25 листопада відбулося перше пленарне засідання Тернопільської обласної ради 7-го скликання. За результатами місцевих виборів 25 жовтня 2020 року до ради входять 64 депутати від шести політичних сил. На засіданні обирали голову ради. Про новообраного голову, опозиційні «розклади» читайте у матеріалі наших журналістів.
Нагадаємо, що в обласній раді засідають представники 6 політичних партій: «Європейська солідарність» (17 мандатів), «Свобода» (13 мандатів), «За майбутнє» (12 мандатів), «Слуга народу» (8 мандатів), “Батьківщина” (8 мандатів), “Довіра” (6 мандатів). Щодо гендерного розподілу, то серед 64 депутатів облради – 51 чоловік (це близько 80%) та 13 жінок (20%). Якщо говорити про віковий розподіл, то «молодих» (у віці 18-35 років) є 7 депутатів (а це 11% від усього депутатського складу), у віці 36-50 років – 40 депутатів (63 %), у віці 51 рік і старші – 17 депутатів, що становить 26% від усього депутатського корпусу Тернопільської обласної ради.
Відкрила перше пленарне засідання облради голова обласної територіальної виборчої комісії Галина Щигельська. За її словами, останні 2 депутати зареєструвалися вранці перед початком сесії. Це Марія Чашка від «Свободи». Вона подала заяву на відмову від мандата депутата міської ради. Ще від цієї ж політичної сили мав зареєструватися Віктор Козоріг, проте він відмовився і замість нього депутатом став Михайло Тимошик. Присутніх було поінформовано про підсумки та результати виборів, оголошено прядок денний. Депутатський корпус на плідну працю поблагословили представники духовенства. Участь у пленарному засіданні взяли народні депутати Іван Чайківський та Микола Люшняк. Після цього депутати взялися голосувати: обрали тимчасову президію, секретаріат, лічильну комісію, а також затвердили регламент щодо обрання голови облради, першого заступника, заступника голови та вирішення інших питань порядку денного.
Дива не сталося
Інтриги, на яку всі так чекали, не зберегли і дива не сталося. Адже свого часу прогнозували, що за крісло голови облради будуть боротися представники «Європейської солідарності», «Свободи» та «За майбутнє». Утім, зважаючи на те, що на посаду голови обласної ради висунили лише одного кандидата – Михайла Головка від «Свободи», а інші партії утримались від висунення своїх кандидатів на посаду очільника облради, стає зрозуміло, що «виторгувати» більшість голосів «ЄС» не вдалося.
Наші журналісти поцікавились у представника «Європейської солідарності» Степана Барни, чому їхня політична сила, яка виграла вибори і здобула найбільшу кількість мандатів, не висувала кандидата на голову обласної ради.
– Ми на вибори йшли і заявляли, що відхиляємо категорично будь-які формати коаліції з партією «Слуга народу» Зеленського та «За майбутнє» Коломойського. На цей момент у Тернопільській обласній раді такий формат коаліції сформувався. З ними нам не по дорозі, тому що це олігархічний та антиукраїнський формат, який не дає можливості говорити про європейський та демократичний шлях розвитку нашої країни та Тернопілля, – повідомив Степан Барна.
Після перерви, яку оголосили о 13:13, провели процедуру голосування та підрахунок голосів. Перед голосуванням за голову обласної ради Михайло Головко розповів, чим планує займатися на посаді.
– Тернопільська обласна рада має стати місцем, де будуть враховувати думки всіх мешканців області. Поряд з тим співпраця з Тернополем стане пріоритетом, адже успіх Тернополя дасть розвиток всій області. Одним із пріоритетних завдань, які ми можемо вирішити у співпраці з містом, – це запуск Тернопільського аеропорту, – повідомив Михайло Головко.
У таємному голосуванні за голову обласної ради із 62 присутніх депутатів взяли участь 38, решта 24 депутати не голосували.
Новообраний голова облради наголосив на тому, що успіх Тернопільщини залежить від співпраці обласної та міської рад.
– У нас є успішний досвід управління в місті. Наш колега-«свободівець» Сергій Надал уже тричі обраний міським головою. Цей досвід варто перенести і в стіни обласної ради. Не може область розвиватися без розвитку обласного центру. Створення робочих місць, сільськогосподарських кооперативів, стратегія підтримки села – це все було у нашій програмі. Сподіваюся, що депутатський корпус мене в цьому підтримає і наші ініціативи будуть проголосовані та реалізовані, у тому числі й відновлення Тернопільського аеропорту, – зазначив Михайло Головко.
Він також подякував депутатському корпусу за підтримку й закликав до співпраці.
– Дякую всім депутатам, які сьогодні проголосували за мене. Сподіваюся, що наша робота буде плідною. Запрошую усі фракції, які є в обласній раді, до співпраці. Їх обрала громада Тернопільщини. Люди довірили їм представляти їхні інтереси в облраді. Сподіваюся, що ми сядемо за стіл домовленостей і конструктивно та плідно працюватимемо, – підсумував Михайло Головко.
Депутати обрали заступників голови обласної ради шляхом таємного голосування. Зокрема, першим заступником голови облради став Володимир Болєщук («За майбутнє»), заступником – Ігор Сопель («Слуга народу»). Також сесія утворила комісію з питань бюджету та обрала її головою на постійній основі Олега Щиголя («Довіра»). Подейкують, що такий кадровий розподіл партії отримали
як сатисфакцію за приєднання до більшості.
Закривати засідання мало якраз питання про формування постійних депутатських комісій і обрання їхніх голів. Однак, зважаючи на те, що перейшли до цього питання тоді, коли вже багатьох депутатів не було у сесійній залі, то вирішили домовитися про це наступного засідання. Взагалі «пілотне» засідання обласної ради вийшло дещо затягнутим. Адже голосування відбувалося поіменно. Лічильна комісія називала імена всіх депутатів і записувала результат, оскільки система «Віче» ще не була налаштована на картки нових депутатів.
«Європейська солідарність» пішла в опозицію
В одній із наших публікацій ми вже аналізували можливі коаліції у Тернопільській обласній раді. Тоді наші журналісти спрогнозували найбільш реальний варіант «розкладів» в облраді – «Свобода», «За майбутнє», «Слуга народу» та «Довіра». Так і сталося, ці 4 політичні сили об’єдналися. У фракції «Європейської солідарності» вважають таке об’єднання проросійським. Саме тому депутати від «ЄС» переходять в опозицію до сформованої коаліції.
– Коаліція політичних сил «Свобода», «За майбутнє» Коломойського, «Слуг» Зеленського та «Довіри» у тернопільській обласній раді – це об’єднання, яке бере відповідальність за долю і життя людей на Тернопіллі. На жаль, перемогла боротьба за посади, а не ідеї. Наша команда «Європейської солідарності» ніколи не боролася за посади. Для нас важливі світоглядні речі, і тому ми перейшли в опозицію і будемо працювати далі на захист інтересів жителів Тернопільської області та українських цінностей. Сьогодні перед новообраним головою Тернопільської обласної ради та сформованою більшістю «Свободи», «Довіри», «Слуг народу» та «За майбутнє» стоять важливі і складні завдання збереження життя і здоров’я людей та забезпечення життєдіяльності регіону в умовах пандемії. І крім того, в умовах економічної кризи, до якої призвело нашу країну керівництво дилетантів Зеленського та їхніх поплічників. Сьогодні результат цього правління – коронокриза, знищення економіки, масове безробіття та соціальна незахищеність громадян. Приєднавшись до команди «слуг», партія «Свобода» разом зі сформованою коаліцією взяла на себе відповідальність за бездіяльність та непрофесійність влади. Наша команда «Європейської солідарності» у Тернопільській обласній раді вважає це неприпустимим і таким, що суперечить нашим цінностям, ідеології та свідомій українській позиції. Тому про жодну співпрацю з провладною коаліцією Зеленського-Коломойського ітися не може! Ми залишаємося з Тернопільщиною і з людьми, які нас підтримали. І будемо жорстко контролювати дії новоствореної більшості, відстоювати національні інтереси, домагатимемось реалізації європейських принципів самоуправління і соціальних стандартів життя краян, – повідомив Степан Барна.
Якщо відверто, то досить дивним виглядає те, що позиція «ЄС» в обласній раді не збігається з позицією їхніх однопартійців у міській раді. Адже судячи з голосування на сесіях міської ради, «Європейська солідарність» не бачить нічого поганого у співпраці з партіями «Свобода», «За майбутнє» та «Слуга народу», в той же час партійці обласної ради вважають таке об’єднання відверто проросійським.
Вікторія Ушакова
Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: газета "Номер один", Михайло Головко, новини Тернопільщини, тернопільська обласна рада