Найсвіжіше:
• Помер студент тернопільського університету • Тернопільські енергетики оприлюднили графік вимкнень світла на 26 листопада • Пішов із життя не від кулі на полі бою, а від недуги – на лікарняному ліжку: помер воїн з Тернопільщини • У Тернополі п’яний водій ВАЗа зіткнувся з автобусом (+фото) • На Козівщині сталася ще одна аварія з потерпілим • На Запоріжжі загинув командир ракетно-зенітного відділення з Тернопільщини • Півтора роки вважався безвісти зниклим: на Харківщині загинув тернополянин • На Тернопільщині поліцейські вилучили заборонені речовини у жителя Вінницької області • Вандалом, який пошкодив 17 храмів у Тернополі, виявився 44-річний мешканець обласного центру • На Тернопільщині побудують завод харчових напівфабрикатів • Закарпатець у Почаєві вбив матір своєї шестимісячної доньки • Як працює популярний портал Profilerr: основні «фішки» • У ДТП на Козівщині загинув водій іномарки • У столичній лікарні Охматдит померла дівчинка з Тернопільщини • П’яний водій з Кременеччини намагався відкупитися від поліцейських • Дорога додому довжиною у 2 роки і 7 місяців: на Харківщині загинув “холодноярівець” з Тернопільщини • У Тернополі на одній з підстаніцій сталася аварія: частина міста знеструмлена • Тернопіль попрощався із загиблим на Донеччині письменником  • Конфлікт довкола будівлі колишньої Тернопільської телерадіокомпанії: погляд ветеранів • Тернопільські енергетики оприлюднили графік вимкнень світла на 25 листопада • Тернопільська футзальна ліга: хет-трики Довгуня і Шкварла та два автоголи в одному матчі і на одній хвилині • У Курській області загинув десантник з Тернопільщини • На Тернопільщині відкрили виставку робіт загиблого воїна, художника-декоратора Володимира Чорного • У місті на Тернопільщині торгують російськими товарами (+фото) • Понад пів року вважався безвісти зниклим: на Донеччині загинув стрілець-санітар з Тернопільщини
rss

У Тернополі зростають ціни на нерухомість: що кажуть будівельники та ріелтори?


Опубліковано: 6 Грудня 2021р. о 22:00

Нерухомість на Тернопільщині дорожчає, і це вже реальний факт. Усього за останній рік стартова ціна за один квадратний метр зросла на понад 20%. При тому зростання за минулі п’ять років становило лише 15%. Цілком імовірно, що до кінця цього року і на початку наступного ця тенденція збережеться. Про причини, які формують тренди на ринку нерухомості, ми розпитали тернопільських будівельників та експертів.

– Станом на кінець листопада 2021 року середня вартість метра квадратного житлової площі у ТОВ «Тернопільбуд» становить близько 18 000 грн. У порівнянні з початком року ціни на житло виросли більш ніж на 20%, – розповів гендиректор ТОВ «Тернопільбуд» Василь Лило.

  – У листопаді 2021 року бачимо активне зростання цін на житлову нерухомість у первинному секторі. Середня ціна за квадратний метр у ЖК «Щастя» становить 16 500 грн/кв. м. Якщо порівняти ціну продажу з початком і кінцем цього року, ріст цін становить 20% і тенденція до зростання продовжується, – доповнив директор ТОВ «МАКБУД» Юрій Ковальчук.

Місцеві будівельники розповіли, які чинники спричинили збільшення вартості квадратного метра.  

– Таке суттєве зростання зумовлене перш за все різким подорожчанням основних будівельних матеріалів та енергоносіїв. Зростання ціни сталося практично по всіх складових будівництва, які формують понад половину вартості квадратного метра. У порівнянні з початком року, станом на листопад 2021-го деревина і скло зросли в ціні у 2,5 раза (влітку ціна на скло у порівнянні з січнем виросла на 375%, тобто майже у 5 разів!), метал – в 1,5 раза, газ – у 3,5 раза, електроенергія – в 1,5 раза. Цього року ми відчули зростання цін як ніколи, – у кілька разів, і вони продовжують рости, – зауважив Василь Йосипович.

– Найбільш вагомим чинником збільшення вартості квадратного метра житла, звичайно, є зростання цін на будівельні матеріали, енергоносії та підвищення заробітної плати працівникам. Якщо сказати коротко, то вартість на будівельні матеріали зростає в «геометричній прогресії», що іноді шокує забудовників. На деякі матеріали ціна зросла на 100-200%! Лише завдяки завчасним закупкам за фіксованою ціною будматеріалів та поставкам у великих обсягах, ТОВ «МАКБУД» завжди має можливість «притримувати» шалений ріст ціни на квадратний метр житла. Наскільки ціна газу «б’є» по будівельній галузі? Актуальність ціни газу виникає лише щодо тих будматеріалів, де питома вага виробничої собівартості пов’язана з використанням газу як енергоносія. ТОВ «МАКБУД» у будівництві ЖК «Щастя» постійно моніторить та аналізує види і склад будматеріалів, що дає можливість «тримати» вартість квадратного метра в рамках купівельної спроможності потенційних покупців, – мовить Юрій Ковальчук.

Пан Ковальчук також відзначає, що будь-яке коливання курсу будь-якої валюти є цікавим лише трейдерам на інвестиційному ринку.

– У Тернополі такі речі призводять, як правило, до затишшя в плані купівлі-продажу в «первинці», так як усі такі угоди відбуваються у гривні. Всі забудовники люблять позитивну стабільність, але, на жаль, у наших реаліях це рідко буває, – зазначив директор ТОВ «МАКБУД».

Відомі тернопільські будівельники зробили свій прогноз щодо ціни за квадратний метр наприкінці 2021 року – на початку 2022-го.

– З огляду на динаміку здорожчання вартості будівництва, ціна квадратного метра у 2022 році, однозначно, буде збільшуватись, але надіємось, що не так стрімко. Зі своєї сторони, розуміючи нестабільну економічну ситуацію і становище наших інвесторів, ми намагаємося стабілізувати ціну, здешевивши, на скільки це можливо, окремі процеси будівництва. Зокрема, переходимо на дешевші енергоносії замість газу, що відповідно здешевлює такі будівельні матеріали , як цегла, збірні залізобетонні конструкції, газобетон, – розповів Василь Лило. 

– Однозначно, очікуємо зростання ціни в межах 20%. Така тенденція спостерігається у Львові, Києві та інших містах України. Громадяни вкладають кошти у нерухомість як засіб збереження та примноження коштів у цей нестабільний час. Попит на такий вид інвестицій постійний, так як при суттєвому зростанні вартості квартири від моменту придбання до моменту здачі будинку покупець лише виграє. Дохідність становить 20-30%, таких прибутків не дасть жоден депозит у банку. Порада: якщо у планах придбання нерухомості – не зволікайте, купуйте в грудні 2021 року! – підсумував Юрій Ковальчук.

Зростання ціни на первинному ринку відбилося і на «вторинці», вона теж поповзла вгору. Чому так сталося, адже в цьому сегменті немає складової вартості будматеріалів та енергоносіїв, нам розповів експерт у галузі нерухомості, директор агенції нерухомості «Яворина» Анатолій Венгринович.

– Порівняно з початком року ціни піднялися як на первинному, так і на вторинному ринку, і це правда. Варто говорити, що первинний і вторинний – складові одного ринку. Тобто «первинка» ­– це дольова участь. Вторинний ринок взаємопов’язаний з первинним, і тому завжди на вторинному ціни є вищими на кілька процентів (10-15%). Ситуація, яка склалася на «первинці», тягне за собою ціни на вторинному ринку. Окрім цього, є і сезонний попит, що також вплинув на інформацію про нове оподаткування щодо нерухомості. Через це відбувся певний ажіотаж. Відповідно ціни також відреагували. Хочу сказати, що вторинний ринок відреагував не так, як первинний. Різниця приблизно у 7%. Можемо говорити про взаємозв’язок між ринками, тому якщо ціна на первинному зросла, то вторинний стояти на місці не буде. Але це не 20%, а лише 7, – зауважив Анатолій Венгринович.

 

 

Коментар

Віктор Забоєнко, експерт із нерухомості:

Існує шість основних факторів, які формують ціну на ринку нерухомості.

  1. Темпи інфляції. За 2021 рік інфляція виросла з 2,7% до понад 10%, випередивши всі найсміливіші прогнози аналітиків. При високих темпах інфляції люди, спостерігаючи зростання цін, розуміють, що їхня готівка знецінюється – отже, вони не хочуть зберігати гроші “під подушкою” і шукають, куди їх можна інвестувати.
  2. Вартість сировини і матеріалів, яка складає близько 60% у структурі витрат на будівництво. З початку року тільки метал подорожчав на 65%, потягнувши за собою ціни на все, до складу чого він входить. Глобально усі основні будівельні матеріали зросли на 15-20%, що не може не позначитися на вартості квадратного метра.
  3. Стресові ситуації. Гарік Корогодський одного разу резонно зауважив: “Коли українець чогось побоюється або боїться, він вкладає гроші у нерухомість”. І дійсно, на наш ринок нерухомості впливає будь-яка стресова ситуація, яка відбувається в країні, чи то локдаун, нестабільний курс, геополітика, економічна повістка або природні катаклізми.
  4. Альтернативні джерела збереження капіталів. Коли у людини накопичується певний капітал, вона стикається з вибором, куди віднести ці гроші – на банківський депозит або будь-яке альтернативне джерело. Банки завжди були одним із головних конкурентів нерухомості у плані інвестування. Але зараз вони пропонують дуже низькі ставки по депозитах: 1-2% в доларах, 7-9% у гривнях, тоді як раніше банківський депозит давав приблизну прибутковість від 12-ти до 18% річних. При тому, що нерухомість зараз може давати прибутковість 8-12% у доларах.
  5. Загальна економічна ситуація – світова і локальна. Будучи частиною нових світових економічних циклів, Україна, безумовно, залежна від внутрішніх економічних факторів. Зараз середня зарплата в Україні в доларовому еквіваленті виходить на максимальні значення за всю історію країни – вище $529, а вже до кінця року, за прогнозами, може переступити за $600. Це говорить про те, що грошей у людей, так чи інакше, стає більше.
  6. Ставлення попиту до пропозиції. На перший погляд може здатися, що є досить багато об’єктів, які будуються. Але насправді, виходячи з усіх попередніх пунктів, зростання попиту стає зрозумілим: рівень прибутковості звузив альтернативи для інвестування капіталу, гроші, які раніше лежали, умовно кажучи, “під матрацами”, перетікають у тому числі в нерухомість. Відповідно попит підвищується. А хороших пропозицій менше, ніж він того вимагає.

З огляду на вплив цих основних факторів і загальний економічний цикл в Україні і світі, середня ціна на нерухомість буде продовжувати рух вгору.


Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: , , ,

Перегляньте також:





Новини
25 Листопада
24 Листопада
Скільки ви готові витратити на підготовку житла до цієї зими?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше