Питання порятунку Тернопільського ставу було на слуху фактично весь 2016 рік. Причиною такої надмірної уваги чиновників до «народної перлини» стали невтішні прогнози експертів. Зокрема про те, що Тернопільський став найближчим часом перетвориться на болото.
– За оцінками наших біологів, Тернопільський став сьогодні знаходиться у фазі заболочення, – каже заступник міського голови Леонід Бицюра. – Вже за 5-7 років водойма почне перетворюватись на болото. Нещодавно нам вдалося вперше прийняти програму розвитку Тернопільського ставу. Спільно з місцевими екологами у Тернополі створили програму порятунку ставу. Вона складається з декількох етапів: будівництво нафтовловлювачів, поглиблення деяких ділянок ставу, вирівнювання бактеріологічного складу водойми та його зарибнення.
Для того, аби збільшити аерацію озера, чиновники планують збудувати цілу мережу фонтанів на березі. Зокрема, начальник управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Олег Соколовський розповів, що фонтани будуть збудовані від острова «Кохання» і аж до причалу, що навпроти Тернопільського замку.
– Забір води буде відбуватися з самого ставу, змішуючи тим самим різні пласти води. Окрім цього, струмені битимуть до 20 метрів, насичуючи воду киснем. Також буде змонтована кольорова підсвітка каскаду фонтанів. Загалом на цей проект передбачено 7-8 млн. грн., – каже пан Соколовський.
Та не фонтанами єдиними рятуватимуть водяний символ Тернополя. Долучать також іще одну «диковинку», яка повинна позбавити став від цвітіння. Мова йде про так звану “Зелену свиню”, на яку витратять з місцевого бюджету понад один мільйон гривень. Як роз’яснює Олег Соколовський, “Зелена свиня” або Green Pig – це організація, що очищає водойми за допомогою різних видів бактерій, які знищують цвітіння води.
– Ми передбачаємо, що за допомогою і «Зеленої свині», і фонтанів ми вирішимо врешті-решт проблему із цвітінням ставу, – переконаний Олег Соколовський.
Щоправда, поки що чиновники не спішать тестувати «Зелену свиню» на Тернопільському ставі. Кажуть, що для початку хочуть переконатися, що така технологія не потягне за собою інші проблеми. Приміром, чи не шкодитиме вона «населенню» ставу. Якщо ж усі «досліди» та перевірки пройдуть успішно, то згодом «Зелену свиню» випустять у став.
Джерело: Тижневик "Номер один"