гарасимів
КОМЕНТАР
Лариса Римар, голова комісії соціально-економічного розвитку облради:
– З точки зору ефективного управління майном усі комунальні приміщення мають використовуватись ефективно, в тому числі і в закладах куль тури. Зважаючи, що підвальні приміщення є вільними, то з позиції залучення додаткових коштів це непогана ідея. Тим більше, що приміщення знаходиться у центрі міста, з окремим входом. Думаю, орендна плата буде високою. Питання виноситиметься на конкурс.
Припускаємо, що бу де конкуренція і розмір плати можна збільшити. Дуже важливо, які умови конкурсу пропише обласна рада. Якщо орендаря зобов’яжуть провести, скажімо, реконструкцію комунікацій, то в цьому також є плюс для закладу куль тури.
Також важливим моментом є цільове призначення. Моя позиція, що у закладах куль тури має бути мистецьке безалкогольне кафе, в якому відбуватимуться літературні читання, творчі зустрічі. Кафе має стати майданчиком для обміну досвідом, думками, осередком творчої дискусії, а не перетворитись на банальний заклад харчування.
– Чи є ризики приватизації або викупу приміщення?
– Законом визначено процедуру приватизації шляхом викупу. Але, в першу чергу, сесія повинна дати дозвіл на проведення капітального ремонту. Питання оренди комісія розглядатиме на наступному засіданні. До нього потрібно підійти комплексно і визначити, чи вона відбуватиметься на умовах суттєвого покращення приміщення, чи достатньо косметичного ремонту. Ці питання потрібно обумовити до оголошення конкурсу.
Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: культура, мистецьке кафе, театр