Найсвіжіше:
• Тернопільська футзальна ліга: покер Новачинського, хет-трик Білика та лідерство “Гермеса-7” • Завод харчових напівфабрикатів збудують у Тернопільській області • Ще один депутат з Тернопільщини склав свої повноваження • У військовому госпіталі помер солдат резерву з Тернопільщини • У центрі Тернополя змінили схему організації дорожнього руху • 38-річний житель Тернополя здійснив серію крадіжок з автівок та підвалів багатоповерхівок (+відео) • У Шумську лікар-стоматолог жорстоко побив 12-річного хлопця • У Тернополі відбулася звітна конференція Асоціації футболу Тернопільщини • Футбольні матчі Ліги чемпіонів та Ліги Тернопільщини переносяться через негоду  • На Прикарпатті затримали тернополянку за вербування жінок для проституції у Польщі • На Тернопільщині відійшла у вічність відома банкірка • Депутати селищної ради на Тернопільщині звернулися з позовом до суду на… биків • У Тернополі відбувся масштабний футбольний форум (+фото) • Тернопільські енергетики оприлюднили графік вимкнень світла на 23 листопада • Бучацький «Колос» отримав нагороди за третє місце у вищій футбольній лізі Тернопільщини (+фото) • На Тернопільщині ділки незаконно продали 11 т спирту, маскуючи його під дистильовану воду • На Запоріжжі загинув військовослужбовець з Тернопільщини • Вартість реконструкції очисних споруд Кременця становить неймовірних 65 мільйонів гривень • На кордоні затримали чергові «закохані серця» з Тернопільщини • Двоє підприємців з Тернопільщини переправлення через кордон військовозобов’язаних • У Тернополі затримали серійного злодія • В індустріальному парку на Тернопільщині збудують підприємство на 120 робочих місць • Польські фермери попередили про блокаду одного з пунктів пропуску на кордоні з Україною • Чиновник міськради на Тернопільщині вимагав у бізнесмена пів мільйона хабаря  • Тернополянин оцінив вартість фіктивної інвалідності у вісім тисяч доларів
rss

Відпустка-2019: куди поїхати бюджетно і який напрям обрати?


Опубліковано: 13 Травня 2019р. о 9:49

Українці вже планують, куди поїхати влітку відпочити. Безвіз зробив свою справу: ринок заполонили тури на європейське Середземномор’я. З’явилася екзотика, чартерні і регулярні рейси з різних точок України. Бронювати тури можна з оплатою в три етапи, а в Чехію зганяти на уїк-енд. Ми ж поспілкувалися з туристичним менеджером Іриною Шумадою і поцікавились, де ж краще відпочити і які варіанти можуть запропонувати туристичні агенти.

Ірина Шумада організовує відпочинок іншим і сама полюбляє активно проводити час

У Єгипет – за теплим морем , в ОАЕ – за «тусовкою»

– Пані Ірино, який туристичний напрямок найчастіше обирають жителі області і чи сильно це вдарить їм по кишені?

– Основним попитом користуються країни, в яких передбачена система обслуговування All Inclusive: Туреччина, Болгарія, Єгипет та Туніс. В основному наші туристи звикли до літнього сезону, адже на цей час припадає велика кількість відпусток та канікули у школах і ВНЗ. Усе залежить від попиту і пропозиції, чим вищий попит, тим вища ціна. Наприклад, відпустка в період літніх канікул буде дещо дорожчою, натомість у грудні в Єгипті в той час, коли Європа святкує католицьке Різдво, ціни падають, бо європейці воліють відпочивати у себе вдома. При цьому Єгипет – це та країна, де можна відпочивати упродовж цілого року, але зимою ціни лояльніші. Взагалі помітила таку закономірність, що, для прикладу, в наше Берегове власним транспортом дорожче поїхати на тиждень, ніж злітати на цей же термін у Єгипет. У Береговому відпочинок на 2-х обійдеться в 26 тисяч гривень, а Єгипет – у 14 тисяч гривень, і це враховуючи переліт. Відпочинок в Одеській області з нашим українським сервісом на двох у сезон – близько 10 тисяч гривень, це при тому, що за харчування доведеться доплатити.

Влітку зазвичай більше акцій на початку сезону, ніж у кінці. Якщо говорити про зимовий відпочинок у теплих краях, то це Єгипет та Об’єднані Арабські Емірати, з ексклюзивних напрямків – Тайланд. У Єгипет їдуть за теплим Червоним морем, красивими кораловими рифами та морськими мешканцями, які там водяться, ОАЕ ж обирають більше для молодіжного, так би мовити, «тусовочного» відпочинку. Весною популярна акційна Шрі-Ланка, влітку – країни з коротким сезоном – Болгарія, Туніс, Чорногорія, Хорватія, де тепло із червня по вересень, Туреччина та Кіпр – із травня по початок листопада. Взагалі своїм клієнтам рекомендую умовно розділити відпустку на дві частини, адже тижнева поїздка у травні на Кіпр і відповідно в листопаді у Єгипет приблизно дорівнює ціні тижневого відпочинку в Єгипті у липні. У ціновому діапазоні я називатиму вам варіанти з харчуванням і такі, які передбачають справді якісний відпочинок. Болгарія влітку наземним транспортом – 12 тисяч гривень на двох, Єгипет – 18-22 тис. грн., Туреччина і Туніс – 20-24 тис. грн.

– Що таке All Inclusive, які ще системи обслуговування бувають та що ж обрати?

Це система обслуговування в готелях, при якій харчування, напої (найчастіше місцевого виробництва) і багато видів послуг включено у вартість проживання. На початку сезону кожен готель визначає свою концепцію «все включено», в неї зазвичай входять три основні прийоми їжі – сніданок, обід, вечеря та проміжне харчування або перекуси в барах на території готелю. Також є такі системи харчування: сніданок, сніданок та вечеря, сніданок, обід та вечеря. Наприклад, якщо обирати сніданок і вечерю, то ранкова кава і вода будуть безкоштовними, натомість ввечері безкоштовно отримаєте лише бокал вина, а за каву чи водичку доведеться доплатити. За ціною види харчування можуть або дуже відрізнятися, або ж навпаки – різниця мінімальна, це залежить від готелю. Взагалі систему харчування варто обирати в залежності від країни. Приміром, у Європі (Іспанія, Італія) звична система харчування – сніданок та вечеря. Бо в обід є можливість піти погуляти в місто і пообідати в місцевому ресторанчику, а можна взагалі на екскурсію поїхати. У такому випадку туристам не треба думати про те, що у них оплачений обід, а вони на нього не потраплять. У Туреччині і Єгипті, навпаки, краще обирати систему «все включено».

Раннє бронювання дозволяє зекономити до 30-50% коштів

– А що Ви можете сказати з приводу «гарячих» турів, можливо, вигідніше дочекатися такої путівки, ніж планувати заздалегідь?

Взагалі зараз уже практично відійшла ера «гарячих» турів, натомість набагато вигідніше користуватися послугою раннього бронювання. Вона дозволяє зекономити до 30-50% коштів і оплатити поїздку в 3 етапи. Перший внесок буде становити 25%, потім, за кілька місяців, потрібно буде оплатити  ще 25% від вартості путівки, і останню суму в розмірі 50% – за 2 тижні до виїзду. Це зручно і не дуже б’є по кишені. Раннє бронювання починається з грудня, якщо ви плануєте відпочивати влітку. Зараз у мене вже є клієнти, які бронюють тури на січень 2020 року.

– На Вашу думку, вигідніше самостійно планувати поїздку чи довірити це туристичному оператору?

– Індивідуальні тури, однозначно, набагато дорожчі. Адже туристичний оператор працює в основному з цілими групами. Він оплачує чартерний рейс наперед, що дозволяє здешевити переліт, і ціна його буде нижчою, ніж квиток на регулярний рейс. Також у туристичних операторів є домовленості з готелями, які дають індивідуальні ціни. Якщо говорити про тури в Європу, то на уїк-енд можна поїхати в Польщу, Чехію, Угорщину від 900 гривень, така ж поїздка без нічних переїздів обійдеться в 3500 гривень. Можна замовити тур, який буде включати не одну країну, а кілька, в тому числі Францію, Нідерланди, Італію. Індивідуальний тур у ці країни обійдеться значно дорожче.

Завжди були і будуть індивідуальні туристи, які «кайфують» від самостійної організації поїздки. Та впродовж усього часу, що я працюю в туристичному секторі, картина не змінюється. Був, звісно, момент, коли оператори думали, що із введенням безвізу клієнтів, які обирають групові тури, поменшає, але цього не сталося.

– Який напрямок краще обрати, якщо плануєш відпочинок з дітьми?

– Усе залежить від бюджету. Туреччина і Туніс популярні пологим заходом у море. Греція тим, що можна добратися туди на авто. Все частіше з дітками їдуть в Іспанію та Італію.

– Коли батьки їдуть на відпочинок з дітьми, їх, мабуть, найбільше турбує здоров’я їхньої малечі, адже часто дітки хворіють або важко проходять акліматизацію. Як відомо, лікування за кордоном для нерезидентів дуже дороге. Що робити в тому випадку, коли виникли проблеми зі здоров’ям?

– Страхування включене в будь-який туристичний пакет навіть за умови, що людина подорожує власним транспортом. Не важливо, в якій країні відпочиває турист, у разі необхідності звернення до лікаря, він може зателефонувати на «гарячу лінію», номер якої вказано у страховому полісі, попросити російськомовного представника та отримати медичну допомогу. Страховка може покривати як стаціонарне лікування, так і оперативне втручання. Декілька років тому трапився прикрий випадок у Єгипті, коли турист перекинувся на квадроциклі і від отриманих травм помер. Тоді виникла неприємна ситуація, яка стосувалася питань транспортування тіла на Батьківщину, а така процедура дуже складна і дорога. Зараз же страховка включає і репатріацію тіла в Україну у летальних випадках.

– Чи є країни, основний напрямок яких – це сімейний або молодіжний відпочинок, і взагалі, скільки Вашому найстаршому та наймолодшому клієнту?

– Це не залежить від країни, скоріш конкретно від міста. Якщо говорити про вік, то студенти вже починають їздити. Найстаршому моєму клієнту – 75 років. Ця жіночка кожного року відпочиває, востаннє їздила в Мармарес (Туреччина) із сином та його родиною. Коли прилетіла і заселилася в номер, скинула спідницю і відчинила вікно, аби впустити свіжого повітря,  почула, як лунає музика з нічного клубу, так вона натягнула спідницю і пішла на дискотеку до ранку. Також є турист, якому 64 роки, він 4 рази на рік подорожує, каже, що багато хто з його близьких помер і нічого в житті не бачив, а він хоча б світ подивиться.

– Історій у Вас, мабуть, на цілу книгу?

– Та є трохи. Є туристи такі цікаві, які схитрити хочуть і щоби за ними раб побігав. Приміром, був випадок, коли туристи орендували віллу в Чорногорії, в останній момент вирішили взяти з собою няню. І ось телефонує мені туроператор та каже: «Іро, мені тут із вілли дзвонили, кажуть, у них людина на балконі ночує. Це нормально взагалі?» Виявилось, що туристи няню на балконі поселили.

У Тернополі при виборі туристичної фірми працює «сарафанне» радіо

– Багато хто думає, що звертатися до туристичних агентів не варто, бо в такому випадку вони стягають свій відсоток і виходить, що клієнт переплачує. Що Ви можете сказати з цього приводу?

– Мушу тут дещо прояснити. Згідно з Законом України «Про туризм», поняття туристичного агента та туристичного оператора розділили. Туристичний оператор – це організація, що організовує тур, замовляє чартерний рейс, домовляється з готелем та гідами, але при цьому не має права працювати з людьми. Туристичний агент – це посередник, який працює одночасно з багатьма операторами, але при цьому обираємо лише надійних і перевірених. Клієнтам надаємо інформацію стосовно турів, працюємо за договірною системою та маємо банківські гарантії. Самим операторам вигідно мати такого посередника, оскільки при бронюванні туру агентом заявка йде зразу на готель, якщо з якоїсь причини не відбулося оплати, штрафні санкції накладають на туристичного агента, натомість оператор жодної відповідальності не несе. Тому і для нас таке посередництво – своєрідний ризик.

– Пригадую, що кілька років тому була ситуація, коли люди оплатили свій відпочинок, а туристичний оператор збанкрутував. Кошти зникли, а туристи залишилися без відпустки. Як діяти в такій ситуації?

За час моєї роботи було кілька випадків, коли туристичні оператори збанкрутували. Туристичний агент здійснює оплату за тур через банк, і коли туроператор банкрутує, ми нічого не можемо зробити. У цьому випадку завжди є претензія до туристичного агента, хоча він по суті не винен і виконав свої зобов’язання. Взагалі туристу варто в такому випадку звернутися до туристичного агента і разом подавати в суд на туристичного оператора. Для прикладу, в нашій мережі торгових агентів є потужний юридичний відділ, який допомагає у випадку таких ситуацій. Також він  відслідковує всі ризики і рейтинг, так би мовити, доброчесності туристичного оператора і дає рекомендацію працювати з ним чи ні. Пригадую, минулого року оператор, який займався турами в Туніс, підписав договір з авіакомпанією «Браво» та оплатив їй кошти. Авіакомпанія мала багато старих літаків, які постійно виходили з ладу, окрім того, вони взяли на себе зобов’язання перевезти пасажирів і на інші напрямки. Та авіакомпанія не справилась, а крайнім у цій ситуації був туристичний оператор.

– Чи поширене шахрайство у туристичному бізнесі?

– Таке, звісно, трапляється, буває так, що фірми беруть кошти, кажуть, що забронювали готель, а насправді це не так. Вони шукають можливість забронювати дешевший нічліг і таким чином різницю покласти собі в кишеню. У великих містах поширений вид шахрайства, коли умовно туристична фірма відкриває офіс, збирає гроші, а потім зникає у невідомому напрямку. В Тернополі ж такого не пригадую, у нас маленьке місто і тут не діє реклама в інтернеті чи пресі, в основному люди звертаються через «сарафанне» радіо, хтось комусь порекомендував.

– Як обрати туристичного агента?

– По суті клієнту не важливо, в якій туристичній компанії працює агент. Його цікавить підхід та якість роботи. Туристичний агент – це передусім хороший менеджер, який задає 10-15 правильних запитань і на основі цього формує підбір турів для клієнта. Якщо туристичний агент працює професійно, то у клієнта залишається дуже мало запитань після спілкування, і максимум, що він робить, це перечитує в інтернеті відгуки про ті готелі, які йому підібрав туристичний агент. Для прикладу, у мене нещодавно були туристи, які перед тим, як потрапити до нас, обійшли кілька агенцій. Я запитала у них, чи вміють вони плавати. Ті здивувалися. Здавалось би, нічого особливого в цьому немає, але вони хотіли полетіти у Шарм-Ель-Шейх в Єгипті, а це 30 кілометрів пляжів, і всі вони різні. Десь є понтон у море або драбина і величезна глибина, або відсутній кораловий риф, є приливи. Туристи не володіють цими нюансами, відповідно вони покладаються у виборі на туристичного агента, а по суті їх на відпочинку зустрічає класний готель, але з пляжем, який абсолютно людині не підходить.

– Чи є необхідність брати з собою кошти навіть за умови, що путівка в системі «все включено»?

– Я своїм туристам рекомендую брати кошти. Сума різниться в залежності від країни та виду відпочинку. В Єгипті за бажанням можна не витратити ні долара взагалі. А можна запізнитися на рейс і тоді доведеться шукати кошти на квиток. Є країни із платними пляжами. Якщо говорити про тури вихідного дня, то вони включають лише проїзд, проживання в готелі та сніданок. А ще ж хочеться десь перекусити, відвідати факультативну екскурсію та привезти додому сувенір. Тому певна сума коштів про всяк випадок має бути відкладена.

Попит на відпочинок як у місті, так і в сільській місцевості приблизно однаковий

– На Вашу думку, чи є країна, яку наші співвітчизники оминають увагою, але побувати там варто?

– Нещодавно для себе відкрила Туніс. Серед наших туристів ця країна не популярна. Та хочу сказати, що там дуже цікаво. Раніше Туніс був французькою колонією, тому місцеве населення дуже виховане та освічене, а ще готелі відповідно будувались до європейської системи оцінювання. І якщо ви їдете у 4-зірковий готель, то він буде дійсно європейського зразка. Багато хто із місцевих навіть вивчив українську мову для того, щоби полегшити комунікацію з нашими туристами. Тут неймовірно красиві пляжі з ідеальним піском, є можливість не лише пасивно, а й активно відпочивати. Можна поїхати в Сахару, покататися на джипах та верблюдах, відвідати оазиси. Для любителів історії будуть цікавими екскурсії на руїни стародавнього міста-держави Карфаген. Усі чули про римський Колізей, та мало хто знає, що в Тунісі є багато своїх Колізеїв, збудованих римлянами, які краще збереглися. Взагалі країна не дорога, можна провести чудово час за шопінгом. Тут дуже якісна натуральна косметика і дешеві вироби зі шкіри. Приміром, гаманець вартуватиме 100 гривень, а сумка чи рюкзак – 200-300 гривень, таких цін в Україні не зустрінеш.

– Ваші клієнти – це в основному жителі міста чи сільської місцевості?

– Наша область багата фермерськими господарствами, села не бідні. Якась частина населення їде за кордон на заробітки. У мене є туристи із сіл, які можуть дозволити собі 4 рази в рік поїхати відпочивати. Тому на відпочинок попит як у місті, так і в сільській місцевості приблизно однаковий.

– Як думаєте, що заважає розвитку туризму в Україні? Адже в нас величезний потенціал, гори, море, ріки, красива природа, багата історія…

– Думаю, це відсутність організації з боку держави. Біля основних об’єктів відсутня інфраструктура. Припустимо, у нас є чудові печери, поряд і Дністер, і Кам’янець-Подільський. Та туристичний оператор, плануючи туди тур, стикається з такими проблемами, як складність проїзду, неможливість забезпечити проживання та харчування великій кількості людей. І це лише на прикладі одного туристичного об’єкта, а їх у нас ой як багато…

Вікторія Ушакова


Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: , ,





Новини
23 Листопада
22 Листопада
Скільки ви готові витратити на підготовку житла до цієї зими?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше