На Тернопільщині вперше в історії виявили випадок африканської чуми (АЧС). Через неї у Збаражі загинуло близько десяти свиней, ще понад сотню чекає примусова утилізація.
Падіння свиней розпочалося ще в грудні, але тоді ніхто й гадки не мав, що це могло статися через африканську чуму.
– Священик зі Збаража, що мешкає на вулиці Лесі Українки, на приватній господарці утримував свиней. Коли першою згинула свиноматка, він думав, що це сталося через якесь захворювання, тому на сполох не вдарив. А коли протягом кількох днів померли десять поросят, господар звернувся до місцевих ветеринарів. 16 січня в область було відправлено перші проби матеріалу. Спеціалісти Тернопільської та Львівської ветлабораторій дослідили, що у тварин виявлено ДНК вірусу африканської чуми свиней. 19 січня із Київського науково-дослідного інституту прийшло остаточне підтвердження, що це справді АЧС, – розповів голова Збаразької РДА Анатолій Качка.
Того ж дня у Збаражі засідала Державна надзвичайна епізодична комісія.
– Згідно з її рішенням, з 19 січня оголошено карантин у трикілометровій зоні від джерела захворювання, яке відділено річкою Гнізна. В цю зону потрапило вісім вулиць міста Збаража і дві вулиці села Залужжя. Бетонними блоками перекрито шість доріг. На в’їздах та виїздах розміщено три блокпости, облаштовані палатками, буржуйками тощо, на яких цілодобово чергують правоохоронці, працівники служби надзвичайних ситуацій та ветфахівці. Створено дезбар’єри, на яких проводиться дезінфекція всього транспорту та людей, – доповнив Анатолій Качка, котрий також очолює надзвичайну епізодичну комісію.
Окрім превентивних заходів, у трикілометровій зоні мають бути знищені всі свині. Для цих робіт виділено кошти з резервного фонду Збаразького району.
– Створено робочі групи, які з 23 січня ходять по господарствах та усипляють свиней для їх подальшої утилізації. За попередніми розрахунками, в цій зоні знаходиться близько 120 голів тварин. Згідно з вимогами чинного законодавства, визначено місце захоронення свиней (після спалення). Їхні рештки закопуватимуть під двометровим шаром землі, на якій тривалий час не можна нічого робити, – зазначив голова Збаражчини.
Господарі, чиї свині будуть утилізовані, отримають від держави компенсацію. А щоб у цьому питанні не було зловживань, створено ще одну комісію, в яку входять два депутати міської ради, депутат селищної ради та спеціалісти агропромислового комплексу. Власне вони і будуть визначати суми компенсації для кожного домогосподарства окремо.
Рознощиками африканської чуми можуть бути і дикі собаки, тому їх також планують знищувати безкровним способом. А тим часом у всьому Збаразькому районі на ринках заборонено продавати м’ясну продукцію тваринного походження та зернові, якими харчуються свині.
Водночас, спираючись на інформацію Державного лабораторного центру в Тернопільській області, пан Качка зауважив, що африканська чума вражає лише свійських та диких свиней і жодним чином не загрожує життю та здоров’ю людей, а також не поширюється на жодну птицю та іншу живність.
Епізодична комісія визначила термін дії карантину – 40 днів від часу знищення останньої свині. Паралельно відбуватиметься спостереження в 20-кілометровій зоні, в яку потрапили сусідні райони, – Лановецький, Підволочиський, Зборівський і Тернопільський. Якщо в ній загине хоча б одна свиня, то після ретельних аналізів і там може бути оголошено карантин.
Загалом на Тернопільщину планується приїзд спеціальної комісії зі столиці, яка має визначити ступіть небезпеки поширення африканської чуму, а в разі її локалізації рекомендуватиме зняття карантинних обмежень.
Віталій Попович
Джерело: Тижневик "Номер один"