З 10 по 12 січня Зарваницький духовний центр прийняв голів просвітницьких громадських організацій Теребовлянщини для триденних реколекцій, що в перекладі з латини означає «відновлення». Ініціаторами та організаторами духовних навчань виступили парох Теребовлянської церкви Святого отця Миколая Іван Сивак та голова Теребовлянської районної «Просвіти» і в той же час начальник районного відділу освіти райдержадміністрації Йосип Кацан.
Церква пропонує робити час від часу реколекції, тобто здійснити перегляд своєї «колекції думок», переглянути, чого у душі забагато, а чого, можливо, не вистачає; може, щось треба придбати, а чимось, можливо, поділитися.
Що дали духовні навчання, розповіли їхні учасники.
– Метою наших реколецій, – зауважив Йосип Кацан, – була пропаганда українських традицій та звичаїв, які і є в даний час основою культурно-духовного виховання всіх людей. Ми нині будуємо громадянське суспільство і за рахунок саме громадських організацій формуються громадські засади суспільства. Поряд із захистом прав і свобод людей іде робота з відновлення, збереження та впровадження у життя духовних цінностей нашого народу, бо без цього не може існувати нація. Сьогодні ми створюємо нову ідеологію суспільства, яка будується на правдивій історичній спадщині українців. Якраз і це є головним у діяльності наших просвітницьких організацій.
– На світі є багато істин, які нібито й знав до цього, але тепер вони відкрилися для мене по-новому. Думаю, що я на тривалий час увібрала в себе, мов губка, всю ту доброту, красу людської душі, той затишок і тепло, які постійно були тут з нами. Я відчуваю, що з моєю душею пройшла якась неймовірна релаксація і це діялось під час бесід зі священиком, колегами, під час Богослужінь та молитов, – зазначила голова міської «Просвіти» Надія Хома.
– Окрім навчання, ми тут мали змогу посповідатися, побувати на Службах Божих, слухати духовні проповіді. Кожен учасник міг задавати запитання, ділитися своїм власним життєвим досвідом, своїми переживаннями та клопотами. Дякувати Богові, ми всі тут духовно збагатилися та очистилися. Богослужіння проходили у церкві Святої Єфросинії, а ввечері переглядали цікавий фільм про виховання молоді, – доповнила голова осередку «Просвіта» Теребовлянського НВК і вчитель цього закладу Ольга Сивак.
В останній день реколекцій отець Іван Сивак відслужив подячний молебень від усіх теребовлянців, а також провели спільну молитву за мир, волю та майбутню щасливу долю України. Духовні зерна, які тут були засіяні у просвітянські душі, в майбутньому мають прорости і дати плоди у душах учнів, родин, близьких та знайомих.
Під час реколекцій розглядалося багато питань та тем, але одна з них мене та й усіх дуже вразила. А саме – необхідність складати молитву за своїх ворогів. Так, саме ворогів і саме нині за тих російських окупантів. За час війни у кожного українця вдосталь накопичилось багато всього негативного і саме така молитва зніме навантаження та посприяє скорішому наверненню московітів. Багато людей про це сьогодні забули, але все ж таки потрібно ставати на шлях Божий, бо лише він істинний.
Протягом трьох днів духовними науками, які дійсно оновлювали усім душі, ділився отець Микола Медюх, котрий є співробітником Духовного центру та викладачем української мови для майбутніх священиків – першокурсників-семінаристів. 37-річний священик люб’язно відповів на кілька актуальних запитань журналістів «Номер один».
– Отче, що Ви можете сказати про так звану хворобу чиновників – зверхність?
– Якщо людина хоче догодити Богові і виконує заповіді Божі «люби ближнього, як самого себе», то тоді вона не схильна до цієї хвороби. Якщо ж людина ставить перед собою інші пріоритети і служить мамоні (кар’єра, владолюбство, збагачення), то виникає запитання: кому ж вона служить? У таких людей розвивається черствість, байдужість, жадібність, заздрість. Зверхність є і хворобою, і гріхом водночас.
– На реколекціях говорилося багато про такий гріх, як ненависть. Що Ви можете порадити бійцям АТО, які бачили на власні очі смерть своїх бойових побратимів, а також родинам загиблих чи поранених бійців?
– Приведу відразу цитату зі Святого Письма: «Злоба грішного його ж і вбиває». Кожна людина грішна, кожна людина має право на почуття різного роду. Але ненависть людину просто знищує, як іржа найміцніший метал. Христос каже: «Любіть ворогів своїх». Якщо людина живе перспективою Небесного Царства, то Христос говорить, що ніхто туди не ввійде, хто буде заздрити, лукавити, ненавидіти тощо. Тож кожному з людей потрібно усвідомити й сказати собі: «Боже, хай буде так, як сталося, я прощаю всіх!» Можливо, бійцям самим і тяжко прийти до цього, але ж на передовій завжди з ними є капелани й вони допомагають кожному. А родинам загиблих та поранених бійців вдома допомагають свої священики.
Висновки й побажання. Кожна людина не повинна наперед програмувати себе на погане, думати про таке, а навпаки – шукати добре у поганому й використовувати його на благо ближнього без вигоди для себе. Тяжкі часи й тяжкі справи випробовують людей, під час цього з’ясовується, хто є хто, хто сильний, а хто слабкий. Незгоди підносять сильних, надають їм мужності, а слабаків кидають на саме дно ниці. Пам’ятаймо про це!
Віктор Аверкієв
Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: Зарваниця, Тернопільщина