Найсвіжіше:
• На Тернопільщині ділки незаконно продали 11 т спирту, маскуючи його під дистильовану воду • На Запоріжжі загинув військовослужбовець з Тернопільщини • Вартість реконструкції очисних споруд Кременця становить неймовірних 65 мільйонів гривень • На кордоні затримали чергові «закохані серця» з Тернопільщини • Двоє підприємців з Тернопільщини переправлення через кордон військовозобов’язаних • У Тернополі затримали серійного злодія • В індустріальному парку на Тернопільщині збудують підприємство на 120 робочих місць • Польські фермери попередили про блокаду одного з пунктів пропуску на кордоні з Україною • Чиновник міськради на Тернопільщині вимагав у бізнесмена пів мільйона хабаря  • Тернополянин оцінив вартість фіктивної інвалідності у вісім тисяч доларів • Ветеранська команда з Тернопільщини перемогла на футбольному турнірі на Львівщині • На Тернопільщині встановили пам’ятник на честь воїнів Української галицької армії • Тернопільський перевізник виплатить 250 тис грн компенсації за смерть пасажира • На Тернопільщині водійка іномарки спричинила смертельну аварію • 2,5 роки надій та сподівань: офіційно підтвердили загибель на Харківщині воїна з Тернопільщини • Тернопільські енергетики оприлюднили графік вимкнень світла на 22 листопада • У Кременеці на Тернопільщині відкрили пам’ятник Герою України полковнику Сергію Лі • Великобританія запровадила санкції проти найбагатшого уродженця Тернопільщини • Вартість гаражів у Шумську під час аукціону зросла у 4 мільйони разів • Громада на Тернопільщині заплатить 4,7 млн грн за стихійні сміттєзвалища • 53-річний військовослужбовець з Тернопільщини назавжди повернувся додому: помер у лікарні  • Бій Олександра Усика проти Тайсона Ф’юрі: анонс реваншу • На Тернопільщині розшукують жителя Бучаччини за вчинення тяжкого злочину (+фото) • Водій з Бережанщини на пішохідному переході збив молоду тернополянку  • У Тернополі шахрай ошукав пенсіонера на 110 000 гривень
rss

У Підволочиській громаді знищили геологічну пам’ятку природи


Опубліковано: 24 Серпня 2021р. о 9:00

Про знищення геологічної пам’ятки природи «Останці Сарматського моря» повідомив голова Української природоохоронної групи Олексій Василюк. За його словами, це вапняки із рештками водоростей, молюсків та коралів, яким приблизно 5 мільйонів років. Вони знаходились у стінці кар’єру в Галущинцях Підволочиської громади.

Кар’єр у селі Галущинці функціонує з далекого 1965 року. За Радянського Союзу він знаходився у віданні місцевого колгоспу імені Ф. Енгельса.

– Під час розроблення цього кар’єру було вирито котлован і оголилися стінки. Одну з вертикальних стінок висотою близько 20 метрів, що йшла паралельно до автодороги Тернопіль – Підволочиськ, у 1983 році за пропозицією на той час кандидата геологічних наук, а нині професора Йосипа Михайловича Свинка було оголошено геологічною пам’яткою природи місцевого значення з метою її збереження. Сама стінка була цінна в першу чергу з наукової точки зору, за її розрізом науковці можуть вивчати історію утворення викопного морського рифу. Сам кар’єр – це дно давнього Сарматського моря, яке існувало на території нашої області 10-20 мільйонів років тому. Стінка ж складена зі щільних вапняків міоценового періоду з рештками водоростей, молюсків, моховаток та коралів. Подібні відслонення у цілому світі включаються в геологічні туристичні маршрути. Кар’єр у той бік розробляти не планувалося, адже там були людські городи, відповідно жодних проблем у даній пам’ятці ніхто не вбачав. Так стінка не зачеплена проіснувала до 2000-х років, – розповів заступник начальника управління екології та природних ресурсів області Ігор П’ятківський.  

Свого часу товариству «Тернопільський кар’єр» надали в оренду ділянку, в межах якої розташована геологічна пам’ятка природи «Останці Сарматського моря», і її в межах господарської діяльності мали оминути, більше того, забезпечувати її охорону. Режим пам’ятки природи визначений законом України про природно-заповідний фонд, у ньому чітко написано, що забороняються будь-які дії, що можуть привести до знищення або пошкодження чи змінити первісний стан охоронного об’єкта. Тобто в жодному випадку цю ділянку не можна розробляти, на ній заборонено робити вскриш, тим самим добувати вапняк на цій території.

За даними, які оприлюднила Українська природоохоронна група, на сьогодні користувач надр почав розробляти територію під пам’яткою природи і, викуповуючи людські паї, постав рухатися в бік автомобільної дороги, повністю порушивши первісний стан пам’ятки природи.

 – У грудні минулого року ми побачили, що виставлено проєкт значного розширення даного кар’єру. На той момент ми ще не знали, що ця пам’ятка вже знищена. Тобто ми зрозуміли, що вона теж там. Випадково колега, перебуваючи на місці, зробив фото, як виглядає це зараз. І ми побачили, що там ніякої стінки немає. Держгеокадастр і Державна екологічна інспекція зараз мають своїми актами засвідчити, що цієї пам’ятки більше не існує, – повідомив Олексій Василюк.

Найцікавіше те, що жодна з державних служб, яка давала дозвіл на розробку корисних копалин у кар’єрі, не врахувала природно-заповідних обмежень.

Керівництво «Тернопільського кар’єру» робить вигляд, що воно не знало про наявність на його території заповідного об’єкта.

– У 2017 році ми отримали позитивний висновок Міністерства довкілля тодішнього, що все в порядку, ще у 1995 році одні з перших в Тернопільській області отримали ліцензію, гірничий відвід, спеціальний дозвіл, проводимо відведення земельних ділянок. Про жодні обмеження, застереження чи інші дії не йшлося, не вказувалось про наявність охоронного об’єкта, – повідомив голова правління ТОВ «Тернопільський кар’єр» Ігор Свідерський.

Представники кар’єру власними силами планують провести перевірку, чи пошкодили їхні працівники геологічну пам’ятку природи місцевого значення. Для цього вони навіть хочуть залучити профільних науковців. Наразі ж відомо, що внутрішньою перевіркою дана ситуація не обмежиться. За заявою про знищення «Останців Сарматського моря» розпочали спільну перевірку щодо дотримання згаданим товариством вимог природоохоронного та земельного законодавства при здійсненні господарської діяльності обласні структури – Держекоінспекція, Держгеокадастр та Головне управління Національної поліції. Природоохоронці переконані, що за даним фактом має бути відкрито кримінальну справу, а фахівці повинні дослідити, яку шкоду від такої господарської діяльності завдано об’єкту природно-заповідного фонду України.

Згідно з даними реєстру юридичних осіб Міністерства юстиції України, приватне акціонерне товариство «Тернопільський кар’єр» зареєстроване у селі Максимівка колишнього Збаразького, а нині Тернопільського району. Його засновником є товариство з обмеженою відповідальністю «Надрабудінвест” із міст Дубно Рівненської області. А кінцевий бенефіціарний власник юридичної особи знаходиться в офшорах – такий собі Карел Папахрістодулу з Кіпру.

Іван Білий

 

ЦИФРА: 74 пам’ятки природи сьогодні представлені в Тернопільській області, із них значна частина – відслонення різних типів.

За інформацією управління екології та природних ресурсів Тернопільської області


Джерело: Тижневик "Номер один"
Рубрика:
Мітки: , ,





Новини
22 Листопада
21 Листопада
Скільки ви готові витратити на підготовку житла до цієї зими?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше