Цьогоріч літні канікули пройшли для освітян під знаком реформ. В одних районах області триває робота зі створення опорних шкіл, в інших – частина закладів призупинили роботу. Як це вплине на навчальний процес, що буде з учнями, які навчались у глибинці, читачам «Номер один» розповіла начальник управління освіти та науки ТОДА Ольга Хома.
Як школярі отримують на літні канікули завдання, так і освітяни цьогоріч мали кілька питань, які потребували вирішення до нового навчального року. Перш за все, це створення опорних шкіл, забезпечення підручниками учнів 4-их, 7-х та 8-х класів, закупівля шкільних автобусів.
Наразі в Тернопільській області створено вісім опорних шкіл. Ще одна у процесі розгляду. Днями відбудеться засідання комісії та селищної ради Скали-Подільської для обговорення питання створення такої школи.
– Опорна школа відрізняється від звичайної кращою матеріально-технічною базою та наявністю висококваліфікованих педагогічних працівників, – пояснює Ольга Хома. – Ідея їх створення полягає в тому, аби діти, які навчалися в малокомплектних школах та філіях, мали можливість отримати кращі знання. В першу чергу, опорна школа повинна мати високі показники навчальних досягнень дітей. Всіх учнів 5-11-х класів з навколишніх шкіл переводять в опорні. З початку навчального року триватиме процес адаптації учнів, переведених із філій. Натомість у населених пунктах залишилися заклади І-го та І-ІІ-го ступенів – це початкові школи.
Цьогоріч з обласного бюджету на п’ять опорних шкіл було виділено по мільйону гривень. Гроші керівники закладів мали спрямувати на покращення матеріально-технічної бази. На початку вересня директори шкіл звітуватимуть про використання коштів.
– Мова йде не тільки про покращення матеріально-технічної бази, а й умов навчання дітей. Багато шкіл перебувають у критичному стані, зокрема, потребували перекриття дахів, утеплення фасаду чи заміни вікон. Виділені кошти можна було використовувати на такі потреби, – каже Ольга Хома.
Опорні школи створено на території об’єднаних територіальних громад Микулинців, Скалата та Козлова. А також у Лановецькому, Гусятинському, Монастириському та Заліщицькому районах.
Більшість вчителів, які працювали у малокомплектних школах, будуть забезпечені роботою в інших навчальних закладах, стверджує керівник освітянської галузі. Звільнятимуть лише працівників пенсійного віку.
Кілька навчальних закладів в області закрилися. Це пов’язано з відсутністю дітей. Частина шкіл призупинили на цей рік свою діяльність. Це означає, що протягом року вони не будуть функціонувати, але з наступного, якщо з’являться діти, можуть відновити роботу. Хоча така перспектива є малоймовірною. Особливо, зважаючи на демографічну ситуацію в області. Наступного року збільшення кількості учнів на Тернопільщині не прогнозують.
– Проблема в тому, що коли школа призупиняє діяльність, а не закривається, цим приміщенням ніхто не може користуватися. Воно є власністю навчального закладу. Приміщення не можна використовувати в інших цілях, – каже Ольга Хома.
Якби навчальний заклад закрили, приміщення можна було б передати у власність територіальних громад. Тоді вони могли б розпоряджатися ними на власний розсуд. Проблема також у тому, що протягом року заклади, які призупинили роботу, не опалюватимуться. Це може призвести до руйнування приміщення. За кілька років будівлі втратять свою цінність, а на їх відновлення потрібні будуть значні кошти. Тож зараз для області питанням номер один залишається збереження та ефективне використання приміщень «законсервованих» навчальних закладів.
Зоряна Гарасимів
Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: Тернопільщина, школа