Горе-вихователь «вчив дітей ухилятися від куль»
Майже 2 роки Лановецький районний суд розглядав справу з обвинувачення 36-річного учасника бойових дій Миколи М. (військовий позивний «Маркіз»), який мав необережність похизуватись у всесвітній павутині своїми непедагогічними методами виховання підлітків у вишкільно-патріотичному таборі на базі оздоровчого табору “Гайдарівець” (село Кутянка Шумського району).
Добрі наміри завели у пекло
Переглянувши 5-хвилинний ролик, представник уповноваженого із прав людини в Тернопільській області Володимир Шевченко написав: «Це факт жорстокого поводження з дитиною!» І звернувся до начальника обласного управління поліції. Реакція правоохоронців була миттєвою, оскільки було зрозуміло: вихователь на камеру хизується власною жорстокістю й на очах у дітей катує підлітка. А це вже 127-а стаття Кримінального кодексу!
Варто зазначити, що організатори табору не просто хотіли оздоровити дітей. Благодійна організація «Право на шанс» діяла під гаслом «Схід і захід разом», тож і зібрала тінейджерів із прифронтової зони (Донеччина) й тих, чиї батьки захищають Україну або загинули в ході проведення антитерористичної операції, та Західної України. Чимало було школярів з Маріуполя, у тому числі й постраждалий 13-річний Данило з молодшим братом. Як не пригадати, що 24 січня 2015 р. сепаратисти обстріляли з «Градів» житлові райони Маріуполя, в результаті 29 людей загинули, 92 – отримали поранення. Серед жертв чимало було дітей та підлітків.
Відтак дивує: якщо «Маркіз» насправді воював добровольцем, як він міг навіть жартома стріляти по дитині, яка й так уже пережила страхіття війни? Пережила обстріли «Градів» і, можливо, втратила когось із близьких. Більше того, як благодійна організація могла доручити патріотичне(!) виховання дітей людині без педагогічної освіти?!!
Учив тікати від куль
Отож табірна зміна у «Гайдарівці» тривала з 25 липня по 15 серпня 2016 року. В останню ніч один із вихованців, неповнолітній Данило, вирішив пожартувати і за споконвічною дитячою традицією влаштував так звану «Королівську ніч». У часи мого дитинства ми обмащували один одного зубною пастою та робили дрібні збитки. Данило ж підпер усі двері урнами для сміття. Відтак воно розлетілося по всій території.
Замість того, аби змусити дитину просто все поприбирати, горе-вихователь на ранковій руханці наказав порушнику бігти, а сам почав стріляти у спину із пневматичного автомата. При цьому хлопчина мав ухилятися від куль, що було досить важко. Відтак хоча зброя призначалася для гри у страйбол, а кульки були пластикові, вони боляче впиваються у тіло, залишаючи чималі синці.
Добрий стрілець, Микола М. не раз влучив у підлітка. Зрештою той скорчився від болю та сховався за будиночком. Але фізрук наказав вийти і стати разом з усіма в шеренгу, а потім присідати 500 разів. І поки Данилко присідав, бравий «Маркіз», сміючись, час від часу стріляв по ньому, змушуючи пришвидшити темп.
Спочатку малий ще намагався сміятися, та згодом почав просити припинити знущання, натомість горе-педагог продовжував командувати не зупинятися. Уявіть, який біль, приниження та розпач відчував неповнолітній, перебуваючи в колі своїх ровесників та присідаючи під кулі, що час від часу потрапляти йому в сіднички, руки, тулуб. Дівчатка сміялися з нього, хлопці глузували.
Утім, повернувшись додому, підліток батькам нічого не розповів, хоча вони й зауважили чисельні синці, криваві підтьоки і навіть плямки крові на його одязі. До того ж син став замкнутим, а коли хтось цікавився про враження від відпочинку в таборі, мовчав. Трохи більше розповів його молодший брат, який також, як з’ясувалося, не раз потрапляв під «обстріл» вихователя.
Аж поки батьки самі натрапили на відео у соцмережах. Нагадаю, родина мешкає у Маріуполі.
«Від побаченого у мене волосся дибом стало», – зізналася мати Данила, пані Наталя М., і гірко зауважила: – У програмі табору не було написано, що наших дітей будуть розстрілювати!»
Однак вони із чоловіком вирішили не вчиняти розголосу. Єдине, що батько не стримався і написав свою думку про методи виховання злощасним відео. Відтак у соцмережах розгорнулися справжні «словесні баталії» і дехто із дописувачів дозволив собі обізвати батьків дитини сепаратистами. Тоді вони і звернулися до місцевої поліції.
У суд вояка не поспішав
Майже 2 роки тривало слухання даної справи. Обвинувачений пан Микола то хворів, то перебував за кордоном. Він повністю так і не визнав своєї провини, виправдовуючись тим, що підліток міг і не присідати. Мовляв, за правилами табору, діти могли в будь-який момент відмовитись від поставленого завдання. А стріляв він для того, аби «навчити хлопця ухилятися від куль».
За його словами, такі постріли він здійснював по 70% дітей, які перебували в таборі, і навіть по 12-річних дівчатках. Оскільки ці кулі не завдають сильного фізичного болю!
Тим часом, відповідно до навчальної програми з фізичної культури для загальноосвітніх шкіл, орієнтовні нормативи оцінювання розвитку фізичних якостей для учнів 8 класу (юнаків) піднімання тулуба в сід за 30 сек: низький рівень компетентності – до 13 разів, середній рівень – 13 разів, достатній – 19 разів, високий рівень компетентності – 24 рази. Та аж ніяк не 500, ще й після пробіжки.
Відтак дії обвинуваченого суд кваліфікував як знущання та призначив покарання – п’ять років позбавлення волі, але звільнено з трирічним іспитовим строком та покладеними обов’язками періодично реєструватись в органах пробації та повідомляти про зміну місця проживання й роботи, без дозволу не виїжджати за межі України.
Також суд частково задовольнив цивільний позов батьків хлопчика, зобов’язавши сплатити їм в якості моральної компенсації 50 тисяч гривень.
Марина Криниця
Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: газета "Номер один", кримінальні новини