У Тернополі реалізується унікальна програма підтримки інноваційних проєктів для малого та середнього бізнесу — UNDP BOOST Green Innovation Challenge. Мета ініціативи полягає у втіленні проєктів, що сприяють «зеленій» економіці та сталому розвитку громади, повідомляє Тернопільська міська рада.
Як зазначила Тетяна Корчак, начальниця управління економіки та праці ТМР, велика кількість поданих заявок свідчить про зацікавленість місцевих підприємців у «зеленій» тематиці.
«Були різноманітні пропозиції — від сонячних батарей до переробки пластику. Багато цифрових рішень в напрямку зелених інновацій. На жаль, ми мали обирати і зупинилися лише на п’ятьох переможцях. З іншими підприємцями, хто подавав свою заявку, ми підтримуємо контакт і будемо готові пропонувати їм інші подібні конкурси, щоб стимулювати наш місцевий бізнес», — зазначила Тетяна Корчак.
Серед п’яти обраних ініціатив — перший у Тернополі прокат-кав’ярня з електровелосипедами; проєкт міської ферми; створення «Екологічної мапи Тернополя»; підсилення енергетичної стійкості бізнесу, що виготовляє термопанелі; а також виготовлення одноразового посуду з біорозкладного пластику.
Підприємці, чиї ідеї отримали підтримку, переконані, що програма відкриває нові перспективи для розвитку. Роман Кульчицький, заступник директора компанії ELEEK, розповів, що проєкт прокату електровелосипедів давно був у планах їхнього бізнесу. Завдяки Green Innovation Challenge вдасться реалізувати цю ідею, об’єднавши її з концепцією кафе.
«Ми прагнемо популяризувати екологічний транспорт у Тернополі. Аби люди могли прийти в кафе, випити кави та взяти електробайк, поїхати на іншу локацію та потім повернутися назад. Завдяки цьому проєкту з’явилася така можливість нам її реалізувати. І загалом запуск прокату сприятиме створенню більш стійкої та сучасної транспортної системи, що позитивно вплине на якість життя в місті», — зазначив Роман.
Учасники Green Innovation Challenge не лише отримали фінансування (по 10 тисяч доларів США на реалізацію проєктів), а й проходять акселераційну програму. Вона включає менторські сесії від організації «Клуб Ділових Людей України» та представників регіональної акселераційної програми BOOST. Ця програма, що реалізується ПРООН у Європі та Центральній Азії, впроваджується для підтримки інновацій для стимулювання сталого розвитку. Також у межах Green Innovation Challenge відбуваються тренінги та індивідуальні консультації, зокрема експерти допомагають учасникам програми удосконалити їхні бізнес-плани та здійснити оцінювання позитивного впливу бізнесу на суспільство й довкілля.
Проєкт Green Innovation Challenge впроваджується в межах ініціативи «Мери за економічне зростання», що фінансується Європейським Союзом і реалізується Програмою розвитку ООН (ПРООН). Ця ініціатива є частиною ширшого проєкту «Портфоліо Тернополя: зелене та комфортне місто», спрямованого до трансформації громади, процесу переходу до сталого і екологічно чистого міського розвитку.
Станіслав Підперигора, аналітик з питань інноваційного економічного розвитку ПРООН в Україні розповів, що процес зеленої трансформації на сьогодні відповідає Європейському «зеленому» курсу. Головна мета цієї наймасштабнішої програми дій ЄС – сталий перехід до кліматичної нейтральності всієї Європи до 2050 року.
«В Європейському Союзі пріоритетами є «зелений» перехід та соціальна справедливість. Вони зможуть забезпечити більш сталий розвиток Європейського Союзу та трансформію його економіки у більш ресурсоефективну та конкурентноспроможну. І оскільки Україна поступово інтегрується в єропейський простір, зелена трансформація Тернополя є дійсно актуальною та зможе підсилити та популяризувати сталий розвиток в країні», — додав Станіслав.
Green Innovation Challenge є унікальним, адже це один із перших подібних проєктів, реалізований ПРООН в Україні. Він охоплює дві громади — Тернопіль та Миколаїв. Останній також пілотує «портфоліо» підхід, проте він орієнтований на блакитну трансформацію — стале використання водних ресурсів для розвитку міської економіки та громади.
Джерело: ПЕРШИЙ онлайн