Найсвіжіше:
• У Тернополі відбувся масштабний футбольний форум (+фото) • Тернопільські енергетики оприлюднили графік вимкнень світла на 23 листопада • Бучацький «Колос» отримав нагороди за третє місце у вищій футбольній лізі Тернопільщини (+фото) • На Тернопільщині ділки незаконно продали 11 т спирту, маскуючи його під дистильовану воду • На Запоріжжі загинув військовослужбовець з Тернопільщини • Вартість реконструкції очисних споруд Кременця становить неймовірних 65 мільйонів гривень • На кордоні затримали чергові «закохані серця» з Тернопільщини • Двоє підприємців з Тернопільщини переправлення через кордон військовозобов’язаних • У Тернополі затримали серійного злодія • В індустріальному парку на Тернопільщині збудують підприємство на 120 робочих місць • Польські фермери попередили про блокаду одного з пунктів пропуску на кордоні з Україною • Чиновник міськради на Тернопільщині вимагав у бізнесмена пів мільйона хабаря  • Тернополянин оцінив вартість фіктивної інвалідності у вісім тисяч доларів • Ветеранська команда з Тернопільщини перемогла на футбольному турнірі на Львівщині • На Тернопільщині встановили пам’ятник на честь воїнів Української галицької армії • Тернопільський перевізник виплатить 250 тис грн компенсації за смерть пасажира • На Тернопільщині водійка іномарки спричинила смертельну аварію • 2,5 роки надій та сподівань: офіційно підтвердили загибель на Харківщині воїна з Тернопільщини • Тернопільські енергетики оприлюднили графік вимкнень світла на 22 листопада • У Кременеці на Тернопільщині відкрили пам’ятник Герою України полковнику Сергію Лі • Великобританія запровадила санкції проти найбагатшого уродженця Тернопільщини • Вартість гаражів у Шумську під час аукціону зросла у 4 мільйони разів • Громада на Тернопільщині заплатить 4,7 млн грн за стихійні сміттєзвалища • 53-річний військовослужбовець з Тернопільщини назавжди повернувся додому: помер у лікарні  • Бій Олександра Усика проти Тайсона Ф’юрі: анонс реваншу
rss

Відтепер рецепт у лікаря можна отримати не виходячи з дому


Опубліковано: 15 Квітня 2019р. о 9:48

З 1 квітня за програмою «Доступні ліки» люди, котрі страждають від серцево-судинних захворювань, цукрового діабету ІІ-го ступеня та бронхіальної астми, зможуть отримати безкоштовні ліки або ж невеликою доплатою за електронним рецептом. Про що саме йдеться у програмі, як нею користуватися та чи не вплинуть нововведення на стан пацієнтів,  докладно нам розповів директор комунального некомерційного підприємства  «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Микола Медвідь.

Микола Медвідь

ЦИФРА: 78% декларацій із сімейними лікарями у Тернополі та 72%–  в області серед дорослого населення станом на квітень 2019 року вже підписано.

«Пацієнту не обов’язково мати доступ до інтернету, але треба мати мобільний телефон»

– Що таке  електронний рецепт? 

З 1 квітня Національна служба здоров’я України (НСЗУ) взяла під свій контроль адміністрування коштів, котрі виділяються на програму «Доступні ліки», і запровадила нові зміни, а саме рецепти на ліки будуть виписуватись лише в електронному варіанті, тобто паперові носії будуть із часом анульовані і не матимуть жодної сили та підтвердження.

– Як отримати цей рецепт? Людям потрібно реєструватися на сайтах?

Ні, пацієнтам ніде не потрібно реєструватися та мати доступ до мережі інтернет. За змістом електронний рецепт включатиме аналогічну інформацію, що й паперовий рецептурний бланк, та буде виданий на аналогічний строк. 

Щоби отримати рецепт, варто прийти на прийом до сімейного лікаря, з яким підписана декларація, перевірити номер мобільного телефону, щоби він збігався із вказаним у декларації та був активним. Лікар виписує рецепт на отримання ліків у системі. На мобільний телефон пацієнта приходить повідомлення з індивідуальним номером  рецепта та кодом підтвердження. І після цього пацієнт в аптеці називає фармацевту код підтвердження й отримує безоплатні ліки для себе.

Електронний рецепт за програмою «Доступні ліки» надається лише пацієнтам, які страждають від серцево-судинних захворювань, діабету ІІ-го ступеня та бронхіальної астми, на інші захворювання діє поки що паперовий носій. У планах уряду до 2020 року видавати рецепти в електронному вигляді на всі захворювання, лікування яких здійснюється за рецептом.

– Сімейний лікар буде направляти пацієнта у конкретну аптеку?

У жодному разі! Ця програма – це так зване полегшення і пацієнту, і лікарю, і фармацевту. Лікар не затрачає дорогоцінного часу на виписування рецепта, ставлення штампів, перевірку, він має більше часу на огляд наступного пацієнта, тобто ставлення його до роботи стає ще відповідальнішим. Пацієнт же йде з електронним рецептом в аптеку, котра не прив’язана до місця проживання, це може бути будь-яка інша аптека України, котра має укладений договір із НСЗУ. Тобто в Тернополі видали рецепт, а ліки пацієнт може отримати, скажімо, в Києві, назвавши код доступу. Ну і, звісно, фармацевти також мають перевагу, вони вносять код доступу в систему, перед ними з’являється інформація про пацієнта,  ліки та дозування, котре треба видати. Після отримання ліків фармацевт «погашає» інформацію, таким чином система зберігає дані, що пацієнт отоварений.

«Обманути електронний варіант системи не вдасться»

– Чи можна буде двічі скористатися кодом доступу?

Ні. Коли система має збережені дані, що пацієнт отоварений, вона не відпустить ліки другий раз. Тобто якщо пацієнт узяв ліки в певній аптеці, потім пішов в іншу,  щоби взяти їх ще раз, фармацевт не видасть медикаментів, оскільки в комп’ютері буде вказано, коли та де отоварився пацієнт. Обманути електронний варіант системи не вдасться. Проте існує таке поняття, як повторний рецепт, який видається пацієнту без його присутності до свого лікаря. Якщо раніше, щоби отримати рецепт, варто було щомісяця прийти до лікаря, вистояти чергу, потрапити на прийом, дочекатися рецепта, то зараз, якщо пацієнт упродовж місяця приймає ліки, його самопочуття не змінюється в гіршу сторону (наголошую!),  він може зателефонувати своєму лікарю, з яким підписана декларація, повідомити, що самопочуття в нормі і скоро в нього закінчуються препарати, лікар фіксує це у системі і надсилає новий код доступу, за яким пацієнт іде та обирає доступні йому ліки.

– На якій стадії це ноу-хау в Тернополі?

– Станом на 8 квітня електронні рецепти вже відпускаються, система працює добре. Людей інформують, усе детально роз’яснюють. На сьогодні 44 аптечні точки готові відпустити ліки за електронним рецептом, але з кожним днем їх стає все більше. По області – це 137 точок. Таку аптеку ви зможете впізнати за синьо-жовтою наліпкою « Доступні ліки» урядова програма.

Якщо ж будуть проблеми з мобільним зв’язком або ж мобільного телефону людина не буде мати, про це варто повідомити свого сімейного лікаря, і тоді він видасть у паперовому варіанті рецепт, на котрому й буде саме код доступу, за яким видаватимуть ліки.

– Миколо Миколайовичу, чому саме на ці три захворювання надаються доступні ліки?

Нам варто звернути увагу на смертність, яка з кожним роком зростає. Від серцево-судинних захворювань помирає близько 65% людей. Це колосальна цифра. Діабет, астма – це захворювання, котрі не просто заважають людям повноцінно жити, вони знижують працездатність, погіршують загальний стан організму. І на даний час ми стараємось зробити все можливе, щоби попередити захворювання або ж швидко та якісно боротися з його проявами. Закликаю всіх не нехтувати порадами лікарів, звертатися до медичних установ, обов’язково підписувати декларації й отримувати ліки, які виділяє вам держава. Все буде розвиватися, і з часом,  я думаю, список захворювань, на які видаватимуть доступні ліки, зросте, і людям буде ще простіше лікуватися та ставати здоровими.

«Від пацієнтів старшого віку ми не чули скарг»

Лікар загальної практики Світлана Талаш саме приймає пацієнтів та фіксує електронний рецепт. Розповідає, що проблем із системою немає, все працює ідеально, рецепти видаються згідно з розпорядком.

– На сьогодні вже виписано 6 рецептів, люди задоволені, жодних претензій. СМС із кодом надходять, ліки видаються. У мене переважно пацієнти всі старшого віку, саме від них ми не чули скарг, медичний персонал усе детально розповідає. Якщо потрібно, то навіть по декілька разів, показує та запевняє, що до такої системи всі дуже швидко звикнуть, оскільки вона не є важкою, – каже Світлана Володимирівна.

Складнощів у самого персоналу з освоєнням нових технологій не виникало. Керівництво завчасно поінформувало та відповіло на всі запитання, котрі виникали. Пані Світлана додає, що ця інновація – це економія часу кожного. Нам треба рухатися до чогось кращого та нового.

На липень цього року запланована  ще одна цікава програма – «Доступне обстеження». Вона буде включати у себе великий спектр обстежень організму людини.

Тому, шановні читачі, не зволікайте, підписуйте декларації, хто ще не обрав свого лікаря. Підписання декларацій є дуже важливим кроком, оскільки програма «Доступні ліки» опирається саме на договір між сімейним лікарем та пацієнтом. Уже всім відомо, що ця програма дозволяє людям, котрі страждають від декількох захворювань, отримати ліки безоплатно або ж із невеликою доплатою для себе.

Сміливо звертайтеся до медичних закладів, розпитуйте про свої права та будьте здорові!

Соломія Вершигора


Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: , , ,





Новини
22 Листопада
21 Листопада
Скільки ви готові витратити на підготовку житла до цієї зими?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше