У Тернополі планують відкрити перинатальнай центр другого рівня надання допомоги. Нову установу створять на базі пологового відділення міської лікарні №2, що на вул. Купчинського. Керівництво закладу вже закупило необхідне обладнання і формує штат працівників. Офіційне відкриття перинатального центру заплановано на вересень 2016 року.
Забезпечать повний супровід
Якщо говорити відверто, ініціатива відкриття в областях перинатальних центрів другого рівня належить Міністерству охорони здоров’я. Це та одна з небагатьох рекомендацій МОЗ, яку на місцях сприйняли схвально. Потреба у таких закладах є і зростає з кожним днем. Попри те, що витрати на створення нової медичної структури повністю лягли на місцеві бюджети, у Тернополі переконані, що старання виправдають себе. Перинатальні центри другого рівня дозволять значно покращити рівень надання медичної допомоги як жінкам, так і новонародженим.
– Перинатальний центр – це заклад, де застосовуються новітні технології з надання медичної висококваліфікованої допомоги матерям та немовлятам, – розповідає заступник начальника відділу охорони здоров’я міськради Ольга Ярмоленко. – Зараз у Тернополі працює перинатальний центр обласного рівня та пологове відділення міської лікарні №2. Міністерськими наказами передбачено, що всі передчасні пологи мають відбуватися тільки у перинатальному центрі. Для цього у закладі створено необхідні умови. Зокрема, працює відділення інтенсивної терапії новонароджених. Наявність такого відділення є основною відмінністю між пологовим відділенням та перинатальним центром.
З кожним роком кількість передчасних пологів зростає. Тому створення нових перинатальних центрів є доволі актуальним питанням. Тут жінки можуть отримати весь комплекс медичної допомоги: з моменту планування сім’ї до народження дитини. Зокрема, здійснюється лікування безпліддя, спостереження в жіночих консультаціях, надання стаціонарної допомоги, родорозрішення, виходжування новонароджених, популяризації грудного вигодовування тощо.
Міська лікарня №2 має одну з кращих баз для створення перинатального центру другого рівня. Нині пологові відділення міської лікарні №2 приймає більше пологів, ніж обласний перинатальний центр. Протягом першого півріччя 2016 року в обласному центрі прийнято 2601 пологи. З них 1057 – у перинатальному центрі «Мати і дитина». А 1544 – у пологовому будинку міської лікарні №2. Акушерські відділення другої міської лікарні тричі підтвердили статус «Лікарня, доброзичлива до дитини». Дитяча перинатальна смертність за півроку скоротилася до трьох випадків, що становить 2,1 проміле. За аналогічний період попереднього року цей показник становив 7 проміле. У пологовому відділенні є кафедра акушерства та гінекології ТДМУ ім.. Горбачевського. Двічі на тиждень проводиться професорський огляд та консультація. Отож заклад має потенціал, аби рости у статусі.
Виділили понад 2,5 мільйона
Перепрофілювання відділення у перинатальний центр потребувало створення реанімації для новонароджених. Після цього у закладі медики могли б виходжувати немовлят вагою понад 1200 грам.
– У цілому спрогнозувати вагу дитини важко, але ми намагаємось це робити. Глибоко недоношених все ж рекомендовано направляти у заклади третього рівня надання допомоги. Дитина знаходиться у перинатальному центрі до стабілізації, далі її переводять на наступний етап виходжування – в обласну дитячу лікарню. Плюси в тому, що обласна дитяча лікарня знаходиться поряд з пологовим відділенням. Тому дитина не потребує тривалого транспортування. При необхідності у заклад для консультації можуть запрошуватись спеціалісти з обласної дитячої лікарні. Така співпраця є доволі результативною, – каже Ольга Ярмоленко.
Відділення реанімації новонароджених призначене для дітей, народжених передчасно, або від матерів, які мають екстрагенітальну патологію чи інші захворювання немовлят.
Вдала локація – не єдиний плюс новоно перинаталнього центру. Річ у тім, що заклад знаходитиметься у структурі багатопрофільної лікарні, де цілодобово працюють різні вузькі спеціалісти. Жінка має можливість у будь-який час проконсультуватись у необхідного лікаря. Створення перинатального центру другого рівня вимагало у керівництва лікарні доукомплектувати існуючі відділення необхідним обладнанням, яке вимагається за табелем оснащення, розробленим Міністерством охорони здоров’я. Ну і, звичайно, що вкрай важливо, сформувати нову команду медиків. На придбання нового обладнання з міського бюджету виділено 2,56 млн. грн. Закуплено ліжка-трансформери, УЗД-апарат, інкубатор для новонароджених, дихальний апарат. Зараз через систему закупівель «Прозоро» проводиться процедура закупівлі медпрепаратів та іншого побутового обладнання. На сьогодні розробляється штат відділення реанімації новонароджених.
– Новий штат включатиме чотири лікарських пости, чотири середнього медперсоналу та чотири молодшого персоналу, – зазначає Ольга Ярмоленко.
Будівля пологового відділення збудована у 80-их роках. У 2010 р. проведено реконструкцію акушерських відділень, тому приміщення повністю пристосованаі до потреб центру і не потребують перепланувань.
Завдання медиків перинатального центру полягає в наданні високоспеціалізованої допомоги вагітним із патологіями та немовлятам. У таких випадках час іде на хвилини. Тому важливо, щоб поряд були і необхідне обладнання, і досвідчені лікарі.
– Відкриття перинатального центру ІІрівня (комплексу сучасної медичної допомоги матерям і немовлятам, у якому зосереджено новітні технології в сфері акушерства, неонатології, медичне обладнання найвищого рівня та висококваліфіковані медичні кадри) сприятиме суттєвому підвищенню якості надання медичної допомоги матерям і немовлятам м.Тернополя, – каже Ольга Ярмоленко.
Нині керівництво міста та лікарі робить усе можливе, щоб об’єкт най найшвидше запрацював.
Зоряна Гарасимів
Цифра: 1544 дитини народилося у пологовому відділені міської лікарні №2 за перше півріччя 2016 року
За даними відділу охорони здоров’я ТМР
Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: перинатальний центр у Тернополі, Ярмоленко