Від початку року на Тернопільщині зареєстрували три випадки лептоспірозу. Захворювання підступне та небезпечне. Від нього найчастіше потерпають жителі області, які працюють у господарствах або ж люблять охолодитися у місцевих водоймах.
У Тернопільській області лептоспіроз є однією з найбільш розповсюджених природно-вогнищевих інфекцій. Епідемічна ситуація розцінюється як нестійка. За 7 місяців 2016 року зареєстровано 3 випадки лептоспірозу (за аналогічний період 2015 р. – 5, 2014 р. – 13) в жителів Кременецького, Підволочиського районів та м. Тернополя. Всі випадки захворювання підтверджено лабораторно. Умовами, які сприяли зараженню, є ведення домашнього господарства, догляд за сільськогосподарськими тваринами без засобів захисту та купання у місцевих відкритих водоймах.
За результатами оцінки багаторічної динаміки захворюваності, в області прослідковується літньо-осіння сезонність лептоспірозу, пік якої припадає на серпень – вересень. Це пов’язано з підвищенням чисельності мишоподібних гризунів, купальним сезоном, періодом активної риболовлі та проведенням сільськогосподарських робіт.
Лептоспіроз – це інфекційне захворювання, під час якого ураження зазнають капіляри печінки, нирок, нервової системи, що супроводжується загальною інтоксикацією, гарячкою, жовтяницею. Резервуаром збудника лептоспірозу є різні дикі гризуни, свійські й промислові тварини, які виділяють лептоспіри у довкілля з сечею.
Тварини хворіють на лептоспіроз або переносять його безсимптомно, виділяючи збудників із сечею та забруднюючи довкілля. Хвора людина не становить небезпеки щодо зараження інших осіб.
Основний механізм передачі – фекально-оральний, який реалізовується переважно водним шляхом (пиття води з малих водойм, заковтування її під час купання). Можливе зараження при вживанні продуктів, забруднених виділеннями гризунів (переважно овочів і фруктів, зрідка – молока чи м’яса). Трапляється й контактне зараження при догляді за хворими тваринами, їх забої, у разі укусу інфікованими гризунами чи іншому пошкодженні шкіри, а також на риболовлі, косовиці, при ходінні босоніж тощо.
Успіх лікування залежить від своєчасного звернення хворих за медичною допомогою та ранньої діагностики. Госпіталізація хворих є обов’язкова, тому що можуть розвиватись ускладнення з боку нирок і печінки, кровотечі, міокардит, набряк мозку, пневмонії, недостатність кровообігу.
Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: здоров'я, Тернопільщина