Уже тривалий час тернопільські матусі доводять владі, що іногородні діти не повинні платити за освітні послуги в дитсадках, у всякому випадку суму в розмірі 1215 грн. щомісячно, яку їм виставляють. Здавалося б, наприкінці минулого року у цій справі Верховний суд поставив крапку, але мерія Тернополя не здалася.
10 серпня на офіційному сайті Тернопільської міської ради з’явилася новина про те, що «Верховний суд підтвердив законність оплати за відвідування закладів дошкільної освіти дітьми, які не зареєстровані у Тернополі».
– Cудами усіх рівнів підтверджено законність дій Тернопільської міської ради щодо впровадження укладення договорів про надання освітніх послуг та встановлення плати в закладах дошкільної освіти за перебування дітей, які не зареєстровані в м. Тернополі. 14 липня, зокрема, Верховний суд залишив без змін постанову Тернопільського апеляційного суду від 05.02.2020-го. У рішенні вказано, що колегія суддів погоджується із висновком суду апеляційної інстанції про те, що оскаржуваний договір від 1 серпня 2018 року не порушує конституційного права дитини на безоплатну дошкільну освіту, оскільки закон допускає фінансування дошкільної освіти за рахунок коштів батьків, – йдеться у повідомленні міськради.
Натомість відомий тернопільський правозахисник Ростислав Небельський, котрий від початків цієї суперечливої ситуації захищає інтереси дітей та їхніх батьків, називає цю інформацію не інакше, як маніпуляцією.
– Верховний суд України давно визнав незаконність плати за відвідування закладів дошкільної освіти дітьми, які не зареєстровані у Тернополі. Нове рішення стосується лише питання повернення вже сплачених грошей, і дійсно Верховний суд відмовив у примусовому поверненні. Тобто батьки, які все одно платили за відвідування дитсадків, не зможуть цих коштів повернути, але саме рішення про стягнення такої плати – незаконне! – наголосив Ростислав Небельський.
Нагадаємо, 30 листопада 2020 року Верховний суд України залишив без задоволення касаційну скаргу управління освіти і науки Тернопільської міської ради і підтвердив, що згідно з законом, дитина має гарантоване державою право на безоплатну дошкільну освіту в державних і комунальних закладах освіти. А держава гарантує доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти у державних і комунальних навчальних закладах. Отже, дошкільний навчальний заклад перебуває у комунальній власності, щодо якого орган місцевого самоврядування здійснює власні (самоврядні) повноваження, зокрема щодо управління, і делеговані повноваження щодо забезпечення доступності й безоплатності освіти.
– З аналізу наведених правових положень вбачається, що право на освіту гарантується та забезпечується за принципом «доступності» та «безоплатності». При тлумаченні терміну «доступність» стосовно освіти в державних і комунальних навчальних закладах слід виходити із граматичного визначення слова “доступність” як “доступ для всіх отримати, користуватися, придбати щось”, “відповідність силам, здібностям, можливостям когонебудь”. Таким чином, виходячи зі змісту поняття “доступність”, яке вживається у положеннях Основного закону України, відповідних законах про освіту, інших нормативноправових актах, Конституційний суд України вважає, що доступність освіти за конституційно-правовим смислом необхідно розуміти так, що нікому не може бути відмовлено у праві на освіту, і держава має створити можливості реалізувати це право.
Зміст оскаржуваного наказу свідчить про те, що Тернопільська міська рада самостійно на своїй території врегулювала питання фінансування права на отримання дошкільної освіти, встановивши плату за відвідування закладу освіти саме дітьми, що не зареєстровані у Тернополі. Отже, в даному разі йдеться про належність забезпечення органом місцевого самоврядування права на безоплатність дошкільної освіти. Таким чином Суд погоджується із судами попередніх інстанцій, що пункт 1 наказу управління освіти й науки Тернопільської міської ради №261 від 03.07.2018-го «Про встановлення плати за надання послуг у закладах дошкільної освіти для батьків, діти яких не зареєстровані у місті Тернополі, є протиправним та підлягає визнанню нечинним, – йдеться у постанові Верховного суду.
У цивілізованих країнах чиновники, які допустили ухвалення незаконних рішень, і це підтвердив Верховний суд, як мінімум вибачаються перед батьками, з яких протиправно стягувалися гроші. Вже не кажучи про компенсацію. Але, як бачимо, не в Тернополі…
Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: Верховний суд України, оплата за дитсадки, Ростислав Небельський, тернопіль