Усе почалося з випадкової зустрічі. На початку травня минулого року керівник однієї зі структур Національної поліції Заліщицького району Василь (з етичних міркувань імена всіх діючих осіб у публікації змінено) зустрів місцевого підприємця Андрія.
Бізнесмена у Заліщиках знали всі: пересічні міщани – як спритного ділка-лихваря і власника ломбарду, правоохоронці – як людину, що не вельми дотримується Правил дорожнього руху. Зрештою, сам Василь не раз зупиняв цього любителя швидкості. Зауваживши, що Андрій прямує до машини, не стримався і запитав: «Скільки ти ще будеш їздити без прав?» – «Та я вже й не знаю, де мої права», – махнув той рукою. – «То як це?» – здивувався правоохоронець.
Андрій неохоче зізнався, що три роки тому працівники поліції зупинили його та вилучили посвідчення водія за керування у стані алкогольного сп’яніння (сумнозвісна ст. 130 КУпАП).
«Ти що, три роки їздиш без прав? І не боїшся, що зупинять ще й машину заберуть?» – здивувався правоохоронець. – «У місті мене всі знають, а так не ризикую, – зізнався підприємець. Трохи помовчав і додав: – Може, по старій пам’яті допоможеш «розрулити» ситуацію?» – «Давай я взнаю, що можна зробити, і задзвоню», – пообіцяв на прощання.
Важко сказати, вже під час зустрічі чи згодом у правоохоронця виникло бажання трохи підзаробити. Однак декілька днів потому він справді зателефонував горе-водієві та запропонував увечері зустрітися на місцевій автозаправці. Під час зустрічі пояснив, що його водійське посвідчення передали до сервісного центру в Чортківському районі, а щоб отримати документи, потрібно здати екзамени.
«Екзамени?» – занервував Андрій. – «Не переживай, усе рішається.., – правоохоронець зробив паузу, – за гроші. Наразі підготуй медичну довідку і копію паспорта й ідентифікаційного коду. Коли все буде готове, дай знати».
На тому й розійшлися. Розуміючи, що у нього нагло вимагають хабара, наступного дня бізнесмен звернувся до відповідних органів та написав заяву, зазначивши, що працівник національної поліції вимагає у нього 300 доларів США за успішну здачу екзаменів та отримання ним посвідчення водія.
Відтак наступного дня Андрій, попередньо зателефонувавши Василеві, пішов до нього на зустріч, щоправда, не зі своєю, а спеціально поміченою валютою. Звісно, що одразу після зустрічі правоохоронця затримали оперативники спецпідрозділу СБУ.
Намагаючись уникнути покарання, у Заліщицькому районному суді правоохоронець розповів зовсім іншу версію подій. Нібито вилучені у нього 300 доларів США насправді він позичив у Андрія. Мовляв, напередодні він зайшов до ломбарду взяти кредит, але перед входом зустрів Андрія, і той поцікавився, що він тут робить. Поліцейський пояснив. Тоді підприємець як власник ломбарду сказав, що позичить йому гроші без відсотків, бо вірить на слово. От він і взяв у борг цих 300 доларів.
«Він помстився мені, спровокував на злочин!» – намагався довести свою невинуватість правоохоронець.
Утім, коли спеціальним приладом просвітили купюри та руки поліцейського, який «нічого не вимагав», на пальцях яскраво проступив напис «хабар». Відтак нечистого на руку офіцера забрали до слідчого ізолятора, а випустили до початку суду після внесення 63 тис. грн. застави.
Отже, вироком Заліщицького районного суду Василя визнано винним у тому, що він як особа, уповноважена на виконання функцій держави, одержав неправомірну винагороду за вплив на прийняття рішення (ч. 2 ст. 369-2 КК України). Зважаючи, що скоєний злочин не є тяжким, а правоохоронець брав участь в антитерористичній операції та має маленьких дітей, служитель Феміди вирішив не позбавляти його волі (адже стаття передбачає від 2 до 5 років позбавлення волі), а накласти штраф – 51 тис. грн. Це більше, ніж у 5 разів перевищує розмір хабара!
Щодо підприємця, йому таки доведеться скласти екзамен, аби отримати посвідчення водія.
Олекса Чиж
Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: газета "Номер один", кримінальні новини, новини заліщики, новини Тернопільщини