Печінка – один з найбільших біологічних фільтрів в організмі людини. Вона постійно очищає його від шлаків і токсинів, що дає можливість працювати йому чітко, як годинник. Як тільки у пусковому механізмі виникають неполадки, збій відбувається по всій системі. Та визначити, що проблема саме у печінці, складно, адже у ній немає нервових закінчень, тому всі проблеми цей орган переживає «мовчки». Як розпізнати, що печінці потрібна допомога, які методи діагностики та лікування пропонує сучасна медицина, читачам «Номер один» розповів доцент кафедри хірургії ТДМУ ім. І Горбачевського Костянтин Поляцко.
Про що мовчить печінка?
На думку лікарів, печінка виконує 140 функцій. До кінця вони ще не вивчені, але ясно одне: без здорової печінки людина не може почуватися комфортно. Через специфіку анатомії цього органа визначити, у чому саме проблема, було доволі складно. Часто захворювання печінки виявляються випадково, під час профілактичних оглядів або ж під час лікування інших захворювань. Однак сучасні методи діагностики відкрили нові можливості. Так, завдяки широкому застосуванню методів ультразвукового дослідження, комп’ютерної чи магнітно-резонансної томографії, медики все частіше стали виявляти різноманітні локальні новоутворення печінки.
– Сьогодні в нашу клініку все частіше звертаються люди, у яких під час ультразвукового дослідження, комп’ютерної чи магнітно-резонансної томографії органів черевної порожнини діагностують, як знахідку, різноманітні утвори печінки, – розповідає Костянтин Поляцко. – І це не дивно, адже переважна більшість із них не викликають скарг, хоча можуть нести в собі загрозу для здоров’я і навіть життя пацієнтів. Для цього є анатомічні підґрунтя. Тканина печінки не містить нервових закінчень, а тому новоутворення можуть досягати великих розмірів, не викликаючи болю, а проявляючи себе лише відчуттям дискомфорту в правій підреберній ділянці. Після виявлення у пацієнта локального новоутворення печінки постає складне завдання у проведенні диференціальної діагностики, точного встановлення характеру патології, адже від цього залежить вибір тактики та послідовності лікування і прогноз основного захворювання.
На даний час у Тернопільській міській лікарні №2 впроваджено сучасні методи діагностики хірургічних захворювань печінки, включаючи інвазивні (малотравматичні) методи діагностики під контролем ультразвуку, ендоваскулярні діагностичні втручання, які в сукупності дають можливість встановити точний діагноз. Невдовзі стараннями головного лікаря Віктора Кміти в лікарні працюватиме комп’ютерний томограф, що дозволить проводити діагностичні процедури під КТ-контролем. Це дасть змогу не тільки максимально точно визначити параметри та структуру новоутворення, а й зекономити час.
Новоутворення провокують паразити
Загалом розрізняють кілька типів новоутворень печінки. Найчастіше діагностуються кістозні ураження. Власне вони є найпростішими для діагностики.
– Переважна більшість із них є простими кістами печінки, які не вимагають хірургічного лікування, а підлягають лише спостереженню ‒ проведенню ультразвукового дослідження 1-2 рази в рік, – продовжує Костянтин Поляцко. – І лише в разі швидкого збільшення кісти у розмірах, появи скарг, пов’язаних із кістою, проводимо хірургічне втручання лапароскопічно або ж під контролем ультразвуку. Окремо варто зупинитися на проблемі ехінококових кіст печінки. Ехінокок ‒ це паразит, який живе у печінці, утворюючи кісти. Не завжди вдається відрізнити паразитарну кісту від простої методами променевої діагностики. Тоді застосовується лабораторне визначення рівня антитіл до ехінококу в крові, але і цей метод ефективний лише у 50 % пацієнтів. У складних для діагностики випадках проводимо пункцію кісти з аналізом вмісту. Під час цього втручання в порожнину кісти вводяться ліки, що вбивають паразита. Крім того, назначається протирецидивний курс медикаментної терапії. Існують також кістозні пухлини печінки, жовчних протоків, які вимагають хірургічного видалення.
Другу групу локальних уражень печінки представляють тканинні новоутворення, які, у свою чергу, поділяються на доброякісні та злоякісні. Серед доброякісних новоутворень печінки найчастіше діагностуються гемангіоми, гіперплазії, аденоми.
– Показанням до хірургічного лікування гемангіом печінки є: близьке розміщення пухлини до поверхні печінки, що обумовлює високий ризик її травматичного пошкодження, розміри гемангіоми понад 5 см, поява больового синдрому, жовтяниці, – пояснює хірург. – Гіперплазії печінки вкрай рідко ускладнюються, тому підлягають спостереженню. Розвиток аденоми печінки у переважній більшості випадків спостерігається у жінок і має чітку залежність від тривалого прийому гормональних контрацептивів, а у чоловіків може виникати на фоні прийому анаболічних стероїдів. Аденоми печінки понад 5 см є вкрай небезпечними, оскільки часто ускладнюються розривами з масивними кровотечами і можуть перероджуватись у злоякісну пухлину, а тому вимагають активної хірургічної тактики ‒ видалення.
До слова, нещодавно медиками міської лікарні №2 була успішно проведена операція з видалення гемангіоми у молодої пацієнтки. Її провели з допомогою електрохірургічної установки – електрокоагулятора, який дозволяє проводити операції практично безкровно.
Проведення комп’ютерної, магнітно-резонансної томографії, як правило, дозволяють відрізнити один вид пухлини від інших. У складних діагностичних випадках медики застосовують пункційну біопсію. Даний метод дослідження є обов’язковим у діагностиці злоякісних пухлин печінки, які вимагають принципово інших підходів до лікування.
– Досить часто виявляються безсимптомні або мовчазні метастази раку різних локалізацій. У цьому разі ми виконуємо пошук первинних вогнищ за міжнародними онкологічними стандартами з залученням провідних спеціалістів-онкологів обласного онкологічного диспансеру та Національного інституту раку. Варто зазначити, що на сучасному етапі розвитку онкології злоякісні пухлини печінки і метастази раку кишечника не є вироком. У клініці під керівництвом заслуженого діяча науки і техніки України, завідувача кафедри хірургії ТДМУ ім. І. Горбачевського, голови Асоціації хірургів Тернопільщини Ігоря Дзюбановського широко впроваджено малоінвазивні пункційно-дренуючі та лапароскопічні втручання, – каже Костянтин Поляцко.
Завдяки співпраці з Національним інститутом раку, медики міської лікарні №2 активно працюють над впровадженням сегменторієнтованих анатомічних резекцій печінки. Все це дозволить значно покращити якість надання спеціалізованої допомоги пацієнтам з хірургічними хворобами печінки.
Джерело: Тижневик "Номер один"