Сто років тому поблизу цього села, що у Козівському районі, відбувся один з найвизначніших боїв в історії Українських січових стрільців. Під Конюхами була історична битва, у ході якої Українські січові стрільці у складі австро-угорської армії зупинили російські війська та перейшли у наступ.
2 липня цього року в селі Конюхи громадськість Тернопільщини та сусідніх областей, представники влади, військовослужбовці, учасники АТО взяли участь у вшануванні подій цієї звитяги. Під час урочистостей відкрито меморіал слави борцям за волю України – Українським січовим стрільцям.
– Українські січові стрільці є одним з унікальних вітчизняних військових феноменів ХХ століття. Вони були першими українськими частинами на бойовищах Східної Європи після Полтави 1709-го, мали велике значення для відновлення військових традицій, для зростання українського патріотизму, створення військового словника, термінології, військового фольклору, пісні й музики, для утвердження форми українського однострою. Але, найперше, Січове стрілецтво є прикладом неймовірного патріотизму, відваги та сили духу, який і сьогодні сповнює нас гордістю, – наголосив під час відкриття меморіалу голова обласної ради Віктор Овчарук. – Кілька днів тому ми вшановували 76-ту річницю проголошення Акта відновлення Української державності та 110-ту – від дня народження головнокомандувача УПА, генерала Романа Шухевича. Переконаний, що і славні події у Львові 30 червня 1941-го, і визвольні змагання, які провадили ОУН та УПА, є продовженням героїчних подвигів стрілецтва. Це тяглість української історії, української звитяги. Українське стрілецтво було, є і, переконаний, буде для наших нащадків ще одним доказом того, що упродовж століть неволі український народ не зрікся своїх прагнень до незалежності, що має волю і силу її вибороти кров’ю та зброєю. Наші предки сторіччя тому своєю самопожертвою та світлими перемогами накреслили українському народові шлях у майбутнє. І нинішні герої під час Революції гідності та на сході України продовжують їх справу в ім’я України. Кожен подвиг входить в історію нашої держави та продовжується у майбутніх поколіннях, тому душа українського народу безсмертна у своїй звитязі».
Священнослужителі освятили монумент, а мистецькі колективи області виконали пісні Січового стрілецтва.
Джерело: Тижневик "Номер один"