Нещодавно відзначали Всесвітній день боротьби з діабетом, поширеність якого в Україні збільшилась за останніх 10 років на половину. Майже 3% первинної інвалідності дорослого населення України є наслідком захворювання на діабет. Напередодні цього дня у Тернополі відбулася зустріч із представниками громадських організацій, головним ендокринологом та експертами з питань ендокринології в області, де обговорили питання поширення захворюваності та збільшення інсулінозалежних.
За словами експертів, на території Тернопільської області проживають 4 965 інсулінозалежних людей. Хворі ж на діабет становлять 35 тисяч. 306 дітей на даний час залежні від інсуліну. Із початком року з’явилося 46 нових випадків серед дітей. Таким чином тенденція захворюваності та залежності стрімко зростає.
Коли дитина хворіє на діабет до 18 років, їй видається посвідчення інвалідності. Після досягнення повноліття вона стає людиною-інвалідом. Вилікувати діабет на даний час не можливо. Однак цифра 4 965 жахає, оскільки саме цих людей зробили залежними від даного препарату, з яким існують певні проблеми.
«Жодної тест-смужки до глюкометра немає»
– З початку року держава виділила 40% коштів на закупку інсуліну, інші кошти повинні були виділити органи місцевого самоврядування. На початку листопада інсуліну вже не виявилось. Більшість хворих залишилися без цього препарату. Піднявши це питання, місцеві органи влади виділили незначну частину грошей і інсулін в області з’явився. Аби держава забезпечила наступний рік коштами на інсулін, було направлено лист до президента України з проханням врахувати проблеми, з котрими цьогоріч стикнулися пацієнти. У відповіді на наш лист було вказано, що пропозиції надіслано до Міністерства охорони здоров’я, а як буде далі, нікому не відомо. Хоча надіємося на краще, – сказав голова громадської організації Тернопілля «Об’єднання батьків, дітей та молоді, які хворіють на цукровий діабет» Роман Островський.
Чоловік розповідає, подейкують, що з 1 квітня Національна служба здоров’я України повинна відшкодувати кошти на інсулін. Виглядатиме це наступним чином: прийшовши до лікаря та отримавши електронний рецепт на даний препарат, в аптечному пункті, якому перераховано гроші на інсулін, отримують його. Якщо ж аптеці не надійшли кошти, даний заклад фіксує надходження рецепта і пізніше кошти цій аптеці компенсуються.
– Проте не лише з інсуліном та коштами на його придбання проблеми. Діти, котрі хворіють на діабет, не отримали жодної тест-смужки до глюкометра (апарат, котрий визначає рівень цукру, – авт.). У середньому вартість смужки становить триста гривень, і вистачає її максимум на тиждень. Якщо вчасно не виміряти рівень цукру, людина може впасти в кому, – застерігає пан Роман.
Громадська організація, яку очолює Роман Островський, зверталася до президента, Верховної Ради, Міністерства охорони здоров’я з проханням виділити кошти на необхідні препарати на цілий рік. Щоби не залежати від органів місцевого самоврядування, а мати чітко закладений бюджет, таким чином уникнути непотрібних конфліктів, і люди будуть почуватися спокійно.
– Завдання громадської організації – не вибивати коштів з держави чи органів місцевого самоврядування, а давати можливість людям повноцінно жити. Люди, котрі хворіють на цукровий діабет, щодня стикаються з різними проблемами, однак ми майстер-класами, екскурсіями, поїздками в мальовничі куточки нашої області намагаємося дати можливість жити повноцінним життям, – додає пан Островський.
У Романа Островського є внучка Ілонка, дівчинці 7 років, вона хворіє на цукровий діабет. Це одна з головних причин, чому цей чоловік бореться за права інсулінозалежних пацієнтів. Він спостерігає, як маленька дівчинка спокійно вводить у животик ін’єкції і старається не проґавити важливих сигналів організму.
Нещодавно чоловік зі своєю організацією відвідав столицю. І у самій Верховній Раді розповідав народним депутатам про ситуацію з захворюваністю на діабет та… вимірював рівень цукру в слуг народу. Як виявляється, значна частина нардепів не слідкує за рівнем цукру в крові.
Громадська організація, яку очолює Роман Островський, входить у міжнародну діабетичну асоціацію України і старається спільно з колегами вирішувати наболілі питання.
На завершення пан Роман розповів, що за кордоном існує апарат, котрий одягається на руку чи ногу пацієнта і передає стан організму – фіксує рівень цукру. І якщо він понижений або завищений, поступає певний звук, таким чином треба приймати міри. Обслуговування цього апарата становить понад 300 доларів на місяць. Також, каже наш співрозмовник, важливо закупити і спеціальні браслети, котрі попереджатимуть, що людина хвора на діабет. Це потрібно, щоб у випадку, коли людина знепритомніє на вулиці, працівники медичної допомоги бачачи цю річ, реагували швидко і правильно.
Соломія Вершигора
Корисна інформація
Профілактика діабету
Профілактика діабету ІІ типу полягає у простих заходах із підтримання здорового способу життя. Щоби вберегтися від діабету ІІ типу, вам необхідно: досягнути нормальної ваги тіла та підтримувати її. Бути фізично активним та приділяти не менше 150 хвилин на тиждень регулярній фізичній активності. Дотримуватись здорового харчування та зменшувати кількість цукру й насичених жирів. Утримуватись від тютюнокуріння.
Центр громадського здоров’я МОЗУ
Джерело: Тижневик "Номер один"