На білих і чорних поділила тернополян спроба заборонити у школах міста уроки християнської етики. Ініціатор змін, юрист Тетяна Семусь, вважає, що вивчення основних християнських догм порушує конституційне право громадян інших релігій. Церковна спільнота, очільник міста та націоналістичні організації вважають такі заяви посяганням на основні християнські цінності та традиції.
Питання релігії на Тернопіллі завжди сприймалось дещо загострено. Тому реакція на петицію щодо заборони проведення у навчальних закладах міста уроків християнської етики була прогнозованою. Документ на сайті міської ради тернополянка Тетяна Семусьзареєструвала 24 травня. І вже за кілька днів він знайшов необхідну кількість прихильників – 250. У петиції запропоновано виключити з навчальних планів освітніх закладів предмет «Християнська етика» і відновити викладання предмету «Етика» або будь-якого іншого, що не нестиме жодного релігійного змісту чи навантаження з ухилом на конкретну релігію. Власне сама автор документа пояснює, що християнську етику можна замітити уроками релігієзнавства, які дозволять дітям дізнатися про різні релігії світу. Таким чином буде дотримано їхні конституційні права та свободи.
– Предмет «Християнська етика» включено до навчальних програм початкової освіти нехай навіть в якості факультативу – однак в більшості випадків не в позаурочний час, а в якості одного з уроків посеред навчального дня. У всіх без винятку освітніх закладах присутня християнська релігійна символіка, в окремих із них обладнано невеличкі культові кутки. Внаслідок такої ситуації відбувається пряма дискримінація прав дітей, у сім’ях яких сповідується будь-яка інша релігійна традиція або не сповідується ніякої, – йдеться у петиції.
Наразі петиція перебуває на розгляді, однак мер Тернополя Сергій Надал уже висловився з цього приводу. Його позиція категорична: християнське виховання – запорука становлення українців як нації.
– Я особисто буду голосувати проти цієї петиції, бо вона не відображає думки більшості тернополян і суперечить національним інтересам українців. До цього ж буду закликати всіх депутатів. Але ця петиція, звичайно, буде винесена на сесію міської ради, бо в нашому місті – демократія, і це думка окремих представників громади Тернополя. Але сподіваюся, що в раді є достатньо тверезомислячих людей, які розуміють значення християнства і християнської церкви для становлення українців як нації, а також розуміють, що уроки несуть лише добро, – резюмував Сергій Надал.
Мер наголошує, що заняття є факультативними, тому батьки мають право вибору щодо вивчення даного предмету. Однак досі скарг не було. Більше того, уроки започатковано за ініціативи тернополян.
У той час націоналістичні організації влаштували у Тернополі полювання на відьом. Днями після ефіру на одному з місцевих телеканалів, під час якого розгорнулася дискусія щодо проведення у школах уроків християнської етики, автора петиції Тетяну Семусь біля будівлі компанії очікували представники «Правого сектора», ВО «Тризуб» та інших організацій. Вони зустріли тернополянку вигуками «Ганьба!» і намагалися подарувати їй молитовник.
– Хочемо наголосити на тому, що ми, українські націоналісти, будучи християнами, не можемо просто дивитися на те, як «по-новому» переслідується християнство та християнські цінності. Українська нація сформувалася на християнських засадах та традиціях, без них вона втратить свою сутність, – пояснили представники націоналістів.
Значно толерантнішою у цьому непростому питанні виявилась церква. Вона також не залишилася осторонь вкрай важливого процесу, але пішла мирним шляхом. Упродовж двох тижнів біля храмів міста тривав збір підписів на підтримку уроків християнської етики. Людей закликають не бути байдужими.
– Петиція збирає 250 підписів. У нас на одну службу приходить у два рази більше людей. Нині в усіх церквах зібрано підписи. Їх занесуть у міську раду, – повідомив отець Роман (парафія св. Івана Богослова, УГКЦ).
Також духовенство закликало молитися за тих, хто ініціював дану петицію. Зрештою, останнє слово таки за депутатами міської ради. Саме їм вирішувати, бути християнській етиці у школах чи ні. За даними «Номер один», більшість депутатів не підтримують запропонованої у петиції ініціативи. Втім навіть якщо серед обранців і знайдуться прихильники заборони, то навряд чи вони стануть ризикувати і накликати на себе гнів значної кількості виборців.
Джерело: Тижневик "Номер один"