У кінці вересня в місті Любліні (Республіка Польща) відбувся VI Конгрес ініціатив Східної Європи. Тернопільську делегацію представляли: голова обласної ради Віктор Овчарук, ОДА – Степан Барна, голова Теребовлянської об’єднаної територіальної громади Сергій Поперечний, депутат обласної ради Володимир Болєщук. Окрім Тернопільщини, з України участь у роботі зібрання взяли представники органів місцевого самоврядування Вінницької, Харківської, Волинської, Львівської областей.
Необхідно зазначити, що Конгрес – міжнародний форум. Про проблеми Центрально-Східної Європи тут говорять науковці, політики, громадські діячі, культурологи з Молдови, Казахстану, Франції, Австрії, Грузії, Румунії, Словаччини, Росії та Німеччини. Конгрес ініціатив Східної Європи об’єднує спеціалістів-практиків у сфері транскордонної співпраці, спрямованої на суспільний розвиток, а також він є платформою для діалогу представників культури, освіти, мистецтва, органів державної влади, місцевого самоврядування.
У рамках форуму відбулися дискусії восьми програмних ліній:децентралізація влади, інноваційність, політика та безпека, наука й освіта, моделі примирення.
VI Конгрес проходив у межах діяльності Центру східних компетенцій – програми, реалізованої Люблінським воєводством. Завданням Центру є створення мереж та ініціювання нових заходів, спрямованих на формування нової якості у сфері співробітництва. Цьогорічний конгрес пройшов у програмі святкування 700-річчя надання місту Любліну Магдебурзького права.
Гостей форуму вітав Славомір Сосновскі, маршалек Люблінського
воєводства: «Нашим спільним завданням є подальше співробітництво у галузі науки, культури, інновацій, яке продовжиться в економічній сфері та обміном досвідом з нашими партнерами зі Сходу”.
Цьогоріч основна увага була спрямована на перспективи розвитку Центральної і Східної Європи, проблеми малих міст і сільських районів із врахуванням потреб їх мешканців. Запрошені гості дізналися про місцеві ініціативи Польщі, зокрема Любліна та сусідніх країн. У зв’язку з численними загрозами, яких зазнає сучасна Центрально-Східна Європа, важливе місце у програмі зайняла тема “Політика і безпека”. Багато уваги під час форуму приділялося також інноваціям, які не лише дозволяють реалізовувати зазначені завдання у швидший, дешевший та ефективніший спосіб, а й значно поліпшують якість щоденного життя громадян. На цьогорічному Конгресі розглядалося чимало питань, пов’язаних з наукою, освітою, культурою, туризмом, мобільністю громад, демократичними цінностями. У межах Конгресу пройшли Міжнародна біржа грантодавців та обговорення джерела транскордонного грантового фінансування місцевого розвитку і можливостей співпраці чиновників та громадських ініціатив.
“Це надзвичайно важливо та корисно для нашої держави загалом та місцевих громад зокрема, – вважає Віктор Овчарук, – оскільки наше суспільство перебуває у стані реформування. Проводячи реформу місцевого самоврядування, ми нічого нового не придумуємо. «Велосипед винайдений уже давно і він ефективно працює в усіх розвинутих країнах Західної Європи та Америці, а нам необхідно вдало переймати їхній досвід, який може бути прийнятним до наших умов та реалій”.
Голова обласної ради взяв участь у панельній дискусії «Створення мережі міжнародного співробітництва органів місцевого самоврядування». “Залучення новоутворених об’єднаних територіальних громад області до мережі міжнародного співробітництва органів місцевого самоврядування сприятиме завершенню реформи децентралізації та підвищенню ефективності управління територіями», – сказав Віктор Овчарук та підкреслив: «Тема панельної дискусії є досить актуальною у плані обговорення шляхів реформування місцевого самоврядування України та його адаптації до вимог європейського адміністративного простору, розвитку міжнародного співробітництва на місцевому рівні. За таких умов допомога більш розвинутих в економічному та соціальному плані країн набуває для нас великого значення, не тільки відкриваючи можливості отримати додаткові ресурси для власного розвитку, а й наближуючи нашу державу до світових інтеграційних процесів, зокрема європейських, переймаючи й апробуючи досвід цих країн».
У зазначеній панельній дискусії участь в обговоренні взяли президент Фонду менеджерських ініціатив Павло Прокоп, віце-маршалек Люблінського воєводства Кшиштоф Грабчук і мер Теребовлі Сергій Поперчний.
Під час Конгресу очільник обласної ради провів робочу зустріч із маршалком Люблінського воєводства Славоміром Сосновскі, під час якої сторони обговорили напрямки можливої співпраці між регіонами. У ході зустрічі досягнуто домовленості щодо підписання попередньої угоди про співпрацю у листопаді під час проведення тижня інновації в Любліні. Ще одну угоду Тернопільська рада планує підписати із Люблінським музеєм. Віктор Овчарук побував у ньому та розмовляв з директором музею Катериною Мєчковською. Планується, що угодою буде передбачено реалізацію історичних проектів від найдавніших часів. Зокрема, археологічні та історичні проекти від Черняхівської культури та Київської Русі до періоду Другої світової війни; етнографічні, мистецькі та літературні проекти. «Підписання таких угод не лише відкриє дорогу культурно-історичним пам’яткам Тернопільщини у Європу, а й додасть нам необхідного досвіду в реалізації спільних проектів», — підсумував голова обласної ради.
Джерело: Тижневик "Номер один"