Уже тривалий час Тернопільщиною ширилися чутки, що представляти нового губернатора краю приїде президент України Володимир Зеленський. Робоча поїздка президента України до Тернопільської області була анонсована за день до його приїзду. А вже 1 листопада Тернопільщина зустрічала президента. Як це було, читайте у матеріалі наших журналістів.
Зеленський уперше відвідав Тернопільщину в статусі президента
Робочій поїздці президента України до Тернопільської області передувала неприємна ситуація, яка трапилась у журналістській спільноті. Незважаючи на те, що представники ЗМІ акредитувалися завчасно, зранку, у день приїзду Володимира Олександровича, до журналістів почали надходити телефонні дзвінки, суть яких зводилась до того, що на робочій нараді воліють бачити лише представників ЗМІ з телеканалів, бо в залі бракне місця для всіх бажаючих. Таким чином залишивши поза увагою журналістів із газет, радіо та інтернет-ресурсів. Це викликало неабияку хвилю обурення, адже раніше місця вистачало всім. Врешті-решт усім представникам ЗМІ дозволили потрапити на робочу нараду.
Варто нагадати читачам, що лідером виборчих перегонів на Тернопільщині був Володимир Зеленський. У нього 50,4% голосів. У Петра Порошенка – 46,65%, відповідно область майже навпіл розділилася між Зеленським та Порошенком. Незважаючи на це, під стінами ОДА в день приїзду президента зібралася велика кількість невдоволених, в основному це активісти «Штабу спротиву капітуляції». Прихильників діючого президента – менше. На цьому фоні яскраво виділялася жіночка середніх років із букетом білих троянд, які вона хотіла подарувати Володимиру Олександровичу, але стіни ТОДА і не таке бачили. Врешті-решт гарант приїхав до облдержадміністрації, але й тут не минулося без ексцесу. На вході його зустріли містяни, які закликали звернути увагу на проблеми спиртової галузі та місцевих підприємств. А в самій ОДА Зеленському довелося пройти через натовп людей, які скандували «Ганьба» та «Ні – капітуляції!» Варто зазначити, що це перший візит президента України на Тернопільщину з моменту обрання.
– Доброго дня, файне місто Тернопіль! Сьогодні ми у серйозному складі хочемо обговорити, які є проблеми, хочемо вислухати, хочемо допомогти. Але на початку нашої зустрічі дозвольте представити нового голову Тернопільської державної обладміністрації Сопеля Ігоря Михайловича, – з таких слів розпочав робочу нараду президент Володимир Зеленський.
Наступним узяв слово новопризначений губернатор Тернопільської області.
– Насамперед хочу подякувати Володимиру Олександровичу за довіру. Для мене це велика честь та водночас відповідальність. Я буду докладати всіх зусиль, аби виправдати кредит довіри. Тернопільщина – це край з великим промисловим, аграрним, науковим та туристичним потенціалом. Ми повинні його разом з вами розкрити та розвинути. Хочу запевнити, що я відкритий для всіх порядних людей, які готові працювати чесно і прозоро. Я готовий працювати з людьми, які хочуть інвестувати в економіку, соціальну сферу та інфраструктуру нашої області. Моїм пріоритетом у роботі буде створення робочих місць. У нас багато проблем, але ми разом зможемо їх подолати. І на завершення, користуючись нагодою, хочу звернутися до всіх краян: до спільної праці на користь нашої Тернопільської області! – заявив Ігор Сопель.
Коротка біографія новопризначеного губернатора
Ігор Сопель народився 16 вересня 1974 року в Хоросткові Гусятинського району. На останніх парламентських виборах балотувався у народні депутати у 166 одномандатному виборчому окрузі. Представляв партію «Слуга народу». Відомо, що Ігор Cопель навчався у Хоростківській школі №1, займався у шкільній секції із баскетболу, захоплювався музикою (був учасником музичного гурту). Після закінчення школи вступив до Тернопільського державного технічного університету, де отримав кваліфікацію інженера-механіка. Трудову діяльність розпочав у 1991 році на Хоростківському цукровому заводі слюсарем КВПіА, після чого обійняв посаду інженера ТЕЦ. Загалом пропрацював на підприємстві 13 років. У 2003 році розпочав підприємницьку діяльність. З 2010 року – керівник Хоростківського регіонального структурного підрозділу ТОВ «Агробізнес». Цей підрозділ обслуговує три райони Тернопільської області: Гусятинський, Теребовлянський та Чортківський. У 2010-2015 роках – депутат Хоростківської міської ради. З 2017 року – керівник федерації футболу в Хоросткові. Ігор Сопель одружений, має двох дітей – Галину та Ігоря. Його дружина, Ольга Сопель, – депутат Хоростківської ОТГ, член бюджетної комісії з питань фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку та інвестицій. Жінка була довіреною особою чоловіка на виборах до парламенту. Працює пані Ольга у ТОВ «Агробізнес», також керує громадською організацією «Батьківська допомога» та є президентом футбольного клубу «Зоря-2000» з рідного села Увисла.
Говорили про спирт та розвиток спиртової галузі
Після представлення губернатора Володимир Олександрович одразу перейшов до справи, наголосивши присутнім, що йому відомо про кримінальні схеми ДП «Укрспирт». Власне темою самої наради був розвиток спиртової галузі України.
– 55% виробництва спирту в Україні сьогодні перебуває в тіні, а державні спиртові заводи понад 10 років контролюють кримінальні угруповання, – розповів присутнім президент Володимир Зеленський. Зараз у Тернополі працюють лише 4 з 11 заводів із виробництва спирту. Як приклад гарант Конституції навів той факт, що сьогодні через інтернет можна вільно придбати сурогат пшеничної горілки.
– Тобто пляшка коштуватиме десь 15-18 гривень. А ми купуємо в магазині по 90-100 гривень. Працюють тіньові підприємства. Але як вони працюють, хто їх «кришує»? – емоційно мовив Володимир Зеленський.
Заступник керівника офісу президента Юлія Ковалів зазначила, що з 2016 року фінансовий результат держпідприємства «Укрспирт» зменшився майже вп’ятеро. Так, за її словами, у 2016-му прибуток підприємства становив близько 97 млн. грн., а сьогодні скоротився ледь не до нуля. Відповідно критична ситуація і зі сплатою податків: якщо три роки тому монополіст «Укрспирт» сплатив до бюджету майже 30 млн. грн. податку на прибуток, то торік – взагалі нічого.
– Через нелегальний ринок спирту ми щороку недоотримуємо 8 мільярдів гривень до бюджетів – державного та місцевого. А це проблеми і з виплатами заробітних плат, і з будівництвом доріг, і з розвитком усієї інфраструктури ,– наголосила Юлія Ковалів.
Міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тимофій Милованов зазначив, що за 10 останніх років виробництво легального харчового спирту скоротилося вчетверо через нелегальний ринок спирту. За умови збереження нинішньої ситуації у спиртовій галузі втрати акцизу можуть сягнути 8-10 млрд. грн. Змінити ситуацію можна шляхом демонополізації, детінізації та приватизації спиртової галузі. Президент наголосив, що він та уряд не миритимуться з існуванням тіньового ринку спирту та спільно працюють над його ліквідацією.
Володимир Зеленський уже подав до Верховної Ради відповідний законопроєкт. Цей документ передбачає механізм видачі ліцензій та можливість з початку 2020 року виробляти спирт лише за ними.
– Ми ліквідуємо фундамент для існування цієї корупційної кримінальної системи. І якщо виробник попадеться на виготовленні «лівого» спирту, він буде позбавлений ліцензії та права на виробництво спирту не менше, ніж на п’ять років. Думаю, це дуже справедливо. По-іншому не може бути, – сказав Володимир Зеленський.
Президентський законопроєкт передбачає чотири кроки: скасування державної монополії на виробництво спирту з 1 січня 2020 року, скасування обмежень на будівництво спиртових заводів та приватизацію наявних, ліцензування виробництва та оптової торгівлі спиртом, обмеження імпорту спирту до 1 січня 2022 року.
Поїхав, але повернутися не обіцяв
Після завершення робочої наради в планах у Володимира Олександровича було ознайомлення зі станом будівництва та перспективами розвитку Центру веслування та водних видів спорту «Водна арена Тернопіль». Та для цього потрібно було вийти з будівлі ОДА, це вдалося не з першої спроби. Адже президента в коридорі обступили ветерани війни, представники націоналістичних груп, які задавали йому запитання: «Чий Крим?», «Чий Донбас?», на що гарант Конституції відповів, що Донбас для нього – це Україна. Також присутніх цікавило, чи будуть покарані депутати зі «Слуги народу», які у Верховній Раді освистали під час виступу медика-добровольця, командира медичного батальйону «Госпітальєри» Яну Зінкевич, а також супроводжували її виступ криками «Ганьба!».
– Щодо вигуків, то потрібно буде як слід вивчити це питання. Я вважаю, що не можна у Верховній Раді кричати «Ганьба!». Я коли сьогодні заходив, внизу мені теж кричали «Ганьба!». Я ж не нижчий за народного депутата, це неправильно таке кричати. Мені так здається. Щодо Яни – я розберуся, що там було, бо я не бачив. Може, депутати не до неї кричали, – намагався пояснити Володимир Зеленський.
На «Водній арені Тернопіль» Президента чекали юні біатлоністи. Вони хотіли зустрітися з Володимиром Зеленським, аби розповісти йому про свою історію. Мабуть, після не надто теплого прийому тернополянами президент вирішив не ознайомлюватись зі станом будівництва «Водної арени Тернопіль» й одразу подався в аеропорт. На гребному каналі на гаранта Конституції чекали не лише активісти, біатлоністи, журналісти, а й народні депутати.
– Ми хотіли зустрітися з президентом, щоби донести до нього питання, яке нас турбує. Спортивну базу з біатлону передали в державну власність, зараз у процесі передачі доріжка і стрільбище. У середині цієї доріжки в 2013 році голова райдержадміністрації Віктор Щепановський роздав землю під забудову. База функціонує з 1985 року, а земельні ділянки роздали в 2014-му. Є проблема, люди хочуть будуватися, а ми хочемо тренуватися. У нас є цілий ряд запитань до президента, хочемо, щоби він допоміг. Сюди прийшли діти, які займаються біатлоном, чемпіони України, тренери чемпіонів Європи, які привели своїх вихованців, аби пояснити, що коли землю забудують, не буде можливості проводити тренувальний процес,– розповів журналістам президент федерації біатлону в Тернопільській області Щур Віктор Михайлович.
Журналістам молоді спортсмени розповіли, що зібралися тут, бо хочуть стати відомими спортсменами і прославити Україну на весь світ, але для цього їм потрібно мати де тренуватися. Також зазначили, що якби президент таки приїхав до них, то вони б запросили його до себе на базу, аби показати, як вони тренуються. Зрозумівши, що Володимира Зеленського не буде, діти на камеру скандували: «Пане президенте, почуйте нас!» Коли наступного разу тернополяни побачать президента – не відомо, адже зустріли його містяни не так, як йому хотілося б, це було помітно неозброєним оком. Подейкують, що саме через імпровізований «коридор ганьби» і не надто привітних мітингувальників гарант поспішив повернутися до столиці…
Іванка Біла
Джерело: Тижневик "Номер один"