Відомі в Заліщиках ветерани футбольного «Дністра» Петро Костинюк та Іван Юрчишин зініціювали, організували й провели у Дзвинячі в закладі громадського харчування з символічною назвою «М’ячик» зустріч футболістів згаданої команди, котрі вперше одягнули футбольну форму «Дністра» пів віку тому, тобто на початку 70-х років минулого століття.
Назване десятиліття було характерне одним з найвищих злетів заліщицького футболу, адже «Дністер» тішив уболівальників не тільки на стадіонах Тернопілля у поєдинках за кубок чи медалі чемпіонату області, а й брав участь у боротьбі за кубок «Робітничої газети», за призи «Молоді України», за кубок Героїв Дністра та кубок Івана Дворського. Ті успіхи примножили гравці подальших десятиліть, а «Дністер» навіть певний час виступав у другій лізі чемпіонату України.
Про багато переможних матчів згадали учасники зустрічі у Дзвинячі Петро Бурдун, Богдан Попович, Михайло Клічук, Роман Мушкала, Ярослав Кулинич, його тезка Матійчик, господар дому Петро Костинюк, модератор заходу Іван Юрчишин та інші. Не оминули у споминах і прикрі поразки, без яких у спорті ще ніхто не обходився… Але більше було екскурсів про друзів на футбольних газонах, про тренерів команди (зокрема про Івана Осипова), про тих, хто споряджав гравців у відрядження, дбав про форму і транспорт, про їхній нічліг, тренувальну базу та харчування (Юрія Прокопчука, Михайла Хоша, Степана Мамалигу). З особливою теплотою відгукувались «про дядька Палицю, котрий м’ячі того часу зашивав, бутси ремонтував і шипи набивав».
Не багато футболістів з того складу «Дністра» змогли прийти на зустріч: хтось уже відійшов у засвіти (Ігор Лисак, Михайло Смолінський, Юрій Лазар, Володимир Лугофет…) – їхню пам’ять вшанували хвилиною мовчання. А хтось через сімейні причини чи пандемію ковід-19 та з інших причин… Але сценарій урочин, складений Іваном Юрчишиним і профінансований матеріальними сюрпризами Петром Костинюком, у тематично оформленому залі видався на славу.
Віддаючи шану своїм попередникам – найдавнішому футболісту міста, 92-річному Роману Бачинському, а також автору цих рядків, який мав честь одягати футболку «Дністра» ще в 60-і роки минулого віку, як і голові райспорткомітету 1970-х Юрію Прокопчуку – організатори не тільки їм, а й кожному прибулому вручили пам’ятні подарунки. Серед них був і м’яч з автографами всіх учасників (він дістався панові Роману), і гуцульська сопілка (отримав весільний музика, воротар команди Ярослав Матійчик), і ключ для закрутки банок при консервації овочів (він дістався колишньому оператору автоклавів на консервному заводі, ще одному воротареві «Дністра» Ярославу Кулиничу) тощо. Для загалу урочин свої ритмічні дарунки під сучасні мелодії подарувало тріо дівчат ансамблю «Світлячок» у складі Наталі Боднарук, Ганни Лешун та Наталі Богуцької.
На завершення зустрічі ті, хто не квапився від’їжджати, зробили світлину на пам’ять і висловили побажання, щоби започаткована зустріч знайшла продовження у представників інших десятиліть майстрів шкіряної сфери у Заліщиках. Хай перша іскра спалахне полум’ям подальшого розвитку улюбленої гри мільйонів на берегах Дністра, а проблеми, які сьогодні переживає цей вид спорту в місті, пропали, як роса на сонці.
P.S.: Нагадаємо, вперше за майже два десятиліття жодна футбольна команда Заліщицького краю не представлена в обласних змаганнях.
Дан Астрій
Історія ФК «Дністер» за час його існування
Перша згадка про футбольний матч «Дністра» – 27 липня 1913 рік (поразка від команди «Баск» із Чернівців – 0:8).
Дебют у чемпіонатах та кубках області – 1947 р.
Чемпіон області – 1974, 1985, 1990, 2004 рр.
Володар кубка області – 1970, 1974, 1988, 1990 рр.
Володар суперкубка області – 2005, 2014 рр.
Переможець першої ліги чемпіонату області – 2019 р.
Участь «Дністра» на першість України серед колективів фізкультури – 1975-1976, 1986 рр.
Участь «Дністра» у чемпіонаті України – 1992 р. (перехідна ліга), 1992/1993, 1993/1994 рр. (друга ліга), 1994/1995 рр. (третя ліга).
Джерело: Тижневик "Номер один"