Час зруйнував найстарішу липу Тернопільщини. Вранці 7 березня через значний вік зруйнувалася пам’ятка місцевого значення, найвідоміше дерево краю – «Золота липа».
Рослина зростала у Бучачі. Фахівці припускають, що дереву близько 450 років. Воно визнане ботанічною пам’яткою природи місцевого значення. Зростало поблизу дороги, що веде з Бучача до cмт Золотий Потік, за 50 м від адміністративного будинку Бучацького держлісгоспу. У 2011 році «Золота липа» посіла 3 місце в номінації «Історичне дерево України» у Всеукраїнському конкурсі «Національне дерево України».
В обласному управлінні екології та природних ресурсів підтвердили, що пам’ятка зруйнувалася через поважний вік.
– На висоті двох метрів відпала крона, – розповідає керівник структури Орест Сінгалевич. – Її тривалий час намагалися підтримувати – обкладали цементом. Але як людина має свій вік, так і дерево. Липа була дуже дуплистою, та навіть попри це, ще навесні минулого року вона розквітла. Зараз залишилася лише одна гілка. Наші спеціалісти поїдуть на місце події і оглянуть дерево. Можливо, зі стовбура ще розпустяться нові гілки, однак така ймовірність дуже маленька.
Та навіть якщо так станеться, наврядчи гілки повноцінно розростуться, тому що рослина має стару кореневу систему, кажуть фахівці.
– Зрозуміло, скасовувати статус пам’ятки природи ми не будемо, – каже Орест Сінгалевич. – На місці буде встановлено знак, який інформуватиме, що тут росла така липа.
Міська і районна ради проявили ініціативу висадити поруч з пам’яткою природи нову молоду липу. Цю ідею підтримали й екологи. Таким чином буде збережено пам’ятку природи.
До слова, липа для місцевих мешканців має не тільки естетичну цінність, а й символічне значення. Існує легенда, що у жовтні 1672 року на місці зростання липи було підписано Бучацький мир між Османською імперією і Річчю Посполитою.
Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: ботанічна памятка, дерево