Жінки колись дотримувались особливої традиції при замісі тіста. У той час не смів ніхто прийти до хати, бо тісто могло не вдатися. Господиня молилася при замісі і на замішаному тісті долонею робила знак хреста. Перед замісом борошно повинно бути зігрітим біля печі, його два рази просівали. Господиня вбирала чисту сорочку і довго мила руки. Усе робила тільки з молитвою.
Паска крафін від Інни Сотніченко
Якщо ви ще не пекли паску крафін – саме час це виправити.
Крафіном називають поєднання круасана і мафіна. Вперше крафін створив кулінар з Австралії Кейт Рейд у 2013 році і за невеликий проміжок часу крафін став найпопулярнішою випічкою. Незабаром рецепт крафіна адаптували для випічки традиційної паски. І воно того варте. Це надзвичайно смачно та оригінально. Давайте готувати!
НАМ ПОТРІБНО:
для тіста:
- борошно – 350 г;
- дріжджі сухі – 7 г;
- яйце – 1 шт.;
- жовтки – 2 шт.;
- молоко – 80 мл;
- цукор – 80 г;
- вершкове масло – 40 г;
- сіль – дрібка;
- апельсиновий сік – 30 мл.
для змащування:
- вершкове масло (кімнатної температури) – 150 г;
- мигдальні пластівці – 50 г;
- суміш сухофруктів (у мене родзинки, вишні, журавлина) – 150 г;
- мускатний горіх – дрібка;
крім того:
- борошно для посипання робочої поверхні;
- цукрова пудра для посипання.
У тепле молоко додати 2 ст. л. (від загальної кількості) цукру і дріжджі, вимішати до повного розчинення і залишити на 10 хв. Збити яйце з жовтками та цукром до піни. До опари додати яйця, просіяне борошно, сіль, сік апельсина та розтоплене вершкове масло. Замісити м’яке тісто. У планетарному міксері це займе 4-5 хвилин, руками – 10-12 хвилин. Місити потрібно до того часу, поки тісто не перестане липнути до рук та поверхні. Накрити ємність із тістом рушничком або харчовою плівкою і залишити в теплі на 50 хв (тісто має вирости вдвічі). Тісто обім’яти і розділити на 2 частини. Робочу поверхню присипати борошном. Розкачати тісто так тонко, як тільки можливо, щоб аж просвічувалось. Воно дуже еластичне і легке в роботі. Рівномірно змастити кожний пласт м’яким маслом, посипати мускатним горіхом, подрібненими та підсмаженими мигдальними пластівцями. По всій поверхні викласти сухофрукти (попередньо помиті та просушені). Туго скрути кожний пласт у рулет. Взяти рулет, який скручували першим, і розрізати по довжині навпіл майже до кінця (але не прорізати повністю). Закрутити спіраллю (розрізом назовні) одну половинку рулету до його початку. Другу половинку теж закрутити спіраллю, піднімаючи й укладаючи поверх першої. Обережно перекласти у підготовлені форми. Я випікаю у паперових формах, які не потребують підготовки. Якщо ж у вас металеві – змастіть їх тонким шаром м’якого вершкового масла й посипте борошном (зайве струсіть). Накрийте форми з тістом рушничком і залиште на 2-3 години, воно має збільшитись у 2-2,5 рази. Духовку розігрійте до 200 градусів і випікайте паски при цій температурі 10 хв. Потім прикрийте верх фольгою і при температурі до 180 градусів випікайте ще 25-30 хв. Дочекайтеся охолодження. Присипте цукровою пудрою і насолоджуйтесь!
Надзвичайно смачна здобна паска з медом без замішування тіста від Ірини Анталь
Рецепт надзвичайної, найсмачнішої паски, яку я коли-небудь куштувала. Дуже здобна та ніжна. Готувала її моя бабуся, рецепт походить із Волині. Щоправда, бабуся її ретельно та довго місила. Я ж пропустила крок замішування та додала трохи куркуми. Паска вийшла неймовірна! Саме таку печу декілька останніх років. Пропоную і Вам спробувати. Будете дуже задоволені.
ІНГРЕДІЄНТИ
Тісто:
20 г дріжджів;
150 г цукру;
600 г борошна;
8 жовтків;
5 г ванільного цукру;
0.5 ч. л солі;
180 г вершкового масла;
45 г меду;
200 мл молока;
50 мл коньяку;
0.5 ч. л куркуми.
Глазур:
250 г цукру;
1 ч. л желатину;
6 ст. л води;
1 ч. л лимонного соку.
ПРИГОТУВАННЯ
Тісто:
- До дріжджів додати 50 г цукру та залишити на 10 хв, щоби розійшлися.
Після цього додати тепле (не гаряче!) молоко та 150 г борошна, розмішати, прикрити харчовою плівкою та залишити на 30 хв.
- Жовтки збити до побіління, додавши сіль, мед, ванільний цукор та решту (100 г) цукру.
- До дріжджової маси, яка злегка збільшилась в об’ємі, додати збиті жовтки, коньяк, куркуму, розтоплене масло та 450 г борошна. Масу перемішати до однорідності (не місити), прикрити харчовою плівкою та залишити на 3 год.
- Тісто викласти на поверхню, злегка помісити, розділити та викласти у форми для випікання. Залишити на 1,5 год і потім змастити збитим яйцем.
- Випікати 40 хв при температурі180 °C (режим верх-низ, нижче середнього рівня духовки).
Глазур:
- Желатин залити 2 столовими ложками холодної кип’яченої води та залишити на 10 хв.
- Цукор розчинити у 4 ст. л води та довести до кипіння (до повного розчинення цукру).
- Об’єднати желатин із цукровим розчином і збити міксером до загустіння та побіління (5-7 хв).
- Додати лимонний сік та збивати ще 1-2 хв.
- Глазур на охолоджені паски наносити відразу після її приготування.
Сирна паска від Мирослави Крутій
Я давно хотіла спробувати сирну пасочку, тобто з додаванням домашнього сиру, і вчора я її спекла. Усе збивала і перемішувала міксером, лише в кінці трішки руками. У тіста цікава структура, воно не таке тягуче, як у моєї пасочки, яку буду пекти ближче свят, воно більш здобне, гарно підростає. Зразу після охолодження пасочка пухка, волога, тане в роті. На наступний день вона стає більш здобною. Ця паска нам сподобалась, тому кому цікаво, можна спробувати. У мене вийшло 4 пасочки дуже маленькі, краще робити 3 у формі діаметром 13-14см.
ІНГРЕДІЄНТИ
160 г цукру;
150 г молока(тепле);
150 г домашнього сиру (перемолоти чи перебити блендером);
3 яйця;
170 г масла;
1/2 ч. л. куркуми, якщо яйця домашні, то не потрібно.
600-700 г борошна;
30 г дріжджів або 10 г сухих;
цедра лимона;
ванілін;
100 г ваших улюблених сухофруктів;
2 ст. л олії.
У тепле молоко додаємо дріжджі, 1 ст. л. цукру, кілька ложок борошна від загальної кількості і ставимо у тепле місце на15 хв. Яйця збиваємо з цукром і додаємо до опари, перемішуємо, додаємо сир домашній, половину борошна, тоді масло, яке розігріте, але не до зовсім рідкого стану, добре перемішати, додати ванілін, цедру, куркуму, борошно, добре перемішати, накрити плівкою і на годинку в тепле місце. Сухофрукти можна додавати зразу, я додавала, коли тісто перший раз підійшло, тоді ще на годинку в тепле місце. Тісто переклала у форми, олію використовую для формування пасок, щоби не додавати зайве борошно, які заповнювала на 1/3, накрити плівкою і у тепле місце на годину. Можна змастити жовтком, якщо прикрашати глазурю, то змащувати не потрібно. Випікала при 180 градусах 20хв, потім знизила до 170 і ще 10 хв. Готові пасочки охолодила і покрила білковою глазуррю, таку я робила для прикрашання пряників.
1білок (яйце перед розбиванням добре промити содою і потім оцтом чи спиртом);
120-150 гр цукрової пудри;
1 ч. л. лимонного соку;
1 ч. л. крохмалю.
До білка додаємо 100 г цукрової пудри і добре перемішуємо, можна й міксером на низьких оборотах, не збивати до пишності, тоді додаю крохмаль + сік лимонний і поступово додаю ще цукрову пудру, має вийти глазур, яка повільно спадає з ложки. Покрила пасочки, а до частини додала ще пудру і барвник, вона стала густішою і нею вже прикрасила. Ця глазур швидко підсихає, не липне. При нарізанні трішки кришиться, але не дуже, вона солодка, тому додає пасочці ще солодкості.
“Бабусина паска” від Катерини Білоніж – найсмачніша!
Вона солодка, ароматна, довго не черствіє. За цим рецептом пекла бабуся, мама, я, а тепер моя донька. Смачнішої паски за бабусину я не їла ніколи! Вона здобна, солодка, ароматна, довго не черствіє. Її з’їдаємо першою, і на сухарі вона ніколи не лишається! Рецепт дуже старий, від моєї бабусі, і найкращий!
Інгредієнти:
1 л молока
150 г дріжджів
1 кг цукру
300 г масла
0,5 п. маргарину
10 яєць
5 жовтків
0,5 ч. ложки солі
200 г сметани
50 г горілки
1 п. ваніліну
500 г родзинок (можна на добу залити коньяком)
борошно скільки вбере тісто
Готуємо:
Всі продукти звечора внести у кімнату, щоб були теплі. Молоко перекип’ятити, охолодити до теплого стану (30-40). Борошно просіяти. Зробити опару з молока, 1/3 цукру, дріжджів і борошна (має бути густиною, як на млинці).
Накрити рушником, залишити у теплому місці на 1 год. Масло і маргарин перекип’ятити, охолодити до теплого. Яйця і жовтки збити з 2/3 цукру.
До опари додати збиті яйця, сметану, частину борошна, вимісити. Влити розтоплене масло, додати сіль, ваніль борошно. Замісити нетуге тісто, але й не надто молоде, воно має бути еластичне і не має липнути до рук. Додати горілку і вимішувати 40-60 хв.
Накрити рушником, залишити у теплому місці. Коли збільшиться в об’ємі у 2 рази, додати родзинки (заздалегідь ошпарити, можна замочити на добу у коньяку, відцідити, висушити, перемішати їх із борошном), вимісити.
Коли тісто знову виросте у 2 рази, вимісити його і формувати пасочки. Залишити шматок тіста завбільшки з два кулаки на прикраси. Форми застелити пергаментом (змастити його смальцем), зробити високі бортики (мають бути вищі за форму десь на 4 см).
Наповнювати форму тістом на 1/3. Коли тісто підросте і заповнить форму на 2/3, зробити прикраси із тіста. Для цього з тіста вибрати родзинки (вони підуть у серединки квіточок). До тіста підсипати трішки борошна і підмісити, щоб було щільніше.
Зробити квіточки (розкатити коло 3 см, надрізати по краях пелюстки, защипнути їх), гілочки (зробити тонкі джгутики тіста, приплюснути їх, зробити надсічки ножем з одного краю або з двох боків). Викласти прикраси, змастити збитим жовтком.
Коли тісто у формах виросте на 3/4 об’єму, поставити паску у розігріту до 180 ОС духовку, пекти 20 хв, зменшити температуру до 160, пекти до готовності, за потреби прикрити зверху фольгою, щоб не пригоріли.
Готові пасочки діставати і класти на дошку на бік, час від часу перекочувати, щоб не відсиріли. Коли трохи схолонуть, можна поставити прямо.
Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: Великдень, дріжджі, Паски, рецепти