Тернопіль поступово стає майданчиком для різного роду експериментів. Один із них – перетворення закладів охорони здоров’я з бюджетних установ у комунальні некомерційні підприємства. Міська рада тернополянам пояснює, що це робиться задля того, аби ці заклади вижили в ринкових умовах. Можливо, в ідеалі воно так і повинно бути, однак на одному із прикладів Тернополя бачимо, що дані переформатування призвели до того, що приміщення наших лікарень та інших установ сфери охорони здоров’я почали розпродувати.
Саме це сталося на останній плановій сесії Тернопільської міської ради 5 жовтня. Депутати 35 голосами «за» включили в перелік об’єктів, що підлягають приватизації, та затвердили до приватизації шляхом викупу орендарем нежитлове приміщення за адресою вулиця Шпитальна, 4 площею 40 кв. м. Читач може запитати: а що тут такого, власник приміщення, а саме мерія, скільки вже подібних приміщень за кілька каденцій продала! Воно то так, якби не одне застереження: 40 квадратних метрів свого часу знаходились у лікувальній сфері. На жаль, цей факт мало стривожив тернопільських депутатів на чолі з міським головою, які дружно підтримали проект рішення. Ніхто із 38-ми присутніх слуг народу не був проти, лише троє (Іван Зінь, Андрій Шкула, Мар’ян Козбур) не голосували.
Якщо вдатися в деталі, то йдеться про “Буфет”, що знаходиться на розі вулиць Стецька та Шпитальна в приміщенні, яке більшість тернополян знає як станцію швидкої допомоги. Це приміщення було в приватника в оренді, і він вирішив його викупити. А власник майна – міська рада та розпорядник не заперечили.
Щоби дізнатися, кому насправді належить усе-таки приміщення, яке орендує заклад громадського харчування, наше журналістське розслідування привело до начальника відділу охорони здоров’я та медичного забезпечення Тернопільської міської ради Ростислава Левчука, який відзначив, що в приміщенні за адресою Шпитальна, 4 знаходяться дві установи, які мають відношення до охорони здоров’я: частина міського Центру первинної медико-санітарної допомоги і частина обласного Центру швидкої допомоги. В якому із них депутати дозволили приватизувати 40 «квадратів», чиновник не знав.
– Відділ охорони здоров’я не виносив і не ініціював питання щодо приватизації, ініціатором було управління комунального майна, – зауважив пан Левчук.
Директор Центру первинної медико-санітарної допомоги Микола Медвідь підтвердив, що приміщення, про яке йде мова, було в нього на балансі.
– Напевно, йдеться про приватизацію приміщення, в якому знаходиться кафе. Жодних дозволів я не давав, тому що де-юре зі свого балансу передав його управлінню комунального майна. Це приміщення було в оренді, і до того, як мені його передали на баланс, на таких же умовах я його передав, – розповів Микола Миколайович.
Нагадаємо, в Україні донедавна діяла заборона органам державної влади та органам місцевого самоврядування на ухвалення рішень щодо відчуження закладів охорони здоров’я. І хоча до цього закону весною ц.р. були внесені зміни, але він діяв. Однак тернопільська мерія, очевидно, щоби його обійти, під «соусом» узаконення платних послуг вдалася до перетворення Центру первинної медико-санітарної допомоги в комунальне некомерційне підприємство. Далі, власне, відбулася передача приміщення на баланс управління комунального майна, після цього власник майна спокійнісінько ухвалив відповідне рішення та користь приватника.
Голова комісії міської ради з питань економіки, промисловості, транспорту і зв’язку, контролю за використанням комунального майна Іван Зінь у коментарі нашому виданню підтвердив, що рішення комісії по даному питанню було позитивним, однак особисто із власних міркувань (пояснити яких – відмовився) він за нього не голосував як на комісії, так і на сесії. Не важко здогадатися, хто ж тоді голосував за це рішення, коли до складу комісії разом із паном Зінем (фракція ВО «Свобода») входять четверо депутатів: Віктор Генсерук («Самопоміч»), Андрій Грицишин («Самопоміч»), Петро Поврозник (ВО Батьківщина»).
Директор обласного Центру екстреної швидкої медичної допомоги Михайло Джус підтвердив, що приміщення, про яке йдеться, дійсно було в оренді у його дружини Наталії Йосифівни, і вона написала заяву на його приватизацію.
– 15 років дружина мала це приміщення в оренді, де розміщувався «Буфет». Зараз не існує заборони на відчуження майна, всі лікувальні заклади стали комерційними підприємствами, вони наділені великими правами, тому можуть свої приміщення віддавати в оренду та виставляти на приватизацію. Тим більше, на момент подачі документів на приватизацію воно вже не належало до сфери охорони здоров’я, а до управління комунального майна міста, – розповів Михайло Ярославович.
За мою журналістську практику, а це понад 20 років, уперше зустрічаю, щоби подібним чином вивели частину приміщення з лікувальної установи і продали приватнику (схожий приклад був у третій міській лікарні, але це було давно і тоді приватник лише через суд відсудив приміщення). Очевидно, місцева влада на цьому прикладі вирішила започаткувати нову схему відчуження комунального майна. Якщо не буде реакції компетентних органів, то відкривається пряма дорога до дерибану по кусках і інших лікувальних установ Тернополя.
Варто пригадати, що свого часу Тернопільська лікарня швидкої допомоги потрапляла у подібний скандал. Тільки тоді питання стосувалося не приміщення, а належної їй земельної ділянки. І тоді зацікавлені особи провернули цілу схему, щоби дати можливість збудувати торговий об’єкт на лікарняній землі. Рішенням Тернопільської міської ради частину землі, яка належала лікувальному закладу, було передано відділу технічного нагляду, як сказав тоді головний лікар Ярослав Чайківський, для реконструкції зупинки громадського транспорту. І справді, таке рішення було. 31 січня 2014 року депутати дружно проголосували за «Затвердження відділом технічного нагляду ТМР проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0128 га для будівництва та реконструкції існуючої зупинки громадського транспорту «Перша міська лікарня» з об’єктом торгово-побутового призначення за адресою вул. Пирогова (від центру)». У тому рішенні чітко зазначено: «Припиняється право користування Тернопільській міській комунальній лікарні швидкої допомоги частиною земельної ділянки площею 0,0105 га (враховуючи письмову згоду землекористувача)». А відділ технагляду, не довго думаючи, замість прозорого земельного аукціону, знайшов інвестора і за вже традиційною для каденції міського голови Тернополя Сергія Надала схемою передав комунальну землю на умовах інвестиційної угоди приватнику. Останній збудував доволі великих розмірів об’єкт торгово-побутового призначення, а місто від цієї оборудки практично нічого не отримало…
Віталій Попович
Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: газета "Номер один", новини Тернополя, розпродаж комунальних приміщень